به میزبانی دانشگاه شهیدچمران اهواز؛

پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برگزار می‌شود

۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۱ کد : ۶۰۰۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۰
پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، ۲۸ بهمن‌ماه تا ۷ اسفندماه سال جاری، به میزبانی دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار می‌شود.
پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکترجوکار دبیر علمی پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی زبان و ادب فارسی در نشست خبری که در سالن اجتماعات حوزه ریاست دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد، بیان کرد: آبان ماه سال ۱۳۹۸ فراخوان برگزاری این گردهمایی منتشر شد و داوران مقالات را بررسی کردند. بیش ۲۰۰ مقاله برای شرکت در این همایش پذیرفته شده که از این تعداد مقاله برخی به‌صورت سخنرانی ارائه می‌شود و برخی نیز در مجموعه مقالات گردهمایی منتشر خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز با تشریح فعالیت‌های انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، اظهار کرد: این انجمن علمی و غیردولتی است و بیش از ۵۰ سال قبل جمعی از استادان بزرگ و نوادر حوزه زبان و ادبیات فارسی آن را بنیان گذاشته‌اند؛ از این جمع تنها دکترمهدی محقق در قید حیات هستند که در این گردهمایی نیز شرکت می‌کنند.
رئیس شعبه خوزستان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، بیان کرد: مهم‌ترین مسئولیت انجمن، پاسداری از بنیان‌های علمی زبان و ادب فارسی در سراسر جهان است و در دو حوزه داخلی و بین‌المللی فعالیت دارد. رویکرد اصلی انجمن پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه در حوزه‌ زبان و ادب فارسی است و دانشگاه شهید چمران اهواز دهمین شعبه ایجادشده از مجموع بیست شعبه‌ استانی است.
دبیرعلمی پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی زبان و ادب فارسی، گفت: متولی برگزاری این گردهمایی بین‌المللی دانشگاه‌هایی هستند که شعبه‌های ترویج را ایجاد کرده‌اند؛ هدف اصلی گردهمایی نیز گردهم آوردن مدرسان و پژوهشگران داخلی و خارجی زبان فارسی برای اعتلای جایگاه این زبان است.
وی با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار انتخاب رساله برتر دکتری زبان و ادبیات فارسی به این همایش افزوده شده است، بیان کرد: به‌پاس خدمات ۵۰ ساله استاد مهدی محقق، به نام ایشان جایزه‌ای به رساله برتر دکتری اهدا می‌شود.
دبیر علمی پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی زبان و ادب فارسی برگزاری ۱۴ نشست تخصصی، دو نشست عمومی و سه نشست کارگاهی در حوزه «آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبان‌ها»، «پژوهش‌های محوری مانند فرهنگ‌عامه و دفاع مقدس»، میزگرد تخصصی در حوزه «نشریات علمی و پژوهشی زبان و ادبیات فارسی» با حضور سردبیران مجلات معتبر را از دیگر برنامه‌های این گردهمایی اعلام کرد.
جوکار یکی از ویژگی‌های این گردهمایی را توجه ویژه به استان خوزستان خواند و ادامه داد: در این باره دو نشست تخصصی با موضوع «زبان و ادبیات فارسی در استان خوزستان» با سخنرانی‌های دکتر قدمعلی سرامی با موضوع «شاهنامه‌خوانی و شاهنامه پژوهی در خوزستان»، دکتر اردشیر صالح پور با موضوع «صنعت نفت و ادبیات در خوزستان»، دکتر حسن میرعابدینی با موضوع «مکتب داستان‌نویسی جنوب» و دکتر علی‌اشرف صادقی عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی با موضوع «گویش‌های بومی خوزستان از منظر زبان‌شناسی» ایراد می‌شود که بی‌شک می‌تواند افق‌های جدیدی برای پژوهشگران جوان ترسیم کند.
وی تجلیل از مفاخر ادبی استان خوزستان در چهار حوزه مترجمان، پژوهشگران ادبی، شاعران و نویسندگان را دیگر بخش این گردهمایی دانست و اظهار کرد: در حوزه مترجمان از دکترصالح حسینی و استاد محمد جواهر کلام، در حوزه داستان از دکترمصطفی مستور و عدنان غریفی، در حوزه شعر از سیدعلی صالحی و در حوزه پژوهشگران ادبی از دکترقدمعلی سرامی و دکترمحمد جعفری قنواتی تجلیل می‌شود.
گفتنی است پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی زبان و ادب فارسی سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه تا هفتم اسفندماه امسال برگزار می‌شود. با توجه به برگزاری این گردهمایی در بستر فضایی مجازی آیین گشایش آن با پیام‌های دکتر منصور غلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، دکترسیدعباس صالحی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی و دکترغلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و سخنرانی دکترغلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز همراه است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: شهیدچمران اهواز


( ۲ )