در مراسم جشن ۴۲سالگی انقلاب در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مطرح شد؛

آیت‌الله قمی: انقلاب اسلامی گفتمان سوم را ایجاد کرد

تعداد بازدید:۳۷۷
آیت‌الله محسن قمی، در مراسم جشن انقلاب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به موضوع چیستی چشم‌انداز صدور انقلاب در گام دوم پرداخت و بیان داشت: توجه به‌این سوال اساسی، سوال‌های فرعی و جانبی را هم به‌دنبال خواهد داشت که چگونه این امر اتفاق خواهد افتاد. اصلاحات کیفی و کمی آن چیست.
آیت‌الله قمی: انقلاب اسلامی گفتمان سوم را ایجاد کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این مراسم آیت‌الله قمی گفت: واژه صدور انقلاب قبل از این، کمتر استفاده شده و بعداز انقلاب اسلامی کاربرد فراوانی پیدا کرده که تفاسیر متعارضی هم داشته است انقلاب اسلامی، دوقطبی معمول سوسیال- لیبرال را شکسته و گفتمان سومی را ایجاد کرده که مبتنی بر کرامت انسانی است. این گفتمان کرامت درون خودش؛ آزادی، عدالت و انسانیت را هم شامل می‌شود. این انقلاب به فرامرزها رفته و اثرات خودش را برجای گذاشته است و در طی ۲۰ سال اول انقلاب، حدود ۱۲۰۰ کتاب به زبان‌های مختلف در دنیا، چاپ و منتشر شده است.
وی تأکید کرد: انتقال افکار و اندیشه‌ها مهم است که باید زمینه‌های آن مانند خردورزی، عقل‌ورزی فراهم باشد کمک به کشورهای مظلوم که در اصل ۵۱ حقوق منشور جهانی نیز به‌آن پرداخته شده، جزو این زمینه‌های صدور انقلاب است بنابراین برای صدور گام دوم انقلاب باید مسیری را در پیش بگیریم که الگوی موفق در زمینه‌های مختلف را به‌دنیا معرفی کنیم، هرچند که با نقطه‌ی مطلوب فاصله‌ی زیادی داریم.
دکتر قمی توضیح داد: تمدن‌ها، سه لایه دارند: روبنایی (سبک زندگی، معماری و …)، میانی (علوم مختلف) و زیربنایی (معرفت‌شناسی و جهان بینی). اسلام به جهت‌گیری ما کمک می‌کند و می‌توانیم تمدن اسلامی را بنا کنیم، زیرا تجربه‌ی صدر اسلام را داریم، تجربه‌ی ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی را داریم و پیشینیه خوبی داریم. جوانان ما، نشان دادند که معلول تاریخ نیستند و خودشان سرنوشت‌شان را رقم می‌زنند. کار سختی است که نیاز به همت و اراده دارد و باید با توکل به خدا پیش برویم.
در ادامه این مراسم، هم‌زمان با رونمایی از کتاب «اتصال به ریشه، انطباق با زمان»، از سایر کتاب‌های تازه منتشر شده پژوهشگاه نیز رونمایی به عمل آمد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴