برگزاری مراسم گرامیداشت هفته آموزش و روز معلم در دانشگاه زابل

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۳ کد : ۵۹۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۹۶
<div dir="None">مراسم گرامیداشت هفته آموزش و روز معلم در دانشگاه زابل با حضور امام جمعه شهرستان زابل، فرماندار هامون، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، اعضای هیئت رئیسه دانشگاه زابل و اساتید این دانشگاه برگزار شد.</div> <span id="ms-rterangepaste-start"></span><div>به گزارش ر</div> ...
مراسم گرامیداشت هفته آموزش و روز معلم در دانشگاه زابل با حضور امام جمعه شهرستان زابل، فرماندار هامون، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، اعضای هیئت رئیسه دانشگاه زابل و اساتید این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر محمود اوکاتی رئیس دانشگاه زابل با بیان اینکه در قرن 21 با چالش های بسیار جدی در حوزه آموزشی روبرو هستیم، اظهار داشت: امروز اقتصاد دانش بنیان حرف آخر را در جامعه بشری می‌زند.
وی با اشاره به اینکه امروزه اکثریت کارکنان، مهارتی و دانش بنیان هستند افزود: این تغییر اساسی در بنیادهای شغلی از اواخر قرن 20 کاملا مشهود بود و سایر اتفاقات فرهنگی و اجتماعی سبب شد که قرن 21 پیچیده تر شود و همه اینها نشانه‌هایی است که ما باید تغییر اساسی در حوزه آموزش و دانشگاه بدهیم.
رئیس دانشگاه زابل گفت: دانشگاهی که به شکل امروزی خود در قرون 17 و 18 و 19 شکل گرفته و در قرن 20 به اوج خود رسید، در قرن 21 کاملا تغییر ماهیت داد.
وی خاطرنشان کرد: از ویژگی‎های مهم دانشگاه قرن 21 جهانی بودن آن است، دانشجو در قرن 21 با توجه به انفجار جمعیت یادگیرنده موظف است در بخشی از آموزش‌های خودش مشارکت داشته باشد.
دکتر اوکاتی افزود: وجود پدیده جهانی شدن و تأثیراتی که اتفاقات دنیا بر همدیگر می‌گذارد دانشگاه‌ها را از شکل انزوایی بیرون آورده و دانشگاه موظف است پا به پای تغییراتی که در دنیا و در خارج از حیطه خودش اتفاق می‌افتد همگام باشد.
در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین سید کاظم طباطبایی امام جمعه زابل ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهدای سیستان، اظهار داشت: هیچ مقامی بالاتر از مقام معلم نیست.
وی گفت: نخستین معلم در عالم هستی پروردگار است و در قرآن، خداوند خودش را به صراحت اول معلم معرفی می‌کند و شاید همین یک دلیل کافی باشد که بگوییم که هیچ مقامی بالاتر از علم و دانایی نباشد.
امام جمعه زابل افزود: در قرآن کریم وقتی خداوند می‌خواهد خودش را معرفی می‎کند می‎فرماید: خدای شما کسی است که به وسیله قلم تعلیم داد و یا خدا معلم انسان است و به انسان آنچه را که نمی‌دانست تعلیم داد.
وی ادامه داد: خداوند آموزگار عالم هستی است و بعد از خداوند در مرتبه بعد می بینیم که با صراحت در قرآن کریم بیان می شود که پیامبران الهی معلم بوده اند و در آیات قرآن چنین آمده است: خداوند پیامبر را فرستاد تا مردم را تزکیه کند و به آنها کتاب و حکمت بیاموزد.
حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی بیان داشت: جامعه‌ای اگر شهید داشته باشد، جامعه‌ای پویا است یعنی جامعه‌ای که به آن آگاهی داده شده و عالم این آگاهی را به جامعه می‌دهد و مطابق احادیث مربوطه، جایگاه عالم از خون شهیدان نیز بالاتر ذکر شده است.
گفتنی است در پایان این مراسم از حجت‌الاسلام و المسلمین طباطبایی امام جمعه شهرستان زابل و اساتید نمونه دانشگاه تجلیل شد.