همزمان با دهه مبارک فجر؛

سه مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به بهره‌برداری رسید

۱۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۵ کد : ۵۹۷۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۵
مراکز نوآوری مهندسی پلیمر و رنگ، مهندسی هوافضا و عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر، همزمان با دهه مبارک فجر و با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و دکتر سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد.
سه مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکترسیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حاشیه این مراسم گفت: ایجاد مراکز نوآوری و فناوری از دو سال گذشته در دانشکده‌های دانشگاه آغاز شد که فعالیت این مراکز جدا از فعالیت‌های مربوط به برج فناوری ابن‌سینا و برج فناوری شماره ۲ دانشگاه است که درحال تجهیز می‌باشد.
وی افزود: برج‌های فناوری در حاشیه دانشگاه خیلی مفید هستند اما برنامه داشتیم در دل دانشگاه نیز مراکز فناوری داشته باشیم تا اساتید و دانشجویان بیشتر در این حوزه فعالیت کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهارداشت: این مدل در هیچ دانشگاهی پیاده‌سازی نشده و دانشگاه صنعتی امیرکبیر اولین دانشگاه در کشور است که این مدل را اجرایی کرده است.
دکتر معتمدی گفت: با افتتاح این سه مرکز در حال حاضر هشت مرکز نوآوری و فناوری در دانشکده‌های دانشگاه راه‌اندازی شده است که برنامه داریم در دیگر دانشکده‌ها نیز این مراکز راه‌اندازی شوند.
وی خاطرنشان کرد: در این مراکز فعالیت های مربوط به پیش رشد انجام می‌شود پس از آن در برج فناوری ابن‌سینا و برج فناوری شماره ۲ دانشگاه شرکت‌های دانش بنیان شکل می‌گیرند و پس از اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان به بلوغ لازم رسیدند جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد می‌شود که تاکنون نیز چندین سرمایه‌گذار خصوصی برای این فعالیت اعلام آمادگی کرده‌اند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: تفاضای پردیس نوآوری و فناوری دانشگاه به وزارت علوم ارسال شده و درحال پیگیری موضوع هستیم.
دکترمعتمدی خاطرنشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای راه اندازی مراکز فناوری دانشکده‌های این دانشگاه کمک‌های خوبی داشته‌اند به نحوی که فضای فیزیکی و بخشی از نیازها از سوی دانشگاه تامین و تجهیز مراکز با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: توسعه مراکز رشد و فناوری بسیار مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است.
وی ادمه داد: در برج فناوری ابن سینا فارغ التحصیلان و شرکت‌های خارج از دانشگاه فعالیت دارند و به دنبال این بودیم که دانشجویان و اساتید داخل دانشگاه نیز در زمینه نوآوری و فناوری فعالیت بیشتری داشته باشند که برنامه‌ریزی کردیم تا در هر دانشکده مرکز نوآوری احداث شد.
دکترمعتمدی گفت: امسال در قراردادهای صنعتی چهار برابر سال گذشته قرارداد منعقد شد که نشان می‌دهد ما با موفقیت به سمت دانشگاه نسل سوم و تاثیرگذاری در گردش اقتصادی کشور حرکت کرده‌ایم و هم اکنون ۲۹۸ شرکت دانش‌بنیان در این دانشگاه فعالیت می‌کنند.
وی عنوان کرد: تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰ دومین برج فناوری دانشگاه نیز با حمایت معاونت علمی راه‌اندازی می‌شود.
دکتر ستاری در حاشیه افتتاح سه مرکز نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: حرکت جدیدی که برای توسعه مراکز نوآوری و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها آغاز شده که به درآمدزایی دانشگاه‌ها کمک بسیاری کرده است.
وی ادامه داد: دانشگاه‌ها از این طریق می‌توانند خود را تامین کنند و این اقدامات می‌تواند به یک فرهنگ عمومی در راستای حمایت از ساخت داخلی، تولید فناوری و نزدیکی دانشگاه به مردم و تاثیرگذاری دانشگاه در جامعه تبدیل شود که سیاست اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
همچنین در حاشیه این مراسم دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از سه مرکز نوآوری فعال در دانشکده های؛ مهندسی برق، نفت و مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کرد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین از دستگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) که برای آزمایشگاه برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تازگی خریداری شده است نیز بازدید کرد.
در ادامه این مراسم صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران دانشگاه صنعتی امیر کبیر در راستای حمایت مالی از طرح ها افتتاح شد.
گفتنی است پنج مرکز نوآوری تخصصی از سال گذشته در دانشکده‌های برق، مکانیک، پزشکی، نساجی و کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعالیت می‌کردند که با افتتاح سه مرکز جدید، این دانشگاه دارای هشت مرکز نوآوری است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی امیرکبیر