سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام عنوان کرد:

شناسنامه‌دار نمودن فعالیت‌های پژوهشی، فناوری، نوآوری وآثار هنری، موثرین گام  در جهت مرجعیت کشور

تعداد بازدید:۷۴۳
دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: شناسنامه دار نمودن فعالیت‌های پژوهشی، فناوری، نوآوری وآثار هنری، موثرین گام  در جهت مرجعیت کشور در سال جهش تولید است که با رونمایی از سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) این مهم تحقق یافت.
شناسنامه‌دار نمودن فعالیت‌های پژوهشی، فناوری، نوآوری وآثار هنری، موثرین گام  در جهت مرجعیت کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر دهقانی در آیین رونمایی از سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) که امروز (سه‌شنبه) با حضور مجازی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون پژوهش و فنآوری وزارت علوم، مدیرکل دفترسیاستگذاری وبرنامه ریزی امورپژوهشی وزارت علوم و دبیر کمیسیون نشریات علمی، مسئولان پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و نیز تعدادی از روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برگزار شد، ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر گفت: پروژه سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) در سطح بین‌المللی و در راستای تحقق جهش تولید در خدمات‌رسانی به جامعه علمی کشور صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: شناسه دیجیتال اشیا یا (DOR) Digital Object Recognizer، یک کد منحصر به فرد برای هر شی است که همانند اثر انگشت برای آن می‌باشد. کد بین‌المللی DOR به مقاله نشریه و همایش، کتاب، پایان‌نامه، آثار هنری و نرم افزار تعلق می‌گیرد. این شناسه همانند یک بارکد برای شناسایی اشیا عمل می‌کند. با دریافت کد DOR در سامانه با آدرس https://dorl.net، به شی یک لینک اختصاص داده می‌شود و دسترسی به اطلاعات آن همواره امکان‌پذیر می شود.
سرپرست ISC در ادامه گفت: سامانه صدور شناسه دیجیتال اشیا از جمله دستاوردهای مهم در حوزه علم و فناوری بوده که شناسنامه دار نمودن کلیه فعالیت‌های علمی و پژوهشی کشور در طول تاریخ و بخصوص آغاز جنبش علمی از ۲۰ سال گذشته می باشد. بر این اساس یکی از توصیه های مقام معظم رهبری در راستای شعار "اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل" در حوزه علم تحقق خواهد یافت زیرا با وجود این سامانه ضرورتی به استفاده از سایر کد شناساگر خارج از کشور وجود ندارد.
وی افزود: نیازهای موجود در ایران به این ابزارهای شناساگر در حوزه‌هایی مانند نظام‌های استنادی، انتشارات علمی با استفاده از محمل‌های اطلاعاتی مختلف مانند نشریات و همایش ها، واسپارگاه‌های سازمانی و موضوعی و تجارت الکترونیکی از یک طرف و مسئله زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و نبود مکانیزم اجرای حقوق مالکیت معنوی در محیط دیجیتالی از طرف دیگر، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. مطابق بررسی های انجام شده در سطح ملی و بین المللی مشخص گردید هیچ نظامی در سطح ملی، که به منظور شناسایی منحصر به فرد و پایدار اشیاء اطلاعاتی در محیط دیجیتال طراحی و پیاده سازی شده باشد، به جز DOR یافت نشده و استانداردی ملی نیز در این خصوص در کشور وجود ندارد.
دکتر دهقانی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲۳۰۰ هزار نشریه سالانه و بیش از ۶۸ هزار مقاله در نشریات مختلف کشور انتشار می یابد. با احتساب حق عضویت ۳۰۰ دلار برای هر نشریه و هزینه مورد نیازبرای اخذ کد شناگر دیجیتال توسط شرکت‌های خارج ازکشور و با توجه به پرداخت هزینه ۳ دلار برای هرمقاله، میزان اعتبار مورد نیاز سالانه حدود ۲۰ میلیارد تومان بوده که به صورت ارز و یا معادل آن باید هزینه گردد. با رونمایی این سامانه این هزینه ارزی صرفه جویی خواهد شد. در حال حاضر خدمات این سامانه بدون هزینه بوده و ناشرین نشریات می توانند با مراجعه به سامانه فوق نسبت به دریافت کد شناساگر دیجیتال اقدام نمایند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سامانه فوق امکان صدور کد شناساگر دیجیتال برای مقالات سال های گذشته نیز وجود خواهد داشت پیشنهاد می شود ناشران نسبت به اینکار اقدام نمایند. کاربران می توانند با آدرس info@dorl.net با گروه توسعه دهنده شناسه DOR در ارتباط باشند.
دکتر دهقانی گفت: در حال حاضر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام وب‌سرویس تولید شناسه DOR را برای سامانه‌های مدیریت نشریات ارائه کرده است که نشریات می‌توانند از سایت نشریه خود برای هر مقاله با یک کلیک درخواست شناسه نمایند. برای برقراری ارتباط، شرکت پشتیبانی کننده نشریات می‌تواند این امکان را برای کاربران خود فراهم نماید. همچنین، وب سرویس بازیابی اطلاعات مقاله با استفاده از DOR برای سیستم اتوماسیون پژوهشی دانشگاه ها ( ازجمله سیستم آموزشی و پژوهشی گلستان) نیز ارائه شده است که دانشگاه ها می‌توانند به راحتی با وارد کردن شناسه در وب سایت خود، اطلاعات مقاله را مشاهده نمایند. شناسه بین‌المللی DOR بلافاصله پس از تولید و ارائه معتبر می‌باشد.
سرپرست ISC گفت: پروژه کد شناساگر دیجیتال (DOR) ابتد ا توسط گروه مدیریت پژوهشی مدیریت اطلاعات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در قالب یک طرح پژوهشی برای نشریات فارسی ارائه شده بود که در سال ۱۳۹۹ سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) به صورت کاملاً استاندارد و کاربردی توسط گروه های تحقیق و توسعه، برنامه نویسی استنادی و تجزیه و تحلیل منابع پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) به طور کامل باز طراحی، پیاده سازی و برای صدور کد شناساگر دیجیتال برای کلیه فعالیت های پژوهشی، فنآورانه، نوآورانه و نیز آثار هنری و نرم افزار فراهم شده است.
از جمله مزایای سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- دسترس پذیری سریع و آسان تر به اطلاعات کامل کتابشناختی مقاله ها و کارهای پژوهشی فقط با یک کلیک بر روی کد شناسه
- ارجاع دهی ساده، شفاف و سریع با کمترین احتمال بروز خطا به کلیه فعالیت های علمی از جمله مقالات
- افزایش رویت پذیری بیشتر مقاله و در نتیجه افزایش تعداد ارجاعات علمی و بنابراین افزایش ضریب تاثیر و اعتبار نشریه
- امکان دستیابی کلیه سامانه های پژوهشی و آموزشی دانشگاه ها به اطلاعات کتابشناختی مقالات نشریات و همایش ها
- شناسایی مالکیت معنوی و کاهش سرقت علمی
- مکان یابی سریع محتوا و انتخاب سهل و با دقت آنها
- دسترسی بر خط به داده های تحقیقاتی را برای کشف، شناسایی و استفاده مجدد
- امکان صدور شناسه به فعالیت‌های پژوهشی شامل مقالات منتشر شده در نشریات و همایش‌ها
- برنامه ریزی آتی برای توسعه خدمات صدور کد شناسگر دیجیتال به سایر فعالیتهای فنآورانه و نوآورانه از جمله طرح های تحقیاتی، گزارش های فنآوری، ثبت اختراع، کتاب، پایان‌نامه، آثار هنری و نرم افزار
- سیاست‌گذاری در جهت اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی ارزی (با توجه به هزینه۲ الی ۳ دلاری هر کد شناسه)
ل.م ۵۴


( ۲ )