دکتر غلامی در جلسه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور عنوان کرد؛

تلاش وزارت علوم در جهت هم‌افزایی بین کمیسیون‌های آموزش قرآنی و محقق شدن اهداف و برنامه‌ها

۰۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۰ کد : ۵۹۵۸۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۰۸
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور گفت: تلاش ما هم‌‌افزایی بین کمیسیون‌ها جهت محقق شدن اهداف و برنامه‌های توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور است.
تلاش وزارت علوم در جهت هم‌افزایی بین کمیسیون‌های آموزش قرآنی و محقق شدن اهداف و برنامه‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی، در بیست و نهمین جلسه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور که امروز (شنبه) در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، با تشکر از فعالیت‌های کمیسیون‌های توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور اظهار داشت: اسناد راهبردی در همه معاونت‌های وزارت علوم در دستور کار برای پیشرفت و توسعه آموزش قرآنی کشور قرار گرفته و تلاش ما هم‌‌افزایی بین کمیسیون‌ها جهت محقق شدن اهداف و برنامه‌های توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور است.
دکتر میرعظیمی دبیر کمیسیون و رئیس مرکز توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور نیز در این جلسه، گزارشی از عملکرد روسای کارگروه‌های تخصصی سه گانه ارائه کرد و گفت: این گزارش در چهار بخش کمیته راهبردی اجرای سند، سامانه جامع نظام پژوهش و آموزش عالی قرآنی، مطالعات نظام سازی قرآنی و تسهیلات و کمیته وقف خیریه می‌باشد.
وی درخصوص اعضای کمیته راهبردی گفت: اعضای این کمیته شامل رئیس مرکز و دبیر کمیسیون، رئیس کارگروه آموزش عالی قرآنی، رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی و رئیس کارگروه همکاری‌های بین‌المللی قرآنی هستند.
دکتر میرعظیمی در زمینه اقدامات کمیته راهبردی اظهار داشت: رایزنی و بررسی راهکارهای هماهنگی بهتر حوزه‌ها، تایید آیین‌نامه کارگروه توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی قرآنی، بررسی پیش‌نویس آیین‌نامه، تایید اعضای کارگروه و تاکید بر صدور احکام نمایندگان معرفی شده از سوی معاونان و بررسی شرح وظایف نمایندگان برای هماهنگی‌های بهتر است.
وی در مورد سامانه جامع نظام پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور گفت: به منظور استفاده از نتایج حاصل از پروژه‌های مرتبط با راه‌اندازی سامانه جامع نظام پژوهش و آموزش عالی قرآنی و استفاده بهینه از نتایج حاصل از قراردادهای قبلی و جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی این مرکز سامانه جامع منطبق با اسناد راهبردی را راه‌اندازی کرد.
دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در مورد اقدامات انجام شده در سامانه افزود: برگزاری جلسات مشورتی برای آسیب‌شناسی پروژه‌ها، مذاکرات متعدد با مدیران و متخصصان، تشکیل کمیته راهبردی سامانه، انتخاب رئیس کمیته راهبردی سامانه و مطالعات کارشناسانه راهکارهای اجرایی سازی سامانه از اقدامات این حوزه به شمار می‌رود.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: به منظور توسعه فرهنگ قرآنی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی به عنوان نهاد پشتیبان تامین کننده نیاز دانشی و نیروی انسانی، نظام توسعه فرهنگ قرآنی، وظیفه تامین دانش مورد نیاز در نظام سازی قرآنی را بر عهده دارد.
میرعظیمی درخصوص اقدامات انجام شده در حوزه نظام سازی قرآنی گفت: پیگیری اتمام طرح‌های پژوهشی مرتبط با حوزه نظام سازی طی چندین مرحله، مکاتبه با دستگاه‌های برجسته علمی و درخواست معرفی صاحب‌نظران هر دستگاه در چهار حوزه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، پیگیری مستمر از مسئولانت مرتبط و دریافت رزومه بیش از ۱۶۰ پژوهشگر برجسته حوزه نظام‌سازی قرآنی و حوزوی و دانشگاهی از اقدامات این حوزه است.
وی به نتایج حاصله اشاره کرد و گفت: تدوین ۲۰ مصاحبه و ۷ نشست علمی با صاحب نظران این حوزه در قالب ۴ کتاب، تدوین سبد پروژه مشتمل بر معرفی ۲۲۱ موضوع پروژه اولویت دار در چهار حوزه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تدوین پیش نویس ۵ طرح نامه، شناسایی بیش از ۶۱ صاحب نظر حوزه نظام سازی قرآنی، تنظیم پیش نویس قرارداد با حوزه علمیه برای مشارکت ۵۰ درصد اجرای پروژه نظام سازی و طرح همایش ملی مطالعات نظام سازی از نتایج حاصل از اقدمات حوزه نظام سازی قرآنی است.
وی در پایان بیان کرد: حمایت از رساله ها و پایان نامه‌های قرآنی دانشجویان و طلاب از طریق اعطای تسهیلات، ایجاد کمیته وقف و خیریه و ارتقای نیروی انسانی مرکز با گذراندن دوره های آموزشی و مهارتی لازم از دیگر اقدامات این حوزه بوده است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

کلید واژه ها: وزیر علوم