به همراه رونمایی از دو اثر؛

مراسم سی و ششمین سالگرد تأسیس سازمان «سمت» برگزار شد

۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۷ کد : ۶۰۲۷۸ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۴۲۹
مراسم سی و ششمین سالگرد تأسیس سازمان «سمت» به همراه رونمایی از کتاب‌های اقتصاد دیجیتال و هنر طراحی اسلامی ایرانی با حضور حجت‌الاسلام سید سعید رضا عاملی و حجت‌الاسلام ذبیحی برگزار شد.
مراسم سی و ششمین سالگرد تأسیس سازمان «سمت» برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان «سمت»، مراسم رونمایی از چند کتاب منتشر شده و گرامیداشت سی و ششمین سالگرد تأسیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم‌انسانی دانشگاه‌ها (سمت) با سخنرانی حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام محمد ذبیحی رئیس سازمان «سمت» و حمیدرضا خادمی معاون پژوهشی سازمان «سمت» و اعضای هیئت‌علمی و مدیران و معاونان این سازمان برگزار شد.
حجت‌الاسلام عاملی در این مراسم اظهار داشت: باید از «سمت» به‌عنوان یک بنگاه بزرگ علمی‌پژوهشی که کار نشر هم نتیجه فعالیت‌هایش هست، یاد کنیم.‌جا دارد یادی کنیم از استاد بزرگوار فیلسوف حکیم، اندیشمند توانمند و چهره بسیار اخلاقی و ساده‌زیست، دکتر احمدی که واقعاً اگر کسی فقط یک‌بار با ایشان ملاقات کرده باشد شیفته اخلاق و منش و تواضع و سادگی ایشان می‌شد و انصافاً سی و سه سال مدیریت ایشان بر «سمت»، سی و سه سال پرافتخار است.
وی افزود: «سمت» محصول همان مصوبات اولیه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است. می‌توان گفت عمر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با عمر سازمان «سمت» یکی هست، وقتی ستاد انقلاب فرهنگی در خرداد ۱۳۵۹ تشکیل شد، آن موقع اعضای ستاد انقلاب فرهنگی دغدغه مسائلی چون برنامه‌ریزی و منابع انسانی (استاد) را داشتند تا بتواند در مسیر استقرار فرهنگ اسلامی گام بردارد. در مسیر پیشرفت جمهوری اسلامی قدم بردارد و معلم متعهدی باشد و دغدغه دیگر و محوری ستاد انقلاب فرهنگی، دانشجو بود که محور همه تلاش‌ها این است که چرخه علم ادامه پیدا کند و دانشجوی دیروز معلم امروز و استاد فرداست و باید به‌عنوان رکن اساسی، توجه محوری به او شود.
دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی افزود: رکن چهارم توجه ستاد انقلاب فرهنگی به کتاب بود و کتاب محور کانونی توجه بود به‌عنوان محصول و عصاره و نتیجه اندیشه‌ورزی و فکر و توانمندی‌های دانشی یک جامعه، کتاب برای ستاد انقلاب فرهنگی بسیار قابل‌توجه بود، لذا جلسه شانزدهم شورای انقلاب فرهنگی در هفتم اسفندماه ۱۳۶۳ سازمان «سمت» به تصویب می‌رسد و نشان می‌دهد که فضا دغدغه‌مند بود البته حضور اساتید توانمندی مثل دکتر احمدی نقش دارد، همه می‌دانیم دغدغه‌های فردی در مسیری که هنوز استقرار سیستمی نیست خیلی مهم است.
وی تصریح کرد: وقتی سیستم استقرار پیدا می‌کند این نظام‌واره‌ها هست که کار را به جلو می‌برد، لذا ما امیدواریم به آنجا برسیم که نقش نظامات اجتماعی و نهادهای اجتماعی هر روز پررنگ‌تر شود و شخص مبنا نباشد ولی اشخاص تأثیرگذارهای مهمی هستند. در تاریخ تحولات بشر همیشه اشخاص و دانشمندان و نوآوران و اهل ابتکار نقش کلیدی در این حوزه داشتند؛ بنابراین سازمان «سمت»، سازمان مهمی است که پشتوانه علمی دارد. اعضای هیئت‌علمی سازمان «سمت» پشتوانه علمی این سازمان هستند و فرآیندهای استاندارد که برای ارزیابی یک کتاب که واقعاً طی می‌شود، به لحاظ ویراستاری، نشر قوی‌ای هست. توان ویراستاری در سازمان «سمت» قابل‌ستایش است.
دکتر عاملی، خاطرنشان کرد: تحولات فناوری‌های نو با خودش دنیایی از تحولات را به وجود آورد. به‌زودی دولت‌ها هم جای خودشان را به حکمرانی‌های الکترونیکی می‌دهند و دولت‌ها به سمت صفر شدن حرکت می‌کنند؛ چه بخواهند و چه نخواهند. تقاضای اجتماعی این است. جامعه به سمت آسان‌گیری فرآیندها حرکت می‌کند. جامعه علاقه‌مند به تسهیل فرایندهاست.
وی افزود: تحول اساسی که در فناوری به وجود آمد، حکمرانی را تبدیل به حکمرانی الکترونیکی می‌کند و امروز وقتی می گوئیم دولت؛ یعنی دولت الکترونیک. دولتی که تمام سرویس‌ها و خدماتی که به مردم ارائه می‌دهد در بستر رقومی قرار می‌دهد. اقتصاد هوشمند اقتصاد بزرگی شده است، امروز دیجیتال اقتصاد پنجم جهان است و سهم بالایی از اشتغال جهانی را برعهده گرفته است. کسب‌وکارها دارند به فضای الکترونیک منتقل می‌شوند و اقتصاد دیجیتال روزبه‌روز پرقدرت‌تر می‌شود. مهم‌ترین خدمات اقتصاد دیجیتال با نگاه اسلامی تسهیل خدمات، تأمین عدالت توزیعی، کاهش تخریب منابع طبیعی و انسانی، نظم‌پذیری و نظام داشتن است. باید ارتباطات خانوادگی را تقویت کرد و ارتباطات اداری را کاهش داد.

*ضرورت توجه بیشتر به طراحی کتاب‌ها و معماری چینش مطالب
حجت‌الاسلام ذبیحی نیز در این آیین با اشاره به ویژگی‌های بی‌شمار شخصیت دکتر احمدی اظهار داشت: برادران و خواهران عزیز، سازمان «سمت» بسیار خدمت کرده است. به‌هرحال ما تنها مؤسسه در این کشور هستیم که نود و چهار میلیارد تومان بودجه گرفتیم و صد و دوازده میلیارد و هشتصد میلیون تومان کتاب به کشور عرضه کردیم.
وی گفت: رشد خوبی در همکاری ما با شورای تحول علوم انسانی ایجاد شده است، انشاءالله دکترعاملی بازدیدی از کتاب‌هایی که در همکاری «سمت» با شورای تحول تولید شده خواهند داشت.
وی با بیان اینکه باید طراحی کتاب‌ها قوی‌تر شود، اظهار داشت: هم‌اکنون کتاب‌های منتشره در کشورهای مختلف را نگاه کنید؛ کتاب‌هایی که به‌عنوان کتاب درسی انتخاب می‌شوند در طراحی، بسیار بر روی آنها کار می‌شود و شاید معماری چینش مطالب، اهمیتش از خود مطلب بیشتر است. چطور آذین بسته می‌شود و چینش داده می‌شود و برجسته‌سازی‌هایی که در متن باید صورت بگیرد، باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد.
حجت‌الاسلام ذبیحی تصریح کرد: البته در نشر فیزیکی، نشر آنالوگ، نشر چاپی محدودیت‌هایی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها، قیمت است. محدودیت‌های دیگر کاغذ، جنس کاغذ، جلد است، اما در نشر دیجیتال، رنگ دیگر مهم نیست و می‌توان بهترین کیفیت رنگ را ارائه داد. نشر باید به قانون طبیعت حرکت کند و رنگی شود، بدون رنگ کیفیت کتاب زیر سؤال می‌رود، دیگر زمانه چاپ سیاه‌وسفید گذشته است. باید تنوع وجود داشته باشد. با آمدن نشر دیجیتال، نشر شبکه‌ای، نشر هوشمند، نشر چندرسانه‌ای، تحولات اساسی در نشر به وجود آمده است.
وی افزود: در سالی که گذشت ما در ایران، ۳,۶۰۰ میلیارد تومان محصول فروش کتاب بوده است، از این مقدار حدود ۶۴ میلیارد تومان سهم نشر الکترونیک بوده است که سهم کوچکی است و نیازمند این است که پیشرفت بیشتری در این حوزه داشته باشیم. در دنیا، نشر الکترونیک سهم ۶۰ میلیارد دلاری دارد و پیش‌بینی‌ها این است که این مسیر تا ۲۰۲۵ رشد بیشتری پیدا می‌کند ولی می‌توان گفت که در حوزه الکترونیک، نشر جایگاه قدرتمند خودش را پیدا نکرده است. شاید به‌خاطر این باشد که با کتاب فیزیکی بیشتر مأنوس هستیم. نشر امروز و آینده بیشتر با نسل دیجیتال پیوند می‌خورند که فعلاً سرگرم موبایل هستند. اگر بتوانیم کتاب را به این حوزه ببریم، قدرت بیشتری پیدا می‌کنند. ضمن اینکه نشر الکترونیک مزیت‌های خیلی زیادی دارد که نشر فیزیکی آن را ندارد.
به گفته حجت‌الاسلام ذبیحی، نشر فیزیکی، نشر آرامی است، پشت میز کار، کتاب را می‌خوانید که لذت خاصی دارد، خصوصاً اگر کاغذ مناسب باشد ولی نشر دیجیتال به‌خاطر ماهیتش قابل تغییر صفحه‌بندی، رنگ و جلد است. حسن دیگر نشر الکترونیک این است که امکان تولید جهانی دارد و به لحاظ دسترس‌پذیری، دسترسی‌پذیری‌اش هم جهانی است. نشر فیزیکی محدودیت دارد و توزیع آن بسیار سخت است. اما در نشر دیجیتال به تعداد کاربران جهانی که امروزه از ۵ میلیارد نفر گذشته است، ظرفیت بهره‌برداری برایش ایجاد می‌کند البته محدودیت‌های زبان هم وجود دارد که در این موقع بحث ترجمه پیش می‌آید که ترجمه گوگل فارسی‌به‌انگلیسی و انگلیسی‌به‌فارسی در این زمینه بسیار ضعیف است ولی در بعضی از زبان‌ها بسیار قوی‌تر است.
وی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که در نشر الکترونیک و نشر رقومی وجود دارد این است که نشر رقومی یک امکان شبکه‌ای کردن محتوا را فراهم می‌کند. محتوای ما صفر تا صدی دارد ولی به‌هرحال بسته هست، ولی وقتی در بستر رقومی قرار می‌گیرد اولاً امکان لایه‌بندی شدن را پیدا می‌کند. دوم اینکه امکان شبکه‌ای شدن را پیدا می‌کند. معماری اینترنت، یک معماری کاملاً طبقه‌بندی پذیراست. نشر الکترونیک نشر بسیار ارزان‌تری نسبت به نشر فیزیکی است. ماهیت کار در محیط مجازی یک تلاش به منزله بی‌نهایت تولید است، در منطق آنالوگ یک تلاش یک کار، یک تلاش یک تولید و یک تلاش یک توزیع است، لذا تیراژ مهم است ولی در محیط دیجیتال، محدودیت تیراژ وجود ندارد. به مقدار تقاضا، تیراژ وجود دارد. قبلاً چاپ می‌شد و مشکل انبارداری پیش می‌آمد اما الان آمازون بر اساس تقاضا چاپ می‌کنند. در بحث چندرسانه‌ای هم می‌توانید ورود کنید. الان شنیدن راحت‌تر از خواندن است.

حجت‌الاسلام ذبیحی افزود: در حوزه محتوا نیازمند این هستیم که به تقاضای اجتماعی هم توجه کنیم، فرهنگ اسلامی ما اگر بخواهد براساس کتاب، اجتماعی شدنی در آن صورت گیرد، نیاز دارد که کتاب به فضای اجتماعی نزدیک شود. نگرانی‌های امام (ره) در اولین حکم ستاد انقلاب فرهنگی را بخوانید، امام دو نگرانی داشتند یک نگرانی از منابع انسانی بود و نگرانی دیگر تسلط اندیشه‌های غربی بود، لذا بحث محتوا بحث بسیار مهمی است. سازمان «سمت» بر اساس دکترینی که در حوزه تمدن نوین اسلامی برایش مهم است در حکمت، فلسفه، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، ارتباطات، ارتباطات بین فرهنگی، رسانه طراحی کند که حوزه حمایتی‌اش را برای این موضوعاتی بگذارد که بسیار مهم است تا پتانسیل‌ها با هم جمع شود. «سمت» در دانشگاه‌های مختلف حضور داشته باشد و بستری از طوفان فکری در این حوزه‌ای که وجود دارد فراهم کند و نشست و سمینار برگزار کند.
سپس حمیدرضا خادمی معاون پژوهشی سازمان «سمت» اظهار داشت: همان‌طور که مستحضرید سازمان «سمت» همانند خورشیدی در آسمان علوم‌انسانی کشور می‌درخشد، با همه فرازوفرودهایی که در این سی و شش سال سپری کرده است.
وی گفت: استاد فقید روانشاد دکتراحمد احمدی، اسلام و ایران را عالمانه دوست می‌داشت. عالمانه، صمیمانه و صادقانه. شواهد آن چندان پرشمار است که از فرط فراوانی در مضیقه‌ایم. استاد فقید باورداشت که می‌توان با پرهیز از غوغاسالاری و سیاست‌زدگی برخورداری از دانش روزآمد و بهره‌مندی از خرد جمعی کاری را سامان داد که در نتیجه آن حوزه و دانشگاه به هم سازند و طرحی نو در اندازند. پیام تسلیت رهبر انقلاب در رثای آن استاد گران‌مایه سندی متقن در اثبات فضل و وفاداری، منش انقلابی و علم پروری ایشان است، چنان‌که معظم‌له در پیام تسلیت خود فرمودند: روحانی عالی‌قدر و دانشمندی که دانش‌آموخته حوزه و دانشگاه بود و عمر پربرکتش یکسره در علم و تحقیق و تربیت جوانان جویای علم.
خادمی در ادامه گفت: در سالی که گذشت در حوزه پژوهش «سمت» اتفاق‌های خوبی افتاد. از زمان سرپرستی و ریاست دکتر ذبیحی بر «سمت»، حقیقتاً شاهد تحولات خیلی مثبت و چشمگیری هم در عرصه پژوهش و هم در زمینه اداری و مالی سازمان، اصلاح برخی فرآیندها، تأسیس برخی از کارگروه‌های ویژه بودیم. همچنین در جشنواره‌های مختلفی که در کشور برگزار شده جوایز و موفقیت‌هایی را به دست آورد. برای نمونه در کتاب سال جمهوری اسلامی که اخیراً برگزار شد، یک کتاب برگزیده از گروه زبان‌شناسی «سمت» بود که اثر بسیار ارزشمندی است. یک کتاب شایسته تقدیر داشتیم از گروه جغرافیا. یک کتاب شایسته تقدیر دیگری داشتیم از گروه تربیت‌بدنی. همین‌طور در کتاب سال حوزه کتاب برگزیده داشتیم از گروه فلسفه و کلام «سمت».
وی افزود: در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر یک کتاب برگزیده داشتیم از گروه ادبیات فارسی. در جشنواره بین‌المللی فارابی یک کتاب شایسته تقدیر از گروه مشاوره «سمت» داشتیم. یک کتاب برگزیده داشتیم از گروه زبان‌شناسی و در سایر حوزه‌ها که «سمت» فعال بوده، مجله علمی‌پژوهشی روان‌شناسی فرهنگی هم در ISC رنکینگ شد و در وزارت علوم هم رتبه ب را کسب کرد. مجله دیگری هم داشتیم که از قدیم فعال هست؛ پژوهش و نگارش کتب دانشگاهی.
خادمی تصریح کرد: اجرای پروژه‌های مهمی را در حوزه علوم اسلامی بنا به تأکید و دستور ریاست محترم سازمان در این یکی دو سال اخیر در دستور کار قرار دادیم با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب و بحث تمدن نوین اسلامی و سایر طرح‌های علمی که بخشی از فعالیت‌های پژوهشی «سمت» را در سال جاری در برمی‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: حدود صد عنوان کتاب در سال ۹۹ به زیور طبع آراسته شد که یکی دو اثر را در این مراسم رونمایی می‌کنیم که یک اثر متعلق به دکتر عاملی است. جا دارد از معاونت‌های مختلف و رئیس پژوهشکده و اعضای هیئت‌علمی و همه عوامل سازمان «سمت» تشکر کنم.
در بحث شورای تحول، تاکنون چهل عنوان کتاب به‌صورت مشترک با شورای تحول چاپ شده و نود عنوان قرارداد منعقد شده که در دست نگارش است و صد و سی عنوان هم مدارک دریافت شده و پرونده تشکیل شده که در حال بررسی علمی است.
گفتنی است در پایان این مراسم نیز از کتاب‌های اقتصاد دیجیتال و هنر طراحی ایرانی اسلامی رونمایی شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: سازمان «سمت