برگزاری مراسم هفته منابع طبیعی در دانشگاه زابل

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۵ کد : ۵۹۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۲
مراسم بزرگداشت هفته منابع طبیعی در دانشگاه زابل برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نمایشگاه عکس و پوستر از مناظر طبیعی ایران در محل ساختمان نمایشگاه‌های دائمی دانشگاه  زابل افتتاح شد.دکتر...
مراسم بزرگداشت هفته منابع طبیعی در دانشگاه زابل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نمایشگاه عکس و پوستر از مناظر طبیعی ایران در محل ساختمان نمایشگاه‌های دائمی دانشگاه  زابل افتتاح شد.
دکتر موسی بهلولی سرپرست دانشگاه زابل بیان داشت: برگزاری بزرگداشت منابع طبیعی امری ضروریست و فرهنگ آن باید نهادینه شود چرا که امروزه منابع طبیعی و محیط زیست مورد دست اندازی فراوان بشر قرار گرفته و می‌بایست بیش از پیش در راستای حفاظت از منابع طبیعی خدادادی از قبیل جنگل‌ها، آب و خاک اقدام عملی انجام شود و ما نگرانیم که روزی واژه منابع طبیعی و محیط زیست بیگانه شده و اثری از طبیعت باقی نماند.
  وی با بیان اینکه باید از دخالت‌ در طبیعت جلوگیری شود، افزود: اگر قرار است تغییری بوجود آید باید با نگاه عالمانه و حضور افراد آشنا به مسائل زیست محیطی همچنین همراه با بررسی شرایط محیطی انجام شود که باعث ایجاد آسیب به طبیعت نشود.
دکتر موسی بهلولی ادامه داد: دانشگاه زابل آمادگی دارد در پروژه‌های زیست محیطی به عنوان یک مرکز علمی ورود کند و راهکارهای عالمانه را در این زمینه ارائه دهد.
در ادامه این جلسه، دکتر احمد پهلوان روی رئیس دانشکده منابع طبیعی، ضمن ارائه گزارش عملکرد این دانشکده در حوزه سیستان بیان داشت: این نمایشگاه با همت دانشکده منابع طبیعی و انجمن علمی منابع طبیعی برگزار شده و بیش از ۱8۰ قطعه عکس و پوستر با موضوعات مختلف در زمینه منابع طبیعی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
مهندس محمّد فیاض رئیس بخش تحقیقات مرتع موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در ادامه این مراسم به سخنرانی پرداخته و اظهار داشت: تغییر اقلیم و افزایش دما بر روی گیاهان تأثیرات زیادی دارد. در سیستان، گیاه مجال اینکه به مسیر طبیعی خود ادامه دهد را پیدا نمی‌کند و وقتی صحبت از ارائه طریق و راه حل می‌شود آن چیزی که باید به آن توجه شود، سند توسعه منطقه سیستان است که باید با مدیریت واحد صورت پذیرد.
وی افزود: در خصوص رفع معضلات مربوط به ریزگرد‌ها و طوفان‌های گرد و غبار، وجود یک مرکز پژوهشی ضروری است. در حوزه پژوهش نیز باید با دید وسیع ورود کرد تا بتوانیم از راه پژوهش به تولید علم دست یابیم، زیرا منطقه سیستان دارای ظرفیت بسیار بالایی در زمینه برخورداری از نعمت باد و خورشید می‌باشد که باید از آن‌ها به نحو شایسته بهره ‌برداری کنیم.
مهندس سروری‌نژاد مدیر اجرایی پروژه بین المللی منارید در استان سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه به گزارشی جامع در خصوص اقدامات انجام شده و فعالیت‌های پیش رو در منطقه پرداخت.
در این نشست درخصوص مشکلات و محدودیت‌های زیست‌محیطی از قبیل خشکسالی و تغییر اقلیم و اثرات آن بر بخش کشاورزی و تاسیسات زیربنایی، فرسایش بادی و پدیده ریزگردهای منطقه سیستان بحث و تبادل نظرشد.