برگزاری نخستین همایش کنترل و ابزار دقیق توسط دانشگاه صنعتی اراک

۱۰ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۰ کد : ۶۰۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۳
به منظور گسترش دانش فنی و تبادل آخرین دستاوردهای علمی-تحقیقاتی توسط صنعتگران، پژوهشگران و اندیشمندان مراکز پژوهشی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور و پیگیری و رصد رویدادهای علمی و تجاری مرتبط با کنترل و ...
برگزاری نخستین همایش کنترل و ابزار دقیق توسط دانشگاه صنعتی اراک
به منظور گسترش دانش فنی و تبادل آخرین دستاوردهای علمی-تحقیقاتی توسط صنعتگران، پژوهشگران و اندیشمندان مراکز پژوهشی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور و پیگیری و رصد رویدادهای علمی و تجاری مرتبط با کنترل و اتوماسیون صنعتی، اولین همایش سیستم های کنترل و ابزار دقیق  آبان ماه توسط دانشگاه صنعتی اراک وقطب کنترل صنعتی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هدف از برگزاری این همایش  ایجاد زمینه ارتباط و همکاری متداوم، تبادل دانش و مهارت بین صنایع و دانشگاه ها در زمینه کنترل و ابزار دقیق ،شناخت چالش ها و راهکارها جهت ارتقای فن آوری کنترل و اتوماسیون استان مرکزی و همچنین تشکیل کارگاه های تخصصی است .
 بر پایه این گزارش، همایش کنترل و ابزار دقیق با همکاری قطب کنترل صنعتی ایران (دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی) ،دانشگاه صنعتی اراک، شرکت پتروشیمی شازند، شرکت صنایع آذرآب آلومینیوم ایران، شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا ، شرکت مدیریت تولید برق شازند ،شرکت شهرک های صنعتی وسازمان صنایع معادن و تجارت استان مرکزی با حضور استاندار استان مرکزی، معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت ایران ،رؤسای برخی دانشگاههای کشور و استان و همچنین مدیران صنایع استان ،دانشجویان و برخی مسئولان استانی در فرهنگسرای شهر اراک برگزار شد.
 در این همایش مهندس مقیمی استاندار مرکزی بر ضرورت بهره گیری از دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان در اقتصاد کشور و همچنین اقتصاد مقاومتی تاکید کرد وگفت: امیدواریم مباحثی که کارشناسان در مجامع اقتصادی مطرح می کنند به توسعه کشور بیانجامد.
وی افزود: اگر مقالات علمی به سمت اجرایی و عملیاتی شدن بروند بطوری که بعد از نمونه سازی و اطمینان از اجرای طرح ، تجاری سازی شوند، گام بزرگی در اقتصاد کشور برداشته خواهد شد.
استاندار استان مرکزی تصریح کرد: در کشور ما مقالات بسیاری در زمینه اقتصاد و به خصوص صنعت ارائه شده است که همین امر نشان از ارتباط خوب صنعت و دانشگاه است.
وی خاطر نشان کرد : اگر صنایع بتواند از دستاوردهای علمی دانشگاهها بهره مند شوند راه توسعه اقتصاد و به خصوص صنعت خیلی سریع تر پیموده خواهد شد و از طرفی دانشگاهها نیز می تواند از طریق صنعت دستاوردهای خویش را تجاری کنند .
مهندس مقیمی با اشاره به امکانات وسیع صنعت و دانشگاه در استان مرکزی افزود : با همکاری و تعامل این دو بخش تحولی بس بزرگ در اقتصاد استان ایجاد خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به همکاری صنعت و دانشگاه در دنیا گفت: سرمایه های عظیمی در این دو بخش شامل : سرمایه های علمی و پژو هشی دانشگاه و امکانات سخت افزاری و فنی صنعت وجود دارد که می تواند یک همکاری و همفکری خوب در جهت توسعه استان و کشور باشد.
مهندس مقیمی با بیان اینکه استان مرکزی دارای بیش از 3 هزار واحد صنعتی فعال و همچنین کشاورزی فعال است ،تاکید کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه در این استان می تواند مفید و اثر گذار باشد و در نهایت توسعه استان را در پی خواهد داشت.
وی افزود : امیدواریم این همایش بتواند راهی باز کند که صنایع استان با دانشگاهها ارتباط منطقی برقرار کنندو از امکانات نرم افزاری و علمی دانشگاهها بهره بگیرند.
استاندار استان مرکزی با اشاره به زمان بر بودن کارهای پژوهشی و تحقیقاتی گفت : باید صنعت حوصله کافی برای همکاری با دانشگاهها را داشته باشد چرا که ممکن است بعد از ماهها و حتی سالها به یک دستاورد جدید دست یافت ،بنابراین صبر و حوصله بخشی از این همکاری است.
مهندس مقیمی همچنین گفت: دانشگاهها نیز می توانند به خوبی در این همکاری از تجارب صنایع استفاده کنند.
وی در پایان با بیان اینکه باید به بحث های پژوهشی و تحقیقاتی بها داده شود و سرمایه گذاری در این بخش را هزینه به حساب نیاورد ،گفت: امیدواریم با ارتباط بین صنعت و دانشگاههای بتوانیم صنعت استان را ارتقا داده و بخشی از بازار را در دست بگیریم.
در ادامه دکتر محسن نجفی رئیس همایش کنترل و ابزار دقیق گفت : این همایش نگرش جدیدی از مدل ارتباط دانشگاه و صنعت است که دانشگاه و صنعت را در کنار هم قرار داده است .
وی با اشاره به اینکه این همایش به صورت سالانه برگزار خواهد شد ،افزود: در این ارتباط ، دانشگاهها باید به عنوان مراکز تحقیق و توسعه در کنار مراکز تحقیق و توسعه صنایع یک مجموعه واحدی تشکیل بدهند تا در کنار سرمایه گذار و دولت نقش آفرینی کنند.
رییس اولین همایش کنترل و ابزار دقیق با اشاره به ایجاد مرکز همکاری های صنایع با دانشگاهها  گفت: در این مرکز علاوه بر استفاده از ظرفیت دانشگاههای استان در کنار R&D صنایع از دانشگاههای بزرگ کشور همچون علم و صنعت ایران ، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه صنعتی اصفهان نیز دعوت به همکاری شده است.
 وی با اظهار امیدواری از همکاری عملیاتی دانشگاهها و صنایع در ارتقای صنعت استان مرکزی گفت: صنایع استان بسیار پیچیده و گسترده است بنابراین نیازهای فن آوری بسیار پیچیده ای را می طلبد .
دکتر نجفی تصریح کرد: ما می خواهیم از طریق مرکز همکاری های صنایع با دانشگاهها ، زمینه ایجاد شرکتهای دانش بنیان در حوزه دانشگاه ،دانشجویان ،اساتید ،بخش خصوصی کارشناسان و همچنین کیفیت بخش و بهره وری در صنایع محقق شود.
وی با تاکید بر اینکه صنایع ما نباید تصور کنند که با تکنولوژی های چند دهه گذشته می توانند به حیات صنعتی خود ادامه دهند ، خاطر نشان کرد :صنایع با ارتباط با شرکتهای دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی  می توانند توسعه و تکنولوژی های نو را به بدنه صنعت تزریق کنند و در نتیجه ارزش افزوده بالایی کسب کنند.
گفتنی است در این همایش علاوه بر برگزاری 5 میزگرد تخصصی در بخش های صنعت ، مدیریت ،انرژی ،شبکه و تکنولوژی، مرکز همکاری های صنایع با دانشگاههای استان مرکزی افتتاح شد.