چاپ مقاله پژوهشگران هسته پژوهشی کووید-۱۹ دانشگاه شهرکرد در مجله معتبر بین‌المللی

۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۶ کد : ۶۰۲۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۷
مقاله پژوهشگران هسته پژوهشی کووید-۱۹ دانشکده علوم پایه دانشگاه شهرکرد در مجله معتبر Biomedicine & Pharmacotherapy به چاپ رسید.
چاپ مقاله پژوهشگران هسته پژوهشی کووید-۱۹ دانشگاه شهرکرد در مجله معتبر بین‌المللی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهرکرد، مقاله پژوهشگران هسته پژوهشی کووید -۱۹ دانشکده علوم پایه دانشگاه شهرکرد با همکاری دانشگاه‌های داخلی و خارجی با موضوع ویروس کرونا در مجله معتبر Biomedicine & Pharmacotherapy چاپ شد.
این مقاله علاوه بر توجیه علت بروز علائم مختلف بیماری کرونا در بدن، راهکارهای درمانی جدید را جهت درمان این بیماری ارائه داده است.
بر اساس این مقاله، غلظت سوبستراهای آنزیم 2ACE- بر اثر ویروس2 SARS- CoV- افزایش می‌یابد در حالی که از غلظت محصولات این آنزیم کاسته می‌شود و در نهایت واکنش آنزیم2 ACE- از حالت تعادل خارج می‌شود.
در این مقاله اثرات انباشت سوبستراهای 2ACE- بر التهاب، فیبروز، استرس اکسیداتیو، ترومبوز، آنژیوژنز، آمبولی ریوی و طوفان سایتوکاین بیماری کرونا به تفصیل مورد بحث قرار داده شده است. در این پژوهش، افزایش غلظت داینورفین ۱۳-۱ به دلیل سمیت با علایمی همچون از دست رفتن حس بویایی و چشایی این بیماری مرتبط تشخیص داده شده است.
همچنین در این مقاله پپتید Apelin- به عنوان بیومارکر اختصاصی تشخیص پیشرفت آمبولی ریوی ناشی از ویروس کرونا معرفی شده است. افزون بر این، در این پژوهش تجویز آنالوگ‌های پایدار محصولات2 ACE- جهت معکوس کردن اثر سوبستراهای 2-ACE به عنوان راهکار درمانی ارائه شده است.
در این پژوهش برای نخستین بار به‌صورت جامع به نقش احتمالی انباشت پپتیدهای داینورفین و اپلین در بیماران مبتلا به کووید -۱۹ و وخامت بیماری و نیز راهکار درمانی با معکوس کردن اثر تجمع این پپتیدها در بیمارن مبتلا به ویروس کرونا پرداخته شده است.
عنوان انگلیسی مقاله: Induced dysregulation of ACE2 by SARS-CoV-2 plays a key role in COVID-19 severity و عنوان فارسی مقاله : "نقش کلیدی اختلال ناشی از اثر SARS-CoV-2 بر آنزیم ACE-2 در وخامت بیماری کووید -۱۹ " می‌باشد که در مجله Biomedicine & Pharmacotherapy (IF 4.55) چاپ گردیده است.
همچنین لینک این مقاله از طریق آدرس اینترنتی https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332221001487 قابل دسترسی می‌باشد.
نویسندگان این مقاله مریم اسکندری مهرآبادی، روح‌الله همتی، امین تشکر، احمد همایی، معصومه یوسف زاده، کریم همتی و سامان حسینخانی می‌باشند.
گفتنی است، هسته پژوهشی کووید -۱۹ دانشکده علوم پایه از ابتدای سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را آغاز کرد و دستاوردهای مناسبی در زمینه چاپ مقاله و طراحی کیت تشخیصی کرونا داشته است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: شهرکرد


( ۱ )