برگزاری نخستین کنفرانس ملی انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار دردانشگاه زابل

۲۹ دی ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۶ کد : ۶۰۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۳
نخستین کنفرانس انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه پایدار دردانشگاه زابل برگزار‌شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، صفایی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دراین کنفرانس گفت: محققان ...
نخستین کنفرانس انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه پایدار دردانشگاه زابل برگزار‌شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، صفایی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دراین کنفرانس گفت: محققان باید با ارائه مزیت های استفاده از انرژی ها تجدیدپذیر درایران بهره گیری ازآن را به حد نسبی برسانند و سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولت نیز با ورود به این حوزه استعدادهای موجود در بخش باد، خورشید و آب را شکوفا کنند.
وی یکی ازمزیت های اصلی درکشور را استفاده از نفت و گاز عنوان کرد و گفت: مصرف سوخت های فسیلی در ایران باید به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر سوق داده شود.
صفایی با اشاره به یکی از طرح هایی که به صورت ایده درکشور مطرح است، گفت: چنانچه بتوانیم ازمجموعه زمین های حاصل خیز کشاورزی ایران یک میلیون هکتار گلخانه ایجاد کنیم و برای مصرف سوخت آنها از انرژی خورشیدی بهره بگیریم بازار تولید انرژی های خورشیدی رونق می یابد.
وی افزود: 17 درصد برق تولید شده و حدود 11 درصد نفت و گاز کشور در بخش کشاورزی استفاده می شود.
رئیس مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: حدود 20 هزار واحد مرغداری در کشور فعال است که برای هر قطعه مرغ 2/1 لیتر گازوییل مصرف می شود.
وی  درادامه افزود: پس از اجرای هدفمندی یارانه ها تا پایان سال 92 دربخش مرغداری ها میزان در آمد 53 درصد افزایش یافته اما هزینه های مرغداری ها 210 درصد افزایش پیدا کرده است.
درادامه مهندس غلامرضا مالکی معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار سیستان و بلوچستان نیز دراین کنفرانس گفت: سیستان و بلوچستان به عنوان نخستین استان در سال 67 با انجام برنامه ریزی منطقه ای طرح توسعه محور شرق را با نگاهی به افق 20 ساله طراحی و ارائه کرد.
وی افزود: با برنامه ریزی منطقه ای و ناحیه ای توسعه پایدار درهر منطقه و ناحیه شکل می گیرد و برای استفاده از ظرفیت های منطقه باید سند محلی، بخشی و ناحیه ای داشته باشیم.
مهندس مالکی با بیان اینکه تا نگاه برنامه ریزی کشور تغییر نکند پیشرفتی صورت نمی گیرد، گفت: بسته توسعه پایدار تمام جوانب را شامل می شود که یکی از آنها استفاده از انرژی های نو است.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به آمار استفاده از سوخت های فسیلی دراستان عنوان کرد: هفت درصد تولید نفت کشور و بیش از پنج درصد نفتگاز در سیستان وبلوچستان استفاده می شود.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان از رئیس دانشگاه زابل و عوامل برگزارکننده نخستین کنفرانس ملی انرژی های تجدید پذیر و توسعه پایدار تقدیر کرد.
دکترمحمود اوکاتی صادق رئیس دانشگاه زابل نیز درادامه این کنفرانس سرمایه گذاری درتولید تجهیزات، تحقیق و توسعه، حمایت از انجمن ها، گروه های علمی، همایش ها و کنفرانس ها، تسهیل مشارکت داخلی و خارجی و تسهیل در ارتباط با کشورهای خارجی در بخش استفاده از انرژی های نو را از دولت خواستار شد.
وی با اشاره به اینکه باید بدنبال رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال به ویژه در مناطق محروم باشیم، افزود: با برنامه ریزی صحیح و الگو گیری از کشورهای چین، هندوستان و آمریکا در زمینه انرژی های نو می توان به پیشرفت های خوبی دست یافت.
دکتراوکاتی صادق ادامه داد: دولت درطول پنج سال باید پنج هزار مگاوات انرژی های تجدید پذیر را وارد مدار کند، با توجه به رشدی که در دنیا وجود دارد این عدد پایینی است.
رئیس نخستین کنفرانس ملی انرژی های تجدید پذیر و توسعه پایدار یادآور شد: ظرفیت های استفاده از انرژی های نو بنا به اظهارات مدیر عامل سازمان انرژی های نو 40 هزار مگاوات است که تاکنون 135 مگاوات اقدام شده و 95 مگاوات آن نیز متعلق به بخش دولتی است و بخش خصوصی سرمایه گذاری چندانی انجام نداده است.
وی درادامه افزود: تا بخش خصوصی وارد این حوزه نشود پیشرفت مطلوبی حاصل نخواهد شد.
رئیس دانشگاه زابل گفت: دراین کنفرانس ظرفیت های منطقه سیستان در خصوص انرژی های نو و رابطه آن با توسعه پایدار مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
دکتراوکاتی صادق با بیان اینکه امروزه انرژی های نو مورد توجه بسیاری از کشورهای مختلف و درحال توسعه قرارگرفته است، گفت: دانشگاه زابل تاکنون توانسته دو همایش یک روزه در خصوص انرژی های نو برگزارکند.
وی با اشاره به نبود مشکلات زیست محیطی در استفاده از انرژی های نو ابراز امیدواری کرد: مسئولان و افراد نقش آفرین در زمینه انرژی های نو با مشاهده این ظرفیت ها راه های تسهیل و توسعه آن را در منطقه فراهم کنند.
رئیس دانشگاه زابل گفت: دراین کنفرانس سعی شده از نظرات صاحب نظران و متخصصان حوزه انرژی های نو استفاده شود.
دکتراوکاتی صادق تاکید کرد: طرح ظرفیت های منطقه مطالبات عمومی را افزایش داده و مسئولان را مجبور به پاسخگویی می کند از طرفی با توجه به توانمندی سیستان در بخش انرژی های نو این منطقه همواره در این حوزه مدنظر است.
وی افزود: نحوه ارائه تسهیلات صندوق توسعه، نوع سرمایه گذاری، چگونگی ارائه تسهیلات به مردم شهر و روستاهای منطقه، زیرساخت های مورد نیاز پروژه ها و ایجاد زمینه صادرات برق به کشور افغانستان از جمله موضوعاتی است که در این کنفرانس مورد بحث و بررسی قرارمی گیرد.
رئیس دانشگاه زابل ادامه داد: زمانی که این مطالب دراختیار سرمایه گذار داخلی و خارجی قرارگیرد با رغبت بیشتری درمنطقه سرمایه گذاری خواهد کرد.
وی بیان داشت: درنخستین کنفرانس ملی انرژی های تجدید پذیر و توسعه پایدار با بیان سیاست های دولت در زمینه توسعه پایدار چهار نشست علمی به صورت موازی برگزار و محققان آخرین دستاوردهای خود درخصوص انرژی های نو و توسعه پایدار را ارائه خواهند کرد.
دکتراوکاتی صادق گفت: نتیجه موضوعات علمی این کنفرانس به صورت مجموعه مقالات منتشر و دراختیار محققان قرار خواهد گرفت.
رئیس دانشگاه زابل تاکید کرد: موضوعات مطرح شده در این کنفرانس فقط ویژه محققان نیست و جنبه عمومی نیز دارد.
درادامه دکترموسوی نیک دبیر این همایش تعداد مقالات ارسالی به این کنفرانس را 200 مقاله عنوان کرد و گفت: پس از ارزیابی این مقاله ها توسط 38 داور ، تعداد 37 مقاله بعنوان سخنرانی و 31 مقاله نیز بعنوان پوستر انتخاب شدند.
وی افزود: درهمایش ملی انرژی های تجدید پذیر و توسعه پایدار، محققان و کارشناسان علمی و صنعتی کشور در زمینه فناوری های پیشرفته انرژی های تجدید پذیر با تشکیل میزگردهای تخصصی به تبادل نظر با یکدیگر پرداختند.
دراین همایش که باحضور جمعی ازمحققان ، اساتید دانشگاه های کشور و مسئولان اجرایی مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر برگزارشد، آخرین راهکارها و دستاوردهای مناسب برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر و انرژی نو درایران و در سیستان با رویکرد توسعه پایدار، مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین پیشنهادات و راهکارهایی برای توسعه این حوزه و در حوزه اقتصاد بدون کربن ارائه شد.
گفتنی است در پایان این کنفرانس از 4 صاحب مقاله برتر این کنفراس تجلیل شد.