به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

طراحی سامانه‌ای مبتنی بر تصویربرداری اشعه ایکس برای آموزش دانشجویان مهندسی و پزشکی

۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۴ کد : ۶۰۲۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۶
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی سامانه‌ای مبتنی بر تصویربرداری اشعه ایکس برای آموزش دانشجویان مهندسی و پزشکی شدند.
طراحی سامانه‌ای مبتنی بر تصویربرداری اشعه ایکس برای آموزش دانشجویان مهندسی و پزشکی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، یاسمن شیخ الاسلامی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی مفهومی یک سامانه جامع تصویربرداری مبتنی بر اشعه ایکس برای ایجاد مراکز تصویربرداری چند منظوره» گفت: این پروژه با هدف ایجاد یک بسته نرم افزاری آموزشی مشابه با Gate مبتنی بر ابزار مونت کارلو Geant۴ به منظور پیاده سازی دستگاه‌های تصویربرداری که اساس کارکرد آنها اشعه ایکس است انجام گرفت.
وی افزود: از آنجایی که ابزار مونت کارلو Geant۴ براساس زبان C++ نوشته شده است، با توجه به آنکه برنامه نویسی با این ابزار نیاز به یادگیری دانش C++ دارد، ممکن است برای تمامی کاربران آسان نباشد، از این رو بسته شبیه ساز مونت کارلو Gate با هدف بررسی سیستم‌های تصویربرداری کامپیوتری چون SPECT ،PET ایجاد شد، که در مقایسه با Geant۴ که نیاز به یادگیری زبان C++دارد، یادگیری آن آسان‌تر بوده و به جای نوشتن کدهای C++ معادل دستورات به‌صورت خط فرمان در کتابخانه ها نوشته شده است.
شیخ الاسلامی با بیان اینکه در ابتدا سعی شد تا پیاده‌سازی دستگاه‌های رادیولوژی، ماموگرافی، فلوروسکوپی و سی. تی. اسکن انجام شود گفت: در قدم بعدی تلاش شد تا ارتباطی بین ابزار Geant۴ و صفحه مرورگر برقرار شود به نحوی که کاربر بدون نصب داشتن ابزار Geant۴ بتواند به بسته نرم افزاری طراحی شده که در بر گیرنده ی مثال‌هایی از پیاده سازی دستگاه‌های مذکور است دسترسی یابد. در این پژوهش هدف اصلی ایجاد یک بسته آموزشی منحصر به فرد برای دستگاه‌های مبتنی بر اشعه ایکس است.
وی با اشاره به کاربرد پروژه گفت: در حال حاضر تجهیزات و دستگاه‌های تصویربرداری نقش و جایگاه مهمی را در علوم پزشکی در بحث تشخیص به خود اختصاص داده‌اند از این رو آگاهی و شناخت آنها متناسب با نیازهای ایجاد شده امری مهم است.
شیخ الاسلامی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به هزینه و زمان سپری شده در ساخت دستگاه‌ها، شبیه‌سازی سیستم مورد نظر قبل از ساخت می‌تواند گزینه پیشنهادی مناسبی باشد.
وی تصریح کرد: سامانه‌ی مورد نظر می‌تواند به عنوان یک سامانه علمی در بخش آموزش به‌خصوص برای آشنایی مقدماتی دانشجویان مهندسی و پزشکی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
شیخ الاسلامی با اشاره به مزیت‌های رقابتی طرح گفت: تلاش برای ایجاد یک بسته نرم‌افزاری آموزشی مبتنی بر ابزار Geant۴، ویژه برای دستگاه‌های مبتنی بر اشعه ایکس مانند رادیولوژی، ماموگرافی، فلوروسکوپی و سی تی اسکن، تلاش برای جایگزین کردن خط فرمان‌ها به جای کدهای سی پلاس پلاس، تلاش برای برای لینک برقرار کردن به محیط نمایش ابزار Geant۴ بدون نصب داشتن آن بر روی سیستم‌هایی که دارای سیستم عامل لینوکس هستند از مزیت‌های این پروژه محسوب می‌شوند.
گفتنی است دکترسعید ستایشی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر استاد راهنمای این طرح بوده است.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی امیرکبیر