به منظور بررسی زمینه‌های تعاملات علمی مشترک؛

رایزن فرهنگی عراق در ایران با سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دیدار و گفت‌وگو کرد

تعداد بازدید:۵۵۶
رایزن فرهنگی عراق در ایران امروز (سه شنبه) با حضور در مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با مسئولان این دو مرکز دیدار و گفت‌وگو کرد.
رایزن فرهنگی عراق در ایران با سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دیدار و گفت‌وگو کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، این جلسه با حضور رئیس مرکز منطقه‌ای و ISC دکتر محمدجواد دهقانی معاون پژوهش و فناوری مرکز منطقه‌ای، دکترهاجر صفاهیه، مدیر روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی، دکترمحمدرضا فلاحتی، دکترامجد حمید عبدالرزاق المظفر، رایزن فرهنگی عراق در ایران و زهرا جعفر سلمان الطائی برگزار شد.
دکتر دهقانی به معرفی تاریخچه تأسیس مرکز منطقه‌ای و پایگاه استنادی پرداخت و گفت: مرکز منطقه‌ای بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان وزارت علوم و فرهنگستان علوم جهان سوم در سال ۱۳۶۹ دایر و لایحه تأسیس آن در چارچوب ضوابط و مقررات آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید. این مرکز با هدف تأمین مدارک علمی مورد نیاز دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و نیز اعضای هیئت علمی و پژوهشگران کشورهای منطقه ایجاد شده است.
وی افزود: از فعالیت‌های مهم رایسست می‌توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، ایجاد انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، چاپ و انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیرفارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد.
در حال حاضر، مرکز منطقه‌ای با وجود متخصصان مختلف در حوزه مدیریت و فناوری اطلاعات، یکی از بزرگترین مراکز تأمین اطلاعات علمی مورد نیاز دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ایران و کشورهای منطقه می‌باشد.
دکتردهقانی گفت: پایگاه مقالات کنفرانس‌های علمی امکان دسترسی به مجموعه مقالات همایش‌های معتبر در سطح کشور را فراهم آورده است. بطوری که این مرکز در سال‌های اخیر بیشتر مقالات همایش‌های پس از انقلاب را که پیش از این در دسترس نبود را جمع آوری و این پایگاه را به پایگاه جامعی از مقالات همایش‌های کشور تبدیل کرده است.
وی سپس به معرفی برخی تعاملات بین المللی این مرکز پرداخت و گفت: مرکز منطقه‌ای با تأسیس شاخه در دانشگاه‌های خارجی که کرسی زبان و ادب فارسی دارند، ضمن اعتلای زبان فارسی، پایگاه مقالات تمام متن خود را نیز در اختیار پژوهشگران و کاربران قرار داده است. آخرین شاخه این مرکز در آلمان شهر بوخوم افتتاح شده است.
رئیس مرکز منطقه‌ای و ISC سپس افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به عنوان یک نظام استنادی بین المللی تعاملات بسیار خوب و گسترده‌ای را در سطح ایران و کشورهای اسلامی برنامه ریزی یا عملیاتی کرده است که از آن جمله می‌توان به تعاملات متنوع با آیسسکو، سازمان D8، سازمان OIC، کامستک، آسایهل اشاره کرد.
وی افزود: از دیگر خدمات علمی که ISC در اختیار جامعه علمی قرار داده است سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) است. شناسه دیجیتال اشیا یا (DOR) Digital Object Recognizer، یک کد منحصر به فرد برای هر شیء یا اثر علمی و هنری است که همانند اثرانگشت عمل می‌کند. این کد بین‌المللی به مقاله نشریه و همایش، کتاب، پایان‌نامه، آثار هنری و نرم افزار نیز تعلق می‌گیرد و مانند یک بارکد برای شناسایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سرپرست ISC گفت: یکی از اولویت‌ها و توصیه‌های برنامه ۱۰ ساله کشورهای اسلامی مصوب (اجلاس آستانه- قزاقستان در سال ۲۰۱۷) حضور ۵۰ دانشگاه از کشورهای اسلامی در رتبه‌های زیر ۵۰۰ در نظام‌های رتبه بندی بین المللی است. برهمین اساس و نیز با توجه به مأموریت ISC مبنی بر پایش و رصد جایگاه دانشگاه‌های جهان اسلام، دانشگاه‌ها می‌توانند با توجه به نتایج "رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام" نقاط ضعف و قوت خود را براساس هر معیار مشخص و جایگاه خود را در بین کشورهای اسلامی ارتقا داده و موارد را در هدف گذاری و سیاست‌گذاری خود مد نظر قرار دهند.
اخیراً نتایج رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC-۲۰۲۰ اعلام شده است که دو دانشگاه از کشور عراق در آن حضور دارند.

دکتردهقانی سپس با مروری بر خدمات ISC به معرفی محصول جدید ISC با نام نماگر کوید -۱۹ (https://maps.isc.gov.ir/covid19/#/world) پرداخت و گفت: نماگرکووید -۱۹ (با نام انگلیسی ISC COVID-19 Visualizer) سامانه‌ای است که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) راه‌اندازی شده است و اطلاعات لحظه‌ای در مورد بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش‌های آماری و مقالات علمی ارائه می‌دهد.
این سامانه همچنین به درخواست سازمان همکاری‌های اقتصادی کشورهای عضو دی هشت (D8) برای بهره برداری کشورهای عضو، با حضور نمایندگان کشورهای عضو این سازمان در وبگاه D8 قرار گرفته است.
وی ادامه داد: سامانه نشریات علمی جهان اسلام، براساس استانداردهای علم سنجی بین المللی طراحی شده و ابزاری برای تحلیل و رتبه بندی نشریات علمی بر پایه شاخص محتوایی می‌باشد. این سامانه جهت تسریع آگاهی از جایگاه هر نشریه بر اساس ضریب تأثیر، فراهم آوردن دسترسی به اثرگذارترین نشریات و تشخیص الگوهای رایج انتشار و استناد قبل از تعیین راهکارها و سیاستگذاری‌های علمی در دانشگاه‌ها به کار می‌رود. در حال حاضر برنامه کیفی سازی نشریات در پایگاه داده ISC به ترتیب اهمیت در سه بخش نشریات هسته، لیست انتظار و اصلی در حال انجام است.
دکتردهقانی گفت: در سامانه نشریات علمی بیش از ۳۴۰۰ نشریه از طریق ISC بارگذاری شده است که در حال حاضر ۸۷ نشریه از عراق در این لیست قرار دارد که متأسفانه هیچکدام در بخش هسته قرار ندارند و این کشور باید سعی کند با ارتقای آنها، به کیفی سازی هرچه بیشتر آنها کمک کند.
همچنین بزرگترین پایگاه اطلاعات مقالات به زبان عربی در ISC موجود است که بیش از ۲۵۰ هزار مقاله برای استفاده جامعه علمی وجود دارد.
در همین راستا، پایگاه استنادی برای دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور کارگاه‌های آموزشی مختلفی جهت ارتقای نشریات برگزار کرده است که امید است دانشگاه‌های عراق نیز از این فرصت استفاده کنند.
دکتردهقانی خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای و پایگاه استنادی در راستای اهداف ملی خود و بمنظور عملیاتی سازی تفاهم نامه‌ها نیز فعالیت‌های بسیاری انجام داده است که بعنوان مثال می‌توان به برگزاری ویدئو کنفرانس‌های مجازی اشاره نمود که امید است با رایزنی شما این مهم برای دانشگاه‌های عراق نیز میسر شود.
در ادامه این جلسه، دکترامجد حمید عبدالرزاق المظفر ضمن تشکر از برپایی چنین جلسه سودمندی گفت: بسیار جای شگفتی است که چنین سازمان‌هایی در کشورهای اسلامی وجود دارد و بعنوان رایزن عراق تمام سعی و تلاش خود یه منظور برقراری ارتباط و تعاملات علمی بیشتر بین دانشگاه‌های عراق و مرکز منطقه‌ای و ISC را انجام خواهم داد تا از پتانسیل‌ها و خدمات علمی مفید این دو سازمان بین المللی بهره مند شوند تا هرچه بیشتر در جهت ارتقای کیفی رتبه‌های دانشگاه و نشریات گام بردارند.
وی اظهارداشت: در همین راستا، مکاتبات لازم با مرکز آموزش علمی عراق، دانشگاه‌ها و همچنین آموزش و پرورش عراق انجام خواهد شد تا تفاهم نامه‌های علمی پژوهشی فی ما بین امضا و هرچه سریع‌تر عملیاتی شوند.
امید است هرچه سریع‌تر دانشگاه‌های عراق بتوانند از کارگاه‌های و ویئو کنفرانس‌های مرکز منطقه‌ای و پایگاه استنادی استفاده کنند تا در جهت کیفی شدن هرچه بیشتر و ارتقای علمی در سطح بین المللی گام‌های مؤثری بردارند.
دکترمحمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای و ISC در ادامه جلسه گفت: با توجه به شرایط پاندمی کرونا، این سازمان بازدیدهای مجازی را برای دانشگاه‌های کشور راه اندازی کرده است که از این مزیت نیز دانشگاه‌های عراق می‌توانند استفاده کنند.
وی افزود: پیشنهاد می‌شود با توجه به اینکه ISC اعضای کمیته اجرایی از کشورهای مختلفی دارد، با همکاری این رایزنی می‌توان از کشور عراق نیز از سوی آموزش عالی عراق یک عضو معرفی شود تا از طریق این عضو تعاملات علمی بیشتری انجام گیرد.
وی ادامه داد: از جمله خدماتی که مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در اختیار جامعه علمی ایران و کشورهای منطقه قرار می‌دهد می‌توان به نمایه سازی نشریات علمی و مجموعه مقالات همایش‌ها در پایگاه‌های مرکز منطقه‌ای، چاپ و انتشار رایگان نشریه‌های علمی و برگزاری کارگاه‌هایی در حوزه‌های رتبه بندی دانشگاه‌ها و علم سنجی اشاره نمود.
در نهایت مقرر شد به منظور بهره‌مندی از خدمات گسترده مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، تفاهم نامه همکاری‌های علمی پژوهشی امضا شود.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری