شورای تامین منابع علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌کند:

وبینار استانداردسازی، ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی با پلت‌فرم Mendeley Data

تعداد بازدید:۶۴۸
وبینار استانداردسازی، ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی با پلت‌فرم Mendeley Data توسط شورای تامین منابع علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.
وبینار استانداردسازی، ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی با پلت‌فرم  Mendeley Data

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، در این وبینار درباره ضرورت وجود مخازن داده‌های پژوهش، تجربه آمریکا و اروپا و توصیه‌های سیستم‌ها و انجمن‌های مرتبط با داده‌های علمی صحبت خواهد شد و سپس به فعالیت‌های الزویر در این زمینه از جمله استانداردسازی‌های مرتبط، مقالات و ژورنال‌های ویژه عناصر تحقیق، مخازن داده‌های پژوهشی و ابزارهای توسعه داده شده جهت اتصال و ارتباط آنها به مقالات پرداخته خواهد شد. سپس ویژگی‌های پلت‌فرم Mendeley Data جهت پشتیبانی از چرخه تحقیق و استانداردها و مجوزهای لازم برای ذخیره و اشتراک داده‌ها بررسی خواهد شد. در این بخش مجوزهای مرتبط با به اشتراک‌گذاری داده‌ها معرفی خواهد شد و محققان پس از آشنایی و استفاده از این مجوزها قادر به دریافت DOI داده، ذخیره، کنترل و توزیع داده‌ها برای استفاده مجدد به شکل خصوصی یا عمومی و سایر محققان نیز قادر به استفاده و استناددهی به داده‌ها خواهند بود. بخش Mendeley Data پوشش بیش از ۲۵ میلیون مجموعه داده را از بیش از ۲۰۰۰ مخزن داده گسترش داده است و داده‌های محققین را بیش از گذشته قابل کشف و قابل استناد می‌کند.
در بخش دیگری از وبینار بروزرسانی‌های جدید کتابخانه آنلاین و نرم‌افزار استناددهی مندلی و ویژگی‌های جدید آن از جمله استنادهی با افزونه مرورگر، استناددهی با افزونه WORD بدون نیاز به نصب نرم افزار و سازمان‌دهی هایلایت‌ها و یاداشت‌نویسی‌های PDF در یک محیط واحد به نام Notebook، ارائه خواهد شد. با استفاده از این سیستم همگام‌سازی بی‌درنگ کتابخانه در اکانت آنلاین و همه دستگاه‌ها از جمله موبایل، تبلت و دسکتاپ امکان‌پذیر است و تاخیری نخواهد داشت.
در پایان وبینار با آشنایی با برنامه ابتکاری بین‌پلت‌فرمی ویرایشگر استایل‌های استنادی Mendeley که یک برنامه منبع باز است و یکی از جنبه‌های پیشرفته Mendeley در نظر گرفته می‌شود، به پایان خواهد رسید.
Mendeley دسترسی به حدود ۷۰۰۰ استایل استنادی را که از قبل وجود دارد فراهم می‌کند اما ممکن است بخواهید یک استایل را تغییر دهید تا نیازهای شما را برآورده کند که با استفاده از ابزار قدرتمند ویرایشگر استایل‌های Mendeley قادر خواهید بود تا به سرعت و به راحتی استایل‌های مورد نظر را تغییر دهید.
گفتنی است علاقه مندان جهت ثبت نام در این وبینار می‌توانند به آدرس الکترونیکی https://mooc-org.ut.ac.ir/course/view.php?id=1219 مراجعه کنند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران


( ۲ )