دکتر غلامی در آیین درختکاری در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران تاکید کرد:

لزوم ارائه نظرات کارشناسی اساتید دانشگاه ها در جهت حل مشکلات کشور/ رشد مناسب بخش کشاورزی در دو سال گذشته

۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۰ کد : ۶۰۴۹۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۷۲
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین درختکاری درمزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج گفت:دانشگاهیان نباید منتظر بمانند تا از آنها در خصوص حل مسائل مختلف کشور نظر خواهی شود، بلکه خود اساتید به خصوص در دانشگاه های بزرگ و قدیمی، در قالب فردی یا گروه های تخصصی باید نقطه نظرات کارشناسی و عملی شان را در جهت حل مشکلات کشور در بخش های مختلف به مقامات مسئول ارائه دهند.
لزوم ارائه نظرات کارشناسی اساتید دانشگاه ها در جهت حل مشکلات کشور/ رشد مناسب بخش کشاورزی در دو سال گذشته

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین که امروز ظهر و با همراهی دکتر نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع، دکتر شمس بخش، مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی و دکتر اسماعیلی، مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی این وزارت برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه ان شاالله درختکاری و ایجاد فضای سبز به عنوان یک فرهنگ در نقاط مختلف کشور همه گیر شود، اظهار داشت: پردیس کشاورزی دانشگاه تهران جزو افتخارات کشور در حوزه آموزش عالی است و انتظار میرود مسئولان و اساتید این پردیس قدیمی کشورنیز در طرح مسائل کارشناسی و انتقال مطالب به بخش اجرایی کشور، پیش قدم شوند.

وزیر علوم با اشاره به جلسه امروز با استاندار البرز گفت: در این جلسه به فعالیت مراکز متعدد آموزش عالی و پژوهشی در استان البرز اشاره کردم که این یک فرصت است و باید ازاین ظرفیت برای پیشرفت و توسعه استان استفاده کرد. همچنین ظرفیت غنی بخش های اقتصادی و صنعتی را می توان با پشتوانه مراکز آموزش عالی و پژوهشی استان البرز تقویت کرد.

دکتر غلامی با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه ساماندهی آموزش عالی کشور، کارهای زیادی صورت گرفته است، گفت: در این راستا تمام تلاش مان این است که تقویت و ماموریت گرا کردن دانشگاه ها اتفاق بیفتد و البته این کار آسان نیست ودر این خصوص مقاومت هایی صورت میگیرد و هنوز نتوانسته ایم فضای ذهنی جامعه را قانع کنیم که فعالیت مراکز آموزش عالی کوچک و ضعیف، اتلاف سرمایه است.

وی با بیان اینکه در آموزش عالی کشور یک توسعه و گستردگی بی برنامه پدید آمده که ساماندهی آموزش عالی در جهت رفع اشکالات و استاندارد کردن این رویه است، اظهار داشت: با توجه به واگذاری اکثر برنامه ریزی های درسی به دانشگاه ها، گروه های برنامه ریزی در دانشگاه ها باید بیش از پیش فعال شوند تا دیگر شاهد این نباشیم که به طور مثال در بخش کشاورزی، ظرفیت دانشکده های کشاورزی پر نشود و یا دانشجویان این رشته با عدم اقبال مواجه شوند. البته در راستای حل این معضلات می توان نشست های مشترک برگزار کرد و به نتایج بهینه رسید.

دکتر غلامی افزود: در دوسال گذشته با وجود محدودیت ها و شرایط اقتصادی کشور، بخش کشاورزی رشد مناسبی داشته و و در سال گذشته شاهد رشد ۸ در صدی و امساال هم این بخش ۹ در صد رشد داشته است و این نشاندهنده ظرفیت مناسب رشد کشاورزی در شرایط موجود است که البته این رشد، اشتغال و درآمدزایی را هم در پی دارد.

وزیر علوم با بیان اینکه عامل رشد کشاورزی، افزایش امکان صادرات، کنترل کیفی محصولات و بازاریابی مناسب داخلی و خارجی است، گفت: اگر دیر به سمت کشاورزی و توسعه آن برویم، ضرر خواهیم کرد و بازارهای بزرگ صادراتی را از دست خواهیم داد. خودکفایی در بحث غذایک استراتژی کلان در کشورهای جهان محسوب می شود که روی این مساله مهم باید بیشتر کار شود. البته دولت موظف است که زمینه های رشد بخش های مختلف را به وجود آورد ولی در بخش کشاورزی این زمینه در کشور وجود دارد.

دکتر غلامی با اشاره به فعالیت موثر و کاربردی شرکت های دانش بنیان در تنگنای تحریم ها و لزوم تقویت و حمایت از این شرکت ها گفت: بازنگری در آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاف شده و سه ماه فرصت داریم تا با اصلاحات انجام شده، این آیین نامه تصویب و اجرایی شود. در این راستا دانشگاه ها و مراکز پژوهشی می توانند نظرات و پیشنهادات خود برای اصلاح این آیین نامه را ارسال کنند تا در جمع بندی نهایی بتوانیم تمام نظرات کارشناسی را اعمال کنیم.

در این آیین دکتر غلامی و هیات همراه با کاشت نهال در محوطه مزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، روز درختکاری را گرامی داشتند.

همچنین در این آیین دکتر گلدان ساز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، با ارائه گزارشی از عملکرد بخش های مختلف این پردیس، دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در خصوص توسعه این پردیس را با وزیر علوم در میان گذاشت.

ر.ب ۴۵/ ن.ش ۵۸