در دانشگاه صنعتی اصفهان؛

سومین کنفرانس بین‌المللی مهندسی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب برگزار شد

۱۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۳ کد : ۶۰۵۲۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۷۹
سومین کنفرانس بین‌المللی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب به همراه بیست و یکمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و دهمین کنفرانس ملی آزمایش‌های غیر مخرب به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان و به صورت برخط برگزار شد.
سومین کنفرانس بین‌المللی مهندسی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، در آئین افتتاحیه این رویداد علمی، دکتر سید مهدی ابطحی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، مهندس عبدالوهاب ادب آوازه ریس انجمن جوشکاری و آزمایش‌های غیر مخرب ایران و دکتر حسن قاضی عسگر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری استان اصفهان به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر مسعود عطاپور دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین المللی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب با بیان این که این کنفرانس اولین تجربه برگزاری یک رویداد بین‌المللی به صورت مجازی در دانشگاه صنعتی اصفهان است، گفت: با توجه به زیرساخت‌های شبکه دانشگاه صنعتی اصفهان امکان برگزاری مناسب این رویدادبه صورت مجازی فراهم شد و در همین شرایط کرونا، بیش از ۱۰۰ نفر از دانشجویان و پژوهشگران از داخل و خارج از کشور توانستند از طریق ویدئوکنفرانس در این رویداد شرکت کنند که این یک مزیت خوب برای کنفرانس علمی به شمار می‌آید.

وی با اشاره به برنامه‌های جانبی این رویداد گفت: در کنار سخنرانی‌های علمی این کنفرانس، ۲۱ کارگاه فناورانه در ارتباط با صنعت جوش، نمایشگاه دستاوردهای فناورانه، مسابقه عکس جوشکاری، گفت‌وگوها و میزگردهای علمی با اساتید داخل و خارج از کشور، طی دو روز برگزاری کنفرانس برگزار شد و آخرین یافته‌ها و دستاوردهای حوزه جوش و آزمایش‌های مخرب به دانشجویان و صنعتگران ارائه گردید.

دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان، برگزاری این برنامه‌ها را در کنار یک رویداد علمی زمینه‌ساز ایجاد انگیزه و تحرکات علمی بیشتر در بین جامعه دانشجویی و ارتقای کمی و کیفی همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی داخلی عنوان کرد.

عطاپور، در رابطه با اهمیت برگزاری این رویداد تصریح کرد: صنعت جوشکاری به عنوان یکی از بخش‌های جدانشدنی مهندسی مواد است که بیش از ۷۰ درصد قطعات مهندسی که ما در صنایع به کار می‌بریم، حتماً یک مرحله اتصال جوشکاری سپری کرده‌اند و این نشان دهنده اهمیت هنر و تکنیک فناورانه جوش است.

عضو انجمن جوشکاری ایران افزود: در حالی که در دنیا شاهد رشد چشمگیر این فناوری هستیم، خوشبختانه محققان دانشگاه‌های کشور ما هم از قافله عقب نماندند و تعداد مقالات وفعالیت های صنعتی که در این زمینه هست هر روز در حال افزایش و نوید بخش یک تحول جدی در عرصه جوشکاری است.

عطاپور، فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه مقابله با آلودگی‌های محیط زیست در مواد جوشکاری را نیاز امروز علمی کشور دانست و خاطر نشان کرد: برگزار این رویداد کمک می‌کند تا محققان دانشگاهی نسبت به چالش‌های موجود اطلاع یافته و در صدد رفع نیازهای صنعت برآیند.

 

 

*معرفی استاد برتر، پایان نامه‌های برتر، کتاب برتر و عکاس برتر حوزه جوشکاری کشور

دبیر علمی این رویداد علمی بین المللی نیز در حاشیه برگزاری این کنفرانس گفت: در فراخوان اولیه کنفرانس ۷۹ مقاله علمی دریافت شد که پس از سه مرحله داوری برخط و حضوری، ۲۹ مقاله به صورت شفاهی و ۱۶ مقاله به صورت پوستر پذیرش شد. همچنین در بخش بین الملل از کشور ایتالیا، سوئد و کانادا مقالات و سخنران مدعو شرکت دارند.

دکتر بهزاد نیرومند با ارزیابی سطح علمی این کنفرانس تصریح کرد: این کنفرانس یک رویداد علمی تخصصی است و با توجه به مشارکت انجمن جوشکاری ایران، مقالات ارایه شده دارای حداقل‌های ویژه ای برای ارایه در این رویداد است.

وی با بیان این که شرایط کرونایی یکسال گذشته دانشگاه‌ها بر روی مشارکت دانشجویان برای ارایه مقاله اثرگذار بوده است خاطر نشان کرد: مقالات دریافتی کنفرانس امسال عمدتاً حاصل تلاش علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی است که در سطوح بالاتر علمی قرار دارند و از این جهت کیفیت علمی بهتری نسبت به سال‌های قبل در بخش مقالات کنفرانس دیده می‌شود.

استاد دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان، برگزاری این رویداد را به صورت مجازی به علت نو بودن این تجربه از سمت صنعتگران و زیر ساخت‌های شبکه ای همراه با چالش‌هایی دانست اما با اعلام رضایت از رشد کیفی کنفرانس افزود: فراهم آمدن شرایط حضور افراد مختلف از سراسر کشور در کارگاه‌ها و سخنرانی‌های اساتید بزرگ از داخل و خارج از کشور به صورت رایگان میزان استقبال از این رویداد را افزایش داد.

نیرومند، برگزاری این مجموعه کنفرانس را به خاطر ارتباط مستقیم و هم افزایی مباحث جوشکاری با آزمون‌های غیر مخرب ضروری دانست و تأکید کرد: در صنایع پیشرفته از جمله هوا-فضا، پتروشیمی، الکترونیک و مخابرات، خودرو، هسته‌ای و انتقال نفت و گاز و مایعات، لازم است جوشکاری با اطمینان کامل از سلامت و حفظ خواص مکانیکی و فیزیکی قطعات انجام شود که در این زمینه آزمون‌های غیر مخرب مانند روش‌های ذرات مغناطیسی، رادیوگرافی، آلتراسونیک و مایعات نافذ به کمک علم جوشکاری می‌آید.

گفتنی است نمایشگاه معرفی توانمندی شرکت‌های دانش بنیان به صورت مجازی، تقدیر از استاد برتر فناور کشور در حوزه جوشکاری، عکاس برتر حوزه جوشکاری کشور، معرفی سه پایان نامه برتر کشور در مقاطع مختلف و کتاب برتر سال ۹۹ از دیگر برنامه‌های جانبی کنفرانس بین المللی جوشکاری بود که به میزبانی دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان و حمایت انجمن جوشکاری ایران برگزار شد.

ل. م ۵۴