معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم:

اعضای هیئت علمی برای نخستین‌بار تسهیلات ودیعه مسکن می‌گیرند

۰۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۵ کد : ۵۹۵۹۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۷۸۴۰
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه اعضای هیئت علمی برای نخستین‌بار تسهیلات رهن و ودیعه مسکن می‌گیرند، گفت: تسهیلات خرید و ساخت مسکن این اعضا طی ۲ سال گذشته، ۲ مرحله افزایش یافته است.
اعضای هیئت علمی برای نخستین‌بار تسهیلات ودیعه مسکن می‌گیرند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدتقی نظرپور، امروز (شنبه) در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر اظهار داشت: تسهیلات ذکر شده طی ۲ سال گذشته از یک میلیارد ریال به پنج میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی با اشاره به جلسه ۲۳ دی‌ماه شورای پول و اعتبار، درخصوص ابلاغ سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها بیان داشت: در این جلسه مقرر شد تسهیلات خرید یا ساخت مسکن این اعضا از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به پنج میلیارد ریال با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و بازپرداخت حداکثر ۲۰ سال افزایش یابد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تصریح کرد: همچنین این شورا (پول و اعتبار) درخصوص ودیعه مسکن نیز با پرداخت تسهیلات ذکر شده به میزان ۲ میلیارد ریال با نرخ مصوب شورا و بازپرداخت پنج ساله موافقت کرد.

گفتنی است درخواست ابلاغ این دستور در تاریخ ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۹ به واحدهای اجرایی ذیربط ارسال شده است. در این نامه همچنین ذکر شده که سایر شرایط و ضوابط مربوط به اعطای تسهیلات به قوت خود باقی است.

همچنین دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۲۵ مهرماه ۱۳۹۹ طی نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نوشته است: همانطور که حضرتعالی استحضار دارید، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالیِ پژوهشی نقش به‌سزایی در رشد و شکوفایی کشور و گسترش اقتصاد دانش‌بنیان و نیل به اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته و در برنامه ششم توسعه، دستیابی به دانشگاه‌های نسل سوم از وظایف این وزارت تعیین گردیده است.

دکتر غلامی در ادامه آورده است: قطعاً جذب و تامین اعضای هیئت علمی باکیفیت، نقش مهمی در تحقق رسالت‌های ذکر شده خواهد داشت. همچنین در حال حاضر مسئله تامین مسکن یکی از دغدغه‌های مهم اعضای هیئت علمی خصوصاً اعضای هیئت علمی جوان است که متاسفانه با افزایش سرسام‌آور قیمت خرید و ساخت مسکن در یک سال گذشته، این مسئله به بحران تبدیل شده است.

وزیر علوم می‌افزاید: با عنایت به موارد ذکر شده، ضمن قدردانی از مساعدت همیشگی جناب‌عالی و اعضای محترم شورای پول و اعتبار استدعا دارم به هر طریقی که صلاح می‌دانید دستور تحقق «افزایش تسهیلات خرید و ساخت مسکن اعضای هیئت علمی از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به پنج میلیارد ریال، کاهش نرخ بهره بانکی طرح مسکن از ۱۸ درصد به ۱۲ درصد معادل نرخ سود مسکن اولیه‌های بانک مسکن و همچنین اعطای وام، رهن و اجاره مسکن به اعضای هیات علمیِ بدون مسکن به میزان ۲۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت پنج ساله را صادر فرمایید.
«بر اساس آخرین جدول نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار (سال ۸۸)، نرخ سود تسهیلات مسکن و ساختمان ۱۸درصد تعیین شده است»


( ۱۶۳ )