رئیس سازمان امور دانشجویان عنوان کرد:

راهکارهای علمی ارائه شده در کنگره ملی دانشگاه و کووید-۱۹؛ موثر در برنامه‌ریزی آموزش عالی

۰۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۴ کد : ۵۹۵۵۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۷۶
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: بیماری کرونا پیامدهای مختلفی برای نظام آموزشی عالی داشته است بنابراین راهکارهای علمی ارائه شده در کنگره ملی دانشگاه و کووید-۱۹ برای مسئولان وزارت علوم مهم است و در برنامه‌ریزی آموزش عالی موثر خواهد بود.
راهکارهای علمی ارائه شده در کنگره ملی دانشگاه و کووید-۱۹؛ موثر در برنامه‌ریزی آموزش عالی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر مجتبی صدیقی امروز (چهارشنبه) در مراسم افتتاحیه کنگره ملی دانشگاه و کووید -۱۹ در دانشگاه صنعتی شریف گفت: بیماری کرونا آثار روانی و اجتماعی مختلفی بر آموزش و پژوهش در دانشگاه و زندگی دانشجویی دارد و این کنگره با حضور متخصصان روان‌شناسی و جامعه‌شناسی به بررسی این تاثیرات و راهکارهای مقابله با آن می‌پردازد.
وی افزود: پاندمی کرونا مانند هر بحران فراگیری، باعث ایجاد اضطراب و هراس در افراد می شود و برای کاهش آثار زیانبار آن نیازمند مداخله روان شناسان و مددکاران اجتماعی هستیم و در همین راستا مراکز مشاوره دانشگاه‌ها از نخستین روزهای ورود ویروس کرونا به کشور تا امروز، مشغول فعالیت جدی آموزشی و مشاوره‌ای بوده‌اند.
دکتر صدیقی گفت: پیامدهای روحی و روانی کرونا بسیار گسترده و متنوع است و اضطراب ناشی از بیماری، خود بیمارانگاری افراد سالم، انواع وسواس و مشکلات قرنطینه از جمله آثار کووید -۱۹ هستند که این آثار، حمایت مشاوره‌ای از دانشجویان را ضروری می کند.
رئیس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر ضرورت تقویت مراکز مشاوره دانشگاه‌ها گفت: به‌زودی سند ملی سلامت روانی و اجتماعی دانشجویان در وزارت علوم تصویب می شود و با ابلاغ آن شاهد تقویت و رشد مراکز مشاوره خواهیم بود.
وی با اشاره به دوری از محیط تحصیل و ضرورت آموزش غیرحضوری، اظهار امیدواری کرد با رفع این پاندمی، دانشجویان مجدداً بتوانند در دانشگاه حضور یابند و از مزایای کامل زندگی دانشجویی و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بهره‌مند شوند.
رئیس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: در نیم‌سال پیش رو به دانشگاه‌ها توصیه شده است خدمات لازم را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی دارای رساله و پایان‌نامه فراهم کنند و واحدهای درسی عملی نیز حتی‌المقدور ارائه شود.
وی گفت: تخمین زده می شود ۵.۳ درصد دانشجویان به کرونا مبتلا شده‌اند ولی آمار فوتی، خوشبختانه بسیار کم است و تلاش های مراکز بهداشت دانشگاه‌ها در غربالگری دانشجویان و نظارت بر بهداشت محیط در پیشگیری بسیار تعیین کننده بوده است.
دکتر صدیقی با اشاره به فعالیت مستمر مراکز مشاوره دانشگاهها در ارزیابی سلامت روانی دانشجویان و طرح های مهمی مانند کارنامه سلامت و سامانه ایمنی و سلامت گفت: برگزاری کنگره ملی دانشگاه و کووید -۱۹ در راستای همین رویکرد علمی صورت گرفت و نتایج آن برای وزارت علوم مهم است.

 

* دانشگاه‌ها در مقابله با کرونا موفق بوده اند

سرپرست دفتر و مشاوره سلامت سازمان امور دانشجویان نیز در این کنگره اظهار داشت: مجموعه وزارت علوم و دانشگاه‌ها در پیشگیری و مقابله با شیوع کرونا عملکرد خوبی داشتند و آمار ابتلا دانشجویان به کرونا صرفاً حدود ۵.۳ درصد است.
وی گفت: از نخستین روزهای مطرح شدن کرونا در ایران و بهمن ماه ۱۳۹۸، کارگروه مقابله با کرونا در حاشیه ۶۵ امین اجلاس معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها تشکیل شد و سازمان امور دانشجویان از پیشگامان مقابله با کرونا در کشور است.
دکتر صفاری نیا افزود: با بررسی یک جامعه آماری ۲۳۰ هزار نفری از دانشجویان مشخص شد ۵.۳ درصد دانشجویان به کرونا مبتلا شدند اغلب این دانشجویان در منازل بستری و تحت درمان بودند و حدود ۱۴۶ نفر نیز در بیمارستان بستری شدند.
وی با اشاره به آمار کشوری فوت ۵۷ هزار نفر بر اثر کرونا گفت: بخشی دانشجویان نیز در بیماری کرونا عزیزان خود را از دست دادند بنابراین باید در زمینه سوگ به دانشگاهیان خدمات آموزشی و مشاوره‌ای ارائه دهیم.
دکتر صفاری نیا افزود: مطالعات نشان می دهد پس از ابتلای افراد به کرونا تا ۹۰ روز بعد از آن ۲۳ درصد علائم روان‌شناختی در آنها دیده می‌شود. بنابراین سلامت روان مبتلایان و عامه مردم توسط این ویروس تحت تاثبر قرار می گیرد و میزان اضطراب، افسردگی و ترس‌های مردم افزایش می یابد. در این مدت ۹درصد خانواده دانشجویان هم به کرونا مبتلا شده اند.
سرپرست دفتر و مشاوره سلامت سازمان امور دانشجویان گفت: نوع مداخله مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان تا تیرماه ۹۹ آموزش آرامش شفقت، خود مراقبتی و آموزش سازگاری، مقابله با استرس و تاب اوری است و پس از کرونا نیز تمرکز بر آموزش دانشجویان در مدیریت بهتر حضور خود در فضای مجازی و سازگاری و انطباق پساکرونا است زیرا در ایام کرونا استفاده بیشتر از فضای مجازی به یک عادت تبدیل شده است.
وی از تعبیر زندگی درحباب به عنوان شرایط فاصله اجتماعی در ایام کرونا نام برد و گفت: اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه دانشجویان را بیشتر درک کنند و رویکرد حمایتی و همدلانه داشته باشند.
گفتنی است این کنگره از امروز به مدت دو روز و به صورت مجازی برگزار می‌شود و از طریق لینک زیر قابل دسترسی همگان است:
http://skyroom.online/ch/uni-covid-cong
ل.م ۵۴


( ۱ )