راه اندازی مرکز شهید فهمیده در پارک علم و فناوری استان زنجان

تعداد بازدید:۸۰۰
مرکز شهید فهمیده استان زنجان، با حضور امیر سرتیپ حمدی فرماندهی تیپ ۲۱۶ زرهی ارتش، دکتر نوروزی رئیس حوزه نوآوری، فناوری و علوم موسسه تحقیقاتی صنایع دفاعی، مهندس اسدیان رئیس شبکه شهید فهمیده موسسه تحقیقاتی صنایع دفاعی، مهندس رونقی نماینده وزیر و مدیر ارشد وزارت دفاع در استان، دکترحسینی رئیس دفتر شهید فهمیده غرب و شمالغرب، مهندس شفائی از متولیان مرکز شهید فهمیده زنجان و دکترمرادخانی رئیس پارک علم و فناوری استان، در مرکز نوآوری این پارک به بهره‌برداری رسید.
راه اندازی مرکز شهید فهمیده در پارک علم و فناوری استان زنجان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان زنجان، در نشست هم‌اندیشی که به منظور بررسی راهکارهای همکاری پارک علم فناوری استان و صنایع دفاع در حاشیه افتتاح این مرکز برگزار شد، دکتر مرادخانی به تشریح فعالیت‌های پارک علم و فناوری استان پرداخت و تصریح کرد: تعامل با وزارت دفاع، دستگاه‌های اجرایی استان و بخش خصوصی برای استفاده از پتانسیل آنها در جهت رشد شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور از برنامه‌های پارک علم و فناوری استان زنجان است.
وی راه اندازی مرکز شهید فهمیده در مرکز نوآوری پارک را فرصت بزرگی برای همکاری‌های دوجانبه دانست و خاطرنشان کرد که بی شک این مرکز می‌تواند گام مهمی در رفع برخی موانع و مشکلاتی که شرکت‌های دانش بنیان و بویژه هسته‌های فناور با آن درگیر هستند، بردارد.
در بخشی از مراسم مهندس اسدیان ضمن تاکید بر این موضوع که بسیاری از زمینه‌های فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فن آور موردنیاز صنایع دفاعی و حتی بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع است خاطرنشان کرد که سرمایه گذاری در این زمینه می‌تواند کشور را بی نیاز از واردات بسیاری از کالاهای موردنیاز کند.
وی همچنین با اشاره به وجود مشکلات متعددی که در حوزه تبدیل علم به صنعت با وجود تحریم‌های ظالمانه موجود، بیان کرد که امروزه کشور ما می‌تواند همانند دهه‌های گذشته از این مشکلات سربلند بیرون بیاید، همچنین بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان ما نه تنها می‌توانند در بسیاری از زمینه‌ها نیازهای موردنیاز داخل را تامین کنند بلکه می‌توان زمینه صادرات بسیاری از آنها را نیز فراهم کرد.
در ادامه دکتر نوروزی رئیس حوزه نوآوری، فناوری و علوم موسسه تحقیقاتی صنایع دفاعی، با اشاره به لزوم تسهیل برقراری ارتباط سازنده بین سازمان‌ها با شرکت‌ها و هسته‌های فناور در جهت تسهیل معرفی کسب و کارهای نوپا و لزوم حمایت از آنها و همچنین نیاز صنایع دفاعی به بسیاری از حوزه‌های فناوری خاطرنشان کرد که صنایع دفاعی می‌تواند بستر مناسبی برای حمایت و معرفی محصولات هسته‌های فناور باشد.
وی افزود: راه اندازی مرکز شهید فهمیده در زنجان و از همه مهمتر در مرکز نوآوری پارک استان می‌تواند زمینه ساز ارتباط مستقیم هسته‌های فناور در جهت رفع مشکلات پیشروی آنها و همچنین ارتباط مستقیم آنها با این مرکز باشد. مرکز شهید فهمیده می‌تواند پل سازنده‌ای بین مجموعه‌های بهم وابسته و حتی زیرمجموعه‌های صنایع دفاعی و سایر سازمان‌های دیگر در حل این مشکلات شود.
همچنین در بخشی از مراسم از مهندس شفائی از فعالان پیشین و تاثیرگذار در راه اندازی مرکز شهید فهمیده در زنجان و همچنین به پاس نقش آفرینی پارک در تغییر اکوسیستم فناوری استان و خدمات دکتر مرادخانی در درخشش فناوری‌های بومی استان ضمن اهدای لوحی تقدیرشد.
مهندس حسینی پیش از افتتاح دفتر مرکز شهید فهمیده بیان داشت: این ظرفیتی است که شرکت‌های بومی استان زنجان می‌توانند با عضویت در آن خدمات مناسبی برای توسعه فعالیت‌های فناورانه و دانش بیان دریافت کنند.
وی با اشاره به مشکلات پیش روی شرکت‌های نوپا و لزوم حمایت از آنها به ضروت همکاری در زمینه‌های مختلف جهت رفع این مشکلات و تسهیل فعالیت‌های این شرکت‌ها را تأکید کرد.
گفتنی است در پایان برخی از شرکت‌های فناور استان در نشستی صمیمانه به معرفی دستاوردها و محصولات در حوزه‌های مرتبط با صنایع دفاع پرداختند.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری استان زنجان


( ۱ )