با محوریت بررسی تحولات آموزش عالی ایران؛

دومین همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» برگزار می‌شود

۰۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۵ کد : ۶۰۳۸۴ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۶۷۳
دومین همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» که با محوریت بررسی تحولات آموزش عالی ایران از شهریور سال ۱۳۲۰ تا بهمن ۱۳۴۱ اختصاص دارد، روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه جاری به‌صورت برخط برگزار می‌شود.
دومین همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دکتررضا ماحوزی، معاون پژوهشی و آموزشی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و دبیر علمی دومین همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» گفت: این همایش که به همت مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و با حضور جمعی از اساتید و صاحب‌نظران برجسته این حوزه برگزار می‌شود به تحولات حوزه دانشگاه در ایران از شهریور ۱۳۲۰ تا بهمن ماه ۱۳۴۱ (همه‌پرسی اصلاحات اقتصادی و اجتماعی موسوم به انقلاب سفید مشتمل بر انقلاب آموزشی و آموزش رایگان تا سطح دانشگاه) و شناسایی و تحلیل ایده‌ها و دیدگاه‌های نظری حاکم بر این دوره بیست ساله می‌پردازد.
وی خاطرنشان کرد: آموزش نوین در جهان بحران زده پس از جنگ دوم و بازتاب آن در ایران، از آموزش متمرکز تا گریز از مرکز، اندیشه چپ و آموزش اعتراضی در ایران، احیای راست‌گرائی مذهبی در ایران، از ملی‌گرائی متمرکز تا ملی‌گرائی لیبرال، به سوی توسعه لیبرال در آموزش عمومی و عالی و دانشگاه‌های جدید و دولت‌های سیاسی کوتاه مدت از جمله محورهای این همایش یک روزه هستند.
دکترماحوزی با اشاره به این که نخستین دوره سلسله همایش‌های چهارگانه تاریخ آموزش نوین در ایران که اسفندماه ۱۳۹۷ برگزار شد عمدتاً به چرایی و چگونگی پیدایی آموزش نوین در کشور از دوره قاجار و تأسیس دارالفنون (سال ۱۲۳۰) تا تأسیس دانشگاه تهران و دوره آغازین هفت ساله آن (شهریور ۱۳۲۰) اختصاص داشت، تصریح کرد: برای فهم دانشگاه فعلی در ایران و ریشه‌یابی موضوعات و مسائل آن، اگر نخواهیم به هزاره قبل باز گردیم، لااقل باید آغاز تحولات آموزشی روی داده در ۱۷۰ سال اخیر (از زمان تأسیس دارالفنون تاکنون) را با دقت بکاویم تا ببینیم از کجا آغاز کردیم و چرا و چگونه به اینجا رسیدیم. در این بررسی تاریخی- جامعه‌شناختی باید تجلی خلقیات ایرانی در سیاستگذاری‌های آموزشی را واکاویم و نمونه‌های برجسته جامعه‌شناسی علم را در زمان‌های اصلی تصمیم‌گیری برشماریم و آثار و تبعات برآمده از آن تصمیم‌گیری‌ها را نشان دهیم. مسلماً برهه تاریخی موردنظر در این همایش، که با تحولات سیاسی و اجتماعی قابل توجهی در ایران همراه است سهم قابل توجهی درد جنبش‌های دانشجویی و وسیاسی و هویتی دانش‌آموزان و دانشجویان داشته و تا دهه‌ها بعد تأثیر خود را حفظ کرده است.
وی عنوان کرد: در دوره ۲۱ ساله مورد بررسی در همایش دوم؛ راهی پر فراز و نشیب را طی کرده‌ایم ردپای آن در تمام شئون جامعه ایرانی دیده می‌شود و همچنان هم حضور دارد.
گفتنی است علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به صفحه اسکای روم مؤسسه به نشانی www.b2n.ir/iscs در این همایش که از ساعت ۹ تا ۱۶ روز سه شنبه برگزار می‌شود، شرکت کنند.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی