به میزبانی دانشگاه خوارزمی؛

نخستین کنفرانس بین‌المللی روایت‌شناسی عربی برگزار شد

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۷ کد : ۶۰۱۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۹۳
اولین کنفرانس بین‌المللی روایت‌شناسی عربی در دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
نخستین کنفرانس بین‌المللی روایت‌شناسی عربی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خوارزمی، این کنفرانس با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و دانشگاه‌های مختلف کشور مانند دانشگاه های تربیت مدرس، تهران و علامه طباطبایی برگزار گردید.
سه سخنران داخلی علمی این کنفرانس دکترخلیل پروینی، دکتررضا ناظمیان و دکترحسین ابویسانی به ترتیب از دانشگاه های تربیت مدرس، علامه طباطبایی و خوارزمی و سه سخنران خارجی کنفرانس به ترتیب دکترصبحی بستانی، استاد گروه عربی دانشگاه اینالکو پاریس، دکتر بیان ریحانوا، استاد گروه عربی دانشگاه صوفیه بلغارستان و دکتر عبدالحق بالعباد، استاد گروه عربی دانشگاه قطر بودند.
این کنفرانس تخصصی بین‌المللی میزبان ۱۸۰ مقالۀ داخلی و خارجی بود که از این تعداد ۱۳۴ مقاله پذیرفته شده است؛ و از این تعداد ۱۱۱ مقاله به صورت کامل و ۲۳ مقاله به شکل چکیده می باشد. تعداد کل مقالات واصله از پژوهشگران ایرانی، ۷۷ مقاله می باشد و ۳۲ مقاله نیز از کشورهای خارجی مانند الجزایر، عراق، مراکش، نیجریه و بلغارستان به دبیرخانۀ کنفرانس رسیده است.
محورهای این کنفرانس شامل: مطالعات نوین در زمینه تکنیک های روایت در قرآن کریم، روایت و شعر داستان عربی، ویژگی های روایت درمان های معاصر عربی، پژوهش‌های روایت شناسی نوین روش ها و نظریات ادبی نو، نقد پسا استعماری رمان های عربی، مطالعه در روایت شناسی و تحلیل گفتمان عربی، نقد و تحلیل روایت فمینیستی عربی، مطالعه رمان و متن های زبان‌عربی، رمان مدرن عربی و تاریخ گرایی نو و نوع روایت عربی و جامعه شناسی ادبیات است.
در ابتدای کنفرانس دکتر حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی با تبریک ایام ماه مبارک رجب مقدم همه عزیزان و بزرگواران را در اولین کنفرانس بین المللی روایت‌شناسی عربی گرامی داشت.
وی افزود: روایت و روایتگری بخش مهمی از فرهنگ و هویت انسان‌ها را تشکیل می‌دهد. زندگی بشر بدون روایت قابل تصور نیست خداوند متعال آموزش و تربیت انسان ها را با روایتگری داستان های گذشتگان در قرآن کریم پیش روی ما قرار داده است و روایت داستانی جایگاه ویژه‌ای در ادبیات ملل یافته است و سهم مهمی از ادبیات جهان را به خود اختصاص داده است. ادبیات داستانی امروز روایتگر باورها، شادی ها، غم ها، مشکلات و آرزوهای جامعه بشری است.
دکترحبیبی گفت: آشنایی با ساختارها، روش‌ها، تکنیک ها و صنعت روایتگری نقش مهمی در تعامل میان ملت‌ها ایفا می‌کند و زبان و ادبیات فارسی و عربی پیوندهای دیرینه ای با یکدیگر دارند در ادوار گذشته تاریخی آثار ادبی متعددی بیانگر این واقعیت است در گذشته تعامل میان شعرا، ادبا و فرهیختگان ایرانی و عرب علیرغم نبودن وسایل ارتباط کنونی نقش بسیار گسترده و چشمگیری ایفا کردند تاثیر کتبی مانند کلیله و دمنه و داستان های هزار و یک شب و سایر ادبیات فاخر فرهنگ اسلامی و ایرانی و اسلامی از جمله بارزترین نمونه های این تعامل به شمار می‌رود.
رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: امروز نیز مطالعات علمی در حوزه روایت شناسی و ادبیات داستانی می تواند در عرصه شناخت و تعامل علمی میان ملت های مسلمان ایران و جهان عرب نقش برجسته داشته باشد چرا که آثار ادبی در حوزه ادبیات داستانی منعکس کننده فرهنگ و هویت ملت‌ها است و ما در روزگار کنونی بیش از پیش به چنین شناختی نیازمند هستیم.
وی در ادامه افزود: دانشگاه خوارزمی به عنوان قدیمی ترین نهاد آموزش عالی ایران که بیش از ۱۰۲ سال از فعالیت آن می‌گذرد میزبان اولین همایش بین‌المللی روایت‌شناسی عربی است و اگرچه به دلیل شرایط کرونا از حضور سروران و فرهیختگان محروم هستیم بصورت مجازی میزبان مهمانان و سخنرانان همایش خواهیم بود و البته تلاش کردیم که در این شرایط خاص فعالیت علمی سمینار به خوبی به اهداف خود دست یابد و امیدواریم این همایش سرآغاز فعالیت های گسترده علمی بین دانشگاه‌های ایران و کشورهای عربی به شمار آید.
دکترحبیبی اظهار امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک بتوانیم دومین کنفرانس را بصورت حضوری برگزارکنیم و ما افتخار میزبانی دومین کنفرانس را نیز داشته باشیم.
در ادامه دکترهومن ناظمیان دبیرعلمی کنفرانس روایت‌شناسی گزارش کوتاهی از اقداماتی انجام شده را ارائه داد و گفت: گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه خوارزمی از مهرماه سال ۹۸ کار خود را اغاز نمود و با فراخوان های متعدد که انجام شد در حدود ۱۸۰ مقاله از داخل و خارج کشور دریافت نموده ایم که ۱۳۴ مقاله پذیرش شد و حدود ۳۲ مقاله خارجی از کشورهای مختلف عربی مانند عراق، الجزایر، مراکش، عربستان سعودی، شمال آفریقا پذیرش شد.

دبیرعلمی کنفرانس گفت: هدف از برگزاری این همایش تمرکز بر مبحث ادبیات داستانی و مطالعات داستانی در جهان عرب است امروزه ما شاهد هستیم که در مبحث ادبیات جهانی ادبیات عربی به خصوص در حوزه روایت و داستان در سال‌های اخیر پیشرفت و تحولات چشمگیر و مهمی داشته به ویژه با توجه به جوایز متعددی که در عرصه منطقه‌ای و بین المللی در کشورهای عربی مطرح است مانند جایزه جهانی رمان عربی و … ما شاهد جو پویا و شاداب در جهان عرب هستیم به خصوص در حوزه داستان و روایت بویژه کشورهایی که عمر چندانی ندارند ولی نویسندگان بسیار پرشور و متعددی دارند که در این حوزه قلم می زنند و ما شاهد این هستیم که امروز ادبیات داستانی عربی و رمان‌های عربی پابه‌پای تحولات کشورهای عربی و حتی فراتر از آن به پیش می‌رود به همین دلیل این احساس نیاز شد که برای آشنایی هرچه بیشتر با آخرین تحولات، تکنیک ها و دستاوردهای حوزه روایت و ادبیات داستانی در جهان عرب چنین همایشی برگزار شود که علیرغم شرایط کرونایی و مجازی و دشواری‌های ارتباطات مجازی خوشبختانه تعداد مقالات خوبی از داخل و خارج دریافت شد و امیدواریم این همایش سرآغازی برای همکاری های علمی بین المللی بیشتر و موثرتر بین دانشگاه خوارزمی به عنوان قدیمی ترین نهاد آموزش عالی کشور و دانشگاه های مختلف جهان عرب باشد.
در ادامه دکتر قهرمانی مقبل رئیس انجمن زبان و ادبیات عربی گفت: روایت شناسی امروزه از مسائل مهم ادبیات است و خوشبختانه در ادبیات عربی و ادبیات فارسی به دلیل گسترش داستان نویسی و اهتمام به این امر بیش از پیش شکوفا شده و مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است و ما همایشی داریم که تخصصی برگزار می‌شود و ما یک قدم به سمت جلو حرکت کرده‌ایم و شاخه‌های مختلف را در بر نمی‌گیرد بلکه متمرکز بر یک موضوع خاص می باشد و با توجه به اینکه فقط یک موضوع شاخص را در برگرفته خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شده است.
و امیدوارم که در آینده به همایش های مرتبط با خانواده زبان و ادبیات عربی نگاه تخصصی داشته باشند تا برای آیندگان مثمر ثمر باشد.
وی افزود: انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی که همه بزرگواران حاضر در این جلسه با این اسم و با این فعالیت آشنا هستند نزدیک به ۲۰ سال فعالیت دارد و یک موسسه مردم نهاد است و سیاست انجمن علمی زبان و ادبیات عربی حمایت از فعالیت‌های علمی در جنبه‌های مختلف است چه کارگاه های علمی، تخصصی و چه همایش ها و این سیاست ها هم به غنای همایش ها می افزاید و هم برگزاری همایش های موفق باعث می شوند تا به اعتبار انجمن افزوده شود.
در ادامه کنفرانس دکترحبیبی با اهدای لوح تقدیر از زحمات و تلاش های صادقانه دکترحامد صدقی استاد بازنشسته گروه آموزشی زبان و ادبیات عربی تقدیر و تشکر کرد.
گفتنی است این کنفرانس با برگزاری کارگاه‌های آموزشی باعنوان تجربه‌های جدید در زمینه تکنیک‌های نو روایت و فراداستان و تکنیک داستان در داستان و سخنرانی سخنرانان داخلی و خارجی و ارائه پنل های تخصصی پایان یافت.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: خوارزمی


( ۱ )