توسط محققان مجتمع آموزش عالی گناباد انجام شد:

طراحی و ساخت دستگاه شکار حشرات با استفاده از جریان هوا

۱۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۹ کد : ۶۰۴۰۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۹۲
محققان مجتمع آموزش عالی گناباد موفق به طراحی و ساخت دستگاه شکار حشرات با استفاده از جریان هوا شدند.
طراحی و ساخت دستگاه شکار حشرات با استفاده از جریان هوا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مجتمع آموزش عالی گناباد، دکتر جوادپور پژوهشگر و عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی گناباد موفق به ارائه و دریافت تصویبیه طرح پژوهشی با عنوان امکان سنجی شکار زنده حشرات با استفاده از جریان هوا شد.
دکتر جوادپور در رابطه با این طرح پژوهشی گفت: در این پژوهش قصد داشتیم به دانش فنی دستگاهی که بتواند حشرات را بدون آسیب زدن به آنها شکار کند دست پیدا کنیم.
این پژوهشگر ادامه داد: برای آنکه بتوانیم مطالعه دقیق‌تر بر انواع حشرات داشته باشیم تا بتوانیم سم‌های مفید در عرصه کشاورزی تولید کنیم، لازم است که حشرات به طور زنده و بدون آسیب شکار شوند. علت این امر برای بررسی و مطالعات حشرات ناشناخته و یا بررسی آزمایشگاهی حشرات جهت بررسی سم‌های مختلف کشاورزی و اثر آن بر حشره می‌باشد.
عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی گناباد گفت: این دستگاه مشابه و نمونه خارجی دارد ولی نمونه داخلی ندارد. این دستگاه برای سازمان های تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و جهاد کشاورزی کارایی بسیار موثری دارد. لذا تصمیم بر آن شد به سفارش سازمان جهاد کشاورزی دانش فنی و تولید آن را با کمک دکتر رسول خدابخشیان عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد انجام دهیم.
وی تصریح کرد: اساس عملکرد دستگاه شکار حشرات توسط جریان هوا می‌باشد؛ این جریان هوا باید متعادل شود که هم حشره را شکار کند و هم آسیبی به آن نرساند. این دستگاه قابلیت شارژ شدن دارد و قابل حمل می‌باشد. همچنین محفظه آزمایشی شفاف هم جهت مشاهده حشره پس از شکار در دستگاه تعبیه شده است.
گفتنی است نمونه اولیه با همکاری و مشارکت سازمان جهادکشاورزی بندر عباس ساخته شده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: مجتمع آموزش عالی گناباد


( ۴ )