به میزبانی دانشگاه سمنان؛

بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران برگزار شد

۰۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۸ کد : ۶۰۲۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۸۹
بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران با حضور مجازی اساتید، پژوهشگران و صاحب‌نظران داخلی و خارجی به میزبانی دانشگاه سمنان برگزار شد.
بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان؛ دکتر شمس الضحی ابوالمعالی مدیر گروه زیست شناسی دانشگاه سمنان و دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران، در این خصوص گفت: این کنگره بین‌المللی پس از چهار روز و با برگزاری کارگاه‌ها، ارائه سخنرانی‌های علمی و مقالات به کار خود پایان داد.

وی افزود: در آئین اختتامیه این کنگره بین‌المللی میزگرد دوم همکاری‌های دانشگاه سمنان و شبکه یونسکو برگزار و درباره طرح‌های ارائه شده گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

دکتر ابوالمعالی با بیان اینکه چندی پیش و با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با شبکه یونسکو، دانشگاه سمنان، موفق به عضویت دراین شبکه و ایجاد دفتر و آزمایشگاه آموزشی و تحقیقاتی علوم زیستی در سطح همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی در این دانشگاه شد افزود: در این میزگرد اطلاعات مربوط به ایجاد دفتر یونسکو و آزمایشگاه مرجع یونسکو در دانشگاه سمنان ارائه شد.

دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران تصریح کرد: در این آئین طرح مربوط به مهار ملخ از سوی دانشگاه تهران ارائه و دانشگاه سمنان نیز در اجرای آن مشارکت خواهد کرد.

دکتر ابوالمعالی اظهار داشت: دانشگاه سمنان نیز طرح پیشگیری و درمان بیماری کووید ۱۹ با استفاده از ترکیبات طبیعی گیاهی را مطرح کرد که قرار است فاز تحقیقاتی آن از اسفند آغاز شود.

وی قدر دانی از سه دانش آموز المپیاد زیست شناسی استان را از دیگر برنامه‌های آئین اختتامیه بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران در دانشگاه سمنان برشمرد و گفت: انتخاب مقالات برتر این کنگره به دلیل سطح بالای علمی نیازمند بررسی بیشتر است و نتایج تا سه روز آینده اعلام خواهد شد و مقالات منتخب، امکان انتشار در مجلات معتبر حوزه زیست‌شناسی را که از سوی انجمن زیست شناسی ایران منتشر می‌شود به‌دست خواهند آورد.

مدیر گروه زیست شناسی دانشگاه سمنان با بیان اینکه حدود ۸۰۰ مقاله از داخل و خارج از کشور به دبیرخانه این کنگره ارسال شده بود، افزود: از این تعداد ۷۰۰ مقاله پذیرش شد که حدود ۲۰۰ مقاله به صورت سخنرانی و حدود ۵۰۰ مقاله هم به صورت پوستر در مدت برگزاری این کنگره بین‌المللی ارائه شد.

به گفته دکتر ابوالمعالی، اساتید و پژوهشگران شناخته شده داخلی و بین‌المللی در حوزه زیست‌شناسی از کشورهای ایران، انگلیس، کانادا، ارمنستان، هند، پاکستان، بولیوی، اسپانیا در مدت چهار روز برگزاری این کنگره بین‌المللی حضور داشتند.

ل. م ۵۴

‌‌‌‌‌‌‌