قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل:

دانشگاه‌ها باید مشکلات جوامع در عرصه‌های ملی و بین‌المللی را مرتفع کنند

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۴ کد : ۶۰۱۷۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۸۷۹
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی گفت: دانشگاه‌ها باید بتوانند مشکلات جوامع در عرصه‌های ملی و بین‌المللی را مرتفع کنند.
دانشگاه‌ها باید مشکلات جوامع در عرصه‌های ملی و بین‌المللی را مرتفع کنند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالارآملی در مراسم رونمایی از کتاب مجموعه مقالات سومین همایش گفت‌و‌گوی اندیشمندان ایران و افغانستان که به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، در سخنانی با اشاره به سیاست‌های کلان وزارت علوم در ارتباط با برقراری روابط با کشورهای دیگر از جمله کشور افغانستان، اظهار داشت: اقتصاد بهتر، مبارزه با فقر و افزایش راندمان عمل همه در گرو دل بستن به نخبگان دانشگاهی و جامعۀ آکادمیک است.
وی تصریح کرد: حتی در دوران شیوع کرونا، تمام امیدها به نخبگان علمی و دانشگاهی برای تولید واکسن است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل افزود: دانشگاه‌ها اگر بخواهند نقش نخبگانی خودشان را در جامعه ایفا کنند باید حصارها را بشکنند و به داخل جوامع و اجتماعات بروند. همچنین دانشگاه‌ها باید بتوانند مشکلات جوامع در عرصه‌های ملی و بین‌المللی را مرتفع کنند.
دکتر سالار آملی با اشاره به دو نگاه چالشی در دو جامعه ایران و افغانستان بیان کرد: نخستین چالش «هراس» است؛ هراسی که دیگران در میان مردم دو کشور راه می‌اندازند که جامعه نخبگان دو کشور باید این را رفع کنند. چالش دوم، نگاه «تحقیر» است؛ تحقیر قومیت‌ها، افراد و مذاهب که باید رفع شود و این نیز وظیفۀ نخبگان است.
وی در پایان با اشاره به سه محور کلی برای همکاری‌های علمی میان دو کشور خاطرنشان کرد: نخستین محور، ایجاد انجمن روسای دانشگاه‌های بزرگ دو کشور است. محور دوم، ایجاد شعبۀ مشترک دانشگاه‌های ایران و افغانستان و محور سوم ورود به کارهای تحقیقاتی مشترک است.
ل.م ۵۴/ ن. ش ۵۸