محققان دانشگاه کاشان موفق به حل مشکل باتری‌های قلب شدند

۱۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۱ کد : ۵۹۸۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۶
محققان دانشگاه کاشان موفق شدند با توسعه نانوژنراتور پیزوالکتریک انرژی مکانیکی حرکات قلب را به انرژی الکتریکی مورد نیاز ضربان‌ساز قلب تبدیل کنند.
محققان دانشگاه کاشان موفق به حل مشکل باتری‌های قلب شدند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، ضربان سازهای قلب دستگاه‌هایی هستند که با انتقال سیگنال‌های الکتریکی به درمان نارسایی قلب کمک می‌کنند، اما متاسفانه طول عمر باتری ضربان سازها بین ۵ تا ۱۰ سال است و جایگزینی باتری نیاز به عمل مجدد قلب دارد. عمل مجدد قلب هزینه‌‌های بالایی را به بیمار تحمیل می کند و برای بیماران کهنسال بسیار خطرناک می باشد. بنابراین حذف باتری از این دستگاه‌ها و دسترسی به منبع انرژی الکتریکی دائمی مشکلات زیادی از بیماران قلبی مرتفع می‌کند.
اخیراً دکترمحمدمهدی ابوالحسنی عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان و محقق موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان و دکتر سارا عظیمی دانشجوی دکترای مهندسی شیمی دانشگاه کاشان با همکاری دکتر اللهیار گلابچی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان موفق شدند با توسعه نانوژنراتور پیزوالکتریک انرژی مکانیکی حرکات قلب را به انرژی الکتریکی مورد نیاز ضربان‌ساز قلب تبدیل کنند.
این گروه موفق شدند با ذخیره نمودن انرژی الکتریکی تولید شده از حرکات قلب سگ به عنوان حیوان مدل در خازن، ضربان ساز قلب را بدون باتری روشن نمایند. یافته های حاصل از این تحقیق برای طراحی ضربان ساز قلب بدون باتری مفید خواهد بود و نیاز به جراحی های مکرر برای جایگزینی باتری از میان برداشته خواهد شد.
گفتنی است نتایج این تحقیق در مجله Nano Energy با ضریب تأثیر ۱۶/۶ منتشر شده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: کاشان


( ۲ )