برگزاری نشست انسان شناسی تاریخی و چالش های بین فرهنگی با حضور انسان شناس آلمانی در دانشگاه یزد

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۶ کد : ۶۰۳۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۲۹
نشست انسان شناسی تاریخی و چالش های بین فرهنگی به همت گروه مردم شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد با حضور پروفسور کریستف وولف انسان شناس آلمانی، اعضای هیئت علمی و دانشجویان این دانشکده در دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پروفسور کریستف وولف در این همایش عنوان کرد: انسان به خودی خود موجودی است از یک ریشه و توانایی اما این آئین ها و فرهنگ های مختلف هستند که در هر کشور به مردم آن ذهنیت خاص همان کشور را داده اند و همین موضوع باعث تفاوت بین مردمان شده است.
وی که با انجام یک تحقیق در پی فهم مشترکات فرهنگی بین کشور ها بوده است، گفت: ما سعی کرده ایم بفهمیم چه چیزی می تواند جوامع را با همه تفاوت ها و حفظ ذهنیت خاص به وحدت برساند چرا که شکل گیری این موضوع در جهان امروز و قرن 21 که قرن جهانی شدن است، لازم و ضروری به نظر می رسد.
وولف ضمن اشاره به اینکه مردم شناسی در برخی کشورها از جمله آمریکا علم انسان شناسی نام دارد، تصریح کرد: برای ایجاد این وحدت لازم است رشته های بین فرهنگی در دانشگاه ها تدریس شوند که رشته مردم شناسی می تواند این نقش را داشته باشد.
وی افزود: در واقع مردم شناسی فرهنگی یک نوع علم بیگانه شناسی است و آداب و رسوم، عنصر مهم در این شناخت است، تاکنون نیز تغییراتی را در جوامع ایجاد کرده به طوری که بحث مشترکات بین فرهنگی توانست صلح را بین آلمان و فرانسه جاری کند.
وولف خاطر نشان کرد: انسان بر خلاف حیوانات بعد از کودکی نیاز به مراقبت دارد و این نشان از اهمیت اجتماعی بودن انسان دارد و تحقیقی که بین کشورهای مختلف انجام دادیم بیانگر برخی مشترکات بین فرهنگ ها بود که می تواند به وجود آورنده پیوند و وحدت و صلح بین شرق و غرب باشد.
این استاد مردم شناسی و تعلیم و تربیت آلمان در خصوص پژوهش خود و نتایج آن تصریح کرد: در این تحقیق که بین چند خانواده از کشورهای ژاپن و آلمان انجام شد، بحث خوشبختی و چگونه خوشبخت بودن موضوع اصلی بود و بیشترین تعریفی که در این کشورها از خوشبختی شاهد بودیم اذعان به داشتن خانواده و دوستان خوب بوده است همچنین به مشترکاتی در این دو کشور در زمان برگزاری اعیاد سال نو پی بردیم به گونه ای که در هر دو کشور آداب دینی در رأس مشترکات فرهنگی بود و سپس تهیه غذاهای خاص در اعیاد به ویژه عید نوروز و دور هم بودن اعضای خانواده همچنین هدیه دادن و خاطره گویی از دوران های گذشته در مراتب بعدی این مشترکات فرهنگی بود.
وی در خاتمه با بیان اینکه در نظر داریم این تحقیق را در ایران و در خصوص عید نوروز هم به انجام برسانیم گفت: ما امروزه تحت تاثیر جهانی شدن هستیم و فرهنگ ها می توانند به شکل دیگری توسعه یابند و این وظیفه ای است که ما را به انجام این تحقیقات بین فرهنگی در کشورها واداشته است، ضمن اینکه بحث صلح و آرامش هم موضوع مهمی است که بر اساس چهار ویژگی مهم فرهنگی شامل دین، هنر، سواد و دموکراسی قابل دستیابی است.