به میزبانی دانشگاه رازی؛

«همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی» برگزار شد

۱۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۷ کد : ۶۰۳۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۸
«همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی»، با حضور مقامات استانی و کشوری در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی برگزار شد.
«همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی» برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه رازی، در ابتدای این مراسم پیام حضرت آیت‌الله مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه و رئیس شورای سیاستگذاری بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در استان، به «همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی توسط دکترعلیرضا شهرستانی رئیس ستاد اجرایی بیانیه گام دوم انقلاب در استان کرمانشاه قرائت شد.
مشروح پیام به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
همان گونه که همگان مستحضرید، بیانیه گام دوم انقلاب ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در آستانه چهل سالگی دوم انقلاب شکوهمند اسلامی، سند راهبردی بلند مدتی است که درآن، افق‌های روشن دانایی و پیشرفت و تعالی جمهوری اسلامی ایران، به عالی‌ترین شکل ممکن متجلی شده است.
در این راستا، همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید که توسط سازمان جهاد کشاورزی استان، حوزه نمایندگی ولی فقیه در آن سازمان، دانشگاه رازی و همکاری دیگر نهادها و سازمان‌ها، در راستای برنامه‌های صورت گرفته در ستاد اجرایی و هماهنگی بیانیه گام دوم انقلاب در استان کرمانشاه، برنامه ریزی و اجرا می‌شود، یکی از اقدامات جهادی است که زمینه بروز استعدادهای عظیم این استان را در بخش کشاورزی با استفاده از ظرفیت‌های موجود محقق می‌سازد.
بدون شک تحقق همه جانبه اهداف بیانیه حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مستلزم وحدت رویه تمامی دستگاه‌های تأثیر گذار در حوزه‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌باشد، تا بدین سان چشم انداز افق چهل ساله دوم انقلاب اسلامی در ابعاد استانی، ملی، منطقه‌ای و بین المللی به منصه ظهور رسیده تا از برکات آن، جمهوری اسلامی ایران به قدرت اول منطقه و قدرتی برتر در سطح جهانی، ابعاد موفقیت خود را آشکار نماید.
استان کرمانشاه به عنوان یکی از استان‌های مهم و تأثیر گذار در اجرای منویات بیانیه گام دوم انقلاب، مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان در حوزه کشاورزی می‌باشد، زیرا این استان با داشتن توانمندی‌های عظیم خدادای، از جمله؛ نیروهای جوان و انقلابی متخصص و ظرفیت‌های طبیعی همچون آب، زمین مستعد قابل کشت و هوای کم نظیر، می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های تأثیر گذارکشاورزی در سطح کشور و حتی منطقه مطرح گردد.
لذا برنامه هدفمند و عالمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درانتخاب عناوین سال‌های گذشته و خصوصاً سال جاری، (جهش تولید) مبیّن این واقعیت است که مسئله اقتصادی، موضوع اول ما در سند چهل ساله دوم انقلاب اسلامی می‌باشد، بنابراین برای نیل به این افق امید بخش، باید از تمامی ظرفیت‌های موجود استفاده مطلوب را برده و استعداد بزرگ استان را در راه رسیدن این آرمان شکوفا نمائیم.
در پایان بر خود لازم می دانم، از تمامی دست اندرکاران این همایش وزین، اعم از مسئولین محترم استانی و کشوری، اندیشمندان، اساتید، صاحبان مقالات علمی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب تشکر و قدردانی نمایم.


*دانشگاه رازی مصصم به نقش‌آفرینی جدی در توسعه استان کرمانشاه است

در ادامه دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل آقا، رئیس دانشگاه رازی و عضو ستاد همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید، با گرامیداشت مقدم شرکت کنندگان و تبریک میلاد با سعادت حضرت علی (ع) طی سخنانی اظهار داشت: دانشگاه رازی مفتخر است که همواره در زمینه توسعه علمی، اقتصادی و فرهنگی استان کرمانشاه نقش اساسی ایفا نماید.
وی افزود: دانشگاه رازی با برخورداری از نیم قرن پیشینه فعالیت علمی، فرهنگی و پژوهشی، به عنوان دانشگاه معین استان کرمانشاه و نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در استان مصصم به نقش‌آفرینی جدی‌تر در مسیر توسعه استان است.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا از تلاش‌های جدی نماینده ولی فقیه در استان، استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و سایر عزیزان در برگزاری «همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی» قدردانی کرد و بیان کرد: این همایش ویژگی منحصر به فردی دارد و بر اساس بیانات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر فرهنگ جهادی، جهاد علمی و اقتصاد دانش‌بنیان و آثار و برکات آن در تحقق جهش تولید شکل گرفت.
وی افزود: «همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی» دارای شورای سیاست‌گذاری علمی متشکل از دکتر ویسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، دکتر چقامیرزا مدیر امور پژوهشی دانشگاه، دکتر بهشتی‌آل‌آقا رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه، دکتر خمیس‌آبادی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کرمانشاه و دکتر جلالی هنرمند عضو هیأت علمی دانشگاه ودبیر علمی این شورا می‌باشد که زحمات این عزیزان شایسته قدردانی است.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا بیان کرد: فعالیت‌های این همایش زیرنظر «ستاد همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید» متشکل از حضرت آیت‌الله مصطفی علما به عنوان رئیس ستاد، دکترهدایت حاتمی به عنوان جانشین رئیس ستاد، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌مقدم و حجت‌الاسلام آفتابی به عنوان دبیر همایش و سایر اعضا صورت گرفته و امیدواریم منجر به نتایج ارزشمند و مفیدی برای توسعه بخش کشاورزی استان گردد.
وی فرهنگ غنی اسلامی را دربردارنده مفاهیم ارزشی جهاد علمی، فرهنگ جهادی و کار جهادی دانست و توجه جدی به مقوله علم‌محوری را سبب تسهیل در توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور عنوان کرد و گفت: دانشگاه رازی مفتخر است که در این مسیر روشن حرکت می‌کند.

رئیس دانشگاه رازی بار دیگر از دست‌اندرکاران «همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی» قدردانی نمود و ابراز امیدواری کرد: آثار و برکات این همایش منجر به ایجاد شرایطی برای تحقق جهش تولید در بخش کشاورزی و توسعه استان کرمانشاه گردد.

 

*باید تولیدگرایی در کشور به ارزش تبدیل شود / احصاء نقشه علمی دانش‌بنیان بخش کشاورزی توسط دانشگاه رازی
در ادامه دکتر هدایت حاتمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با قدردانی از برگزارکنندگان این همایش ابراز امیدواری کرد: دستارود «همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی»، منجر به تحقق شعار سال شود. رهبر معظم انقلاب شعار دو سال اخیر را حول محور «تولید» نام نهادند که بیانگر اهمیت اساسی این بخش در کشور است.
وی با برشمردن الزامات تحقق شعار «جهش تولید» در استان کرمانشاه افزود: «جهش تولید» بار معنایی زیادی دارد، ما باید قدر این ظرفیت را بدانیم و برای تحقق آن در صحنه عمل گام برداریم.
دکتر حاتمی بیان داشت: «همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی»، چندین الزام دارد که باید مورد توجه پژوهشگران و دانشمندان قرار بگیرد و قطعاً نتایج عالمانه این همایش را در بخش‌های اقتصادی و کشاورزی نصب العین قرار خواهیم داد.
وی در ادامه افزود: در عرصه سیاست‌گذاری و پارادایم‌های فکری حوزه اقتصاد، مباحث نهادگرایی در مقطعی بسیار حائز اهمیت بود و در این بخش هم افراد توانمند و صاحب‌نظری در حوزه اقتصاد داریم.
دکتر حاتمی مقوله فرهنگ را از پایه‌های مهم نهادگرایی دانست و تاکید کرد: تولیدگرایی باید در کشور به ارزش تبدیل شود اما متأسفانه این مقوله در بسیاری از لایه‌های مختلف جامعه ضعیف است و این رویه باید تغییر یابد و بر مبنای شناخت دقیق و باور عمیق و برنامه‌ریزی هوشمندانه به سمت جهش تولید حرکت کنیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه فرهنگ جهادی را به معنای بهره‌وری و استفاده صحیح از منابع دانست و افزود: اگر بر مبنای باور جهادی در این مسیر حرکت کنیم به موفقیت دست خواهیم یافت.
وی با اشاره به احصاء نقشه علمی دانش‌بنیان بخش کشاورزی توسط دانشگاه رازی خواستار اتخاذ این مسیر در بخش صنعت شد و گفت: گزارش اقدامات دستگاه‌های اجرایی در زمینه تحقق شعار سال - جهش تولید - را به استحضار مردم شریف استان خواهیم رساند.

 

*اقتدار کشور نیازمند تکیه بر تولید داخلی در عرصه اقتصادی است
در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین دکترسیداسماعیل حسینی‌مقدم، مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان دامپزشکی کشور از حمایت‌های استانداری، امام جمعه، جهاد کشاورزی، مراکز دانشگاهی و در رأس آنها دانشگاه رازی در برگزاری «همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی» قدردانی نمود.

وی با اشاره به ارسال ۱۲۰ مقاله در زمینه فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی در این همایش گفت: خوشبختانه ستاد بیانیه گام دوم انقلاب در استان کرمانشاه با حمایت و درایت حضرت آیت‌الله علما ساختاری بسیار جامع و کامل پیدا کرده است و سازمان جهاد کشاورزی استان مفتخر است در این افق بلند با همکاری دانشگاه رازی برنامه‌های عملیاتی ارزشمندی را ترسیم نماید.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌مقدم «تولید» را دستاورد بزرگ بشر دانست و تصریح کرد: تولید به معنای استفاده بهینه از امکانات، توانمندی‌ها و استعدادهای موجود برای تأمین نیازهای بشر به کالا و خدمات است.
وی تحقق رونق تولید را نیازمند برنامه‌ریزی مناسب برای عرضه کالا در بازار متناسب با نیاز و ذائقه مصرف‌کنندگان دانست و گفت: اگر عرضه و تقاضا میان تولیدکننده و مصرف کننده شکل بگیرد رونق تولید محقق می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌مقدم تاکید کرد: معنای جهش تولید این است که در کوتاه‌ترین زمان، جامعه را به نیازهایش برسانیم و در این راستا کشوری از اقتدار کافی برخوردار خواهد بود که زمینه را برای رشد دانش، فرهنگ و اقتصاد فراهم نماید و در عرصه اقتصادی متکی به تولید داخلی باشد.

 

*اقتدار غذایی همپای اقتدار نظامی است
در ادامه دکترسیدجواد ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان و قدردانی از اهتمام دانشگاه رازی در برگزاری «همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید در کشاورزی» طی سخنانی ابراز امیدواری کرد: این همایش در قالب نگاه جدید برگرفته از بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری منجر به ایجاد شرایطی برای تحول در بخش کشاورزی کشور گردد.
وی بخش کشاورزی را دارای ظرفیت‌های بسیار زیاد دانست و گفت: امنیت غذایی برای تمام کشورهای جهان اهمیت بسزایی دارد و بعضاً این مقوله حتی از امنیت ملی هم پیشی گرفته و برخی کشورها امنیت غذایی را در قالب امنیت غذایی تعریف نموده‌اند.
دکتر ساداتی‌نژاد با بیان اینکه امروز امنیت غذایی به قدرت و اقتدار غذایی ارتقا پیدا کرده است، یادآور شد: اقتدار غذایی همپای اقتدار نظامی پیش می‌رود و برخی کشورها اقتدار غذایی را برتر از اقتدار نظامی می‌دانند.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروزه حوزه غذا و تولید محصولات کشاورزی در دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد و کشورها تلاش می‌کنند تا در این بخش‌ها، کشورهای دیگر را به خود وابسته کنند و این استراتژی مهمی به شمار می‌آید و لذا غذا به مثابه سلاح است و کشورها باید به عنوان یک استراتژی بدان توجه نمایند.
وی افزود: در همسایگی جمهوری اسلامی ایران، ۱۵ کشور با جمعیتی در حدود ۸۰۰ میلیون نفر زندگی می‌کنند و هیچیک از این کشورها، شرایط ما را از نظر تنوع اقلیمی ندارند؛ ظرفیت‌های ایران بی‌نظیر است و می‌توانیم در تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی کشورهای همسایه نقش مهمی داشته باشیم.
دکتر ساداتی‌نژاد بخش کشاورزی را مزیت نسبی کشور در زمینه اقتصادی دانست و گفت: دولت‌های مختلف در چهار دهه اخیر ۷۰۰ میلیارد دلار در بخش صنعت سرمایه‌گذاری نموده‌اند اما این میزان در بخش کشاورزی چهار درصد است و متأسفانه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی در ایران دچار ضعف است در حالیکه «کشاورزی» مردمی‌ترین بخش در کشور به شمار می‌آید و با همین شرایط در سالهای تحریم بالاترین رشد ارزش افزوده را داشته است و در شرایط شیوع بیماری کرونا نیز بالاترین رکورد مبادلات بین ایران و روسیه را داشته‌ایم.
وی تحقق جهش تولید را نیازمند توجه به بازارهای رقابتی و صادرات، کِشت هدفمند محصولات، حمایت دولت از بخش کشاورزی و تغییر نگرش از تمرکز بر صنعت به بخش کشاورزی دانست و افزود: در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنیم تا وزارت امور خارجه به بازاریابی محصولات کشاورزی کمک کند کما اینکه سفیران کشورهای دیگر به دنبال بازاریابی برای بازرگانان هستند.
دکتر ساداتی‌نژاد با اشاره به راه‌اندازی سامانه رصد کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: از همه علاقه‌مندان، متخصصین و نخبگان بخش کشاورزی دعوت نموده‌ایم تا نقطه‌نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظارت، قانون‌گذاری و دستورکار کمیسیون کشاورزی از طریق این سامانه برای ما ارسال کنند.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از پیگیری برای اجرای طرح تحول کشاورزی در کشور خبر داد و تاکید کرد: باید بخش کشاورزی را به ویژه در بخش دانش و فناوری کشاورزی ارتقا دهیم.

 

*راهبرد اساسی در امنیت غذایی، رشد اقتصادی از طریق سازو کار بازار است
در ادامه دکتراسکندر زند دبیر کمیسیون تدوین سند ملی دانش‌بنیان کشاورزی و غذا و مشاور وزیر جهاد کشاورزی طی سخنانی به تشریح وضعیت امنیت غذایی در ایران و جهان پرداخت و اظهار داشت: امنیت غذایی به معنای دسترسی و برخورداری همه افراد به غذای کافی، مقوی، ایمن در هر زمان است.

و ی فراهمی، دسترسی، مصرف، پایداری و تاب‌آوری را ارکان مهم امنیت غذایی برشمرد و بیان کرد: مسئله دسترسی به غذا و قدرت خرید مردم از اهمیت بسیار زیادی در تأمین امنیت غذایی برخوردار است. دکتر زند با بررسی موضوع نوسانات غذایی در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی بیان کرد: برای تأمین امنیت غذایی خود باید به ابعاد مختلف این مساله مسلط باشیم، در گذشته بیشترین تمرکز امنیت غذایی بر رکن «فراهمی» بود در حالیکه باید به ارکان پایداری و دسترسی نیز توجه جدی صورت گیرد.

وی به مقوله حاکمیت غذایی نیز اشاره کرد و گفت: راهبرد اساسی در امنیت غذایی، رشد اقتصادی از طریق سازو کار بازار است، کشورهایی که بتوانند ۸۰ درصد غذای مورد نیاز خود را تأمین کنند از حاکمیت غذایی برخوردار هستند. دکتر زند با اشاره به نابرابری در مصرف موادغذایی و عدم توزیع عادلانه غذا در جهان گفت: اصولاً در جهان غذا برای همه افراد وجود دارد اما غذا توزیع غذا بصورت عادلانه انجام نمی‌شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی عدم وجود راهبرد منسجم را از چالش‌های امنیت غذایی در کشور دانست و به ارائه توضیحاتی در خصوص ساختار امنیت غذایی در ایران، زنجیره ارزش غذا و اهمیت ارزش افزوده محصولات غذایی پرداخت.

 

*افزایش یک میلیون تنی ظرفیت صنایع تبدیلی استان کرمانشاه

در ادامه مهندس نوربخش حاتمی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه طی سخنانی از افزایش یک میلیون تنی ظرفیت صنایع تبدیلی استان، افزایش دو و نیم برابری سطح گلخانه‌ها و تجهیز ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی استان به سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سالجاری خبر داد.

وی با اشاره به موضوع شعار سال و ضرورت تحقق منویات مقام معظم رهبری افزود: در دو سال اخیر اتفاقات مطلوبی در بخش کشاورزی استان کرمانشاه رخ داد و بخش کشاورزی ثابت کرد می‌تواند محور توسعه اقتصادی استان باشد. مهندس حاتمی تاکید کرد: در برنامه سه ساله توسعه استان کرمانشاه نیز که با همکاری اساتید دانشگاه و متخصصین امر تهیه شده عبور از کشاورزی سنتی و گرایش به کشاورزی مدرن و هوشمند هدف‌گذاری شده است.

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: رازی