فی مابین دو پژوهشگاه زلزله‌شناسی و هواشناسی و علوم جوّ صورت گرفت؛

امضا تفاهم‌نامه همکاری در زمینه ارزیابی و مدیریت ریسک‌های چند مخاطره‌ای

تعداد بازدید:۷۲۴
پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی مهندسی زلزله و پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوّ، در زمینه ارزیابی و مدیریت ریسک‌های چند مخاطره‌ای، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
امضا تفاهم‌نامه همکاری در زمینه ارزیابی و مدیریت ریسک‌های چند مخاطره‌ای

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، در راستای تسهیل همکاری مشترک بین پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوّ، تفاهم‌نامه ای همه جانبه در زمینه انجام مطالعات ملّی و منطقه ای مرتبط با مخاطرات دارای منشأ زمین شناختی و آب و هوا شناختی به امضا رسید.

در ابتدای این نشست، دکتر محمد کاظم جعفری رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله، از آمادگی این پژوهشگاه برای انجام همکاری های مشترک در زمینه های کاربردی و مورد نیاز کشور از جمله ارزیابی مخاطرات، تهیه نقشه های خطر پذیری (ریسک) سوانح طبیعی، و توسعه سامانه های هشدار و تخمین سریع خسارات و تلفات سوانح خبر داد و ضرورت تبدیل تفاهم نامه به اقدامات عملی را مورد تأکید قرار داد تا نتایج این همکاری برای مردم و مسئولان ذیربط قابل استفاده باشد.

در ادامه دکتر مهدی رهنما رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوّ، توضیحاتی در خصوص وظایف و اقدامات آن پژوهشگاه ارائه داده و اجمالاً به مواردی که می تواند در قالب این همکاری مشترک در دستور کار قرار گیرد، اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، ایجاد همکاری مشترک ۵ ساله بین دو پژوهشگاه در راستای وظایف اساسنامه‌ای و زمینه های مطالعاتی، انجام پژوهش های کاربردی، آموزشی، علمی و ترویجی مرتبط با ارزیابی و مدیریت ریسک سوانح با منشأ آب و هوا شناختی و زمین شناختی با در نظر گرفتن تمامی منابع و امکانات اعم از فنّی، نیروی انسانی، اطلاعات، تجربه و تخصص آنان از اهداف انعقاد این تفاهم نامه است.

در این نشست علاوه بر رؤسای دو پژوهشگاه، آقای دکتر ابراهیم فتاحی معاون پژوهشی و خانم دکتر ساویز صحت مدیر آموزش پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوّ و همچنین آقایان دکتر کامبد امینی حسینی رییس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران و دکتر هومن معتمد استادیار پژوهشکده مذکور از پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله حضور داشتند.

س. ر ۶۲/‏ ن. ش ۵۸


( ۳ )