در نشست مجازی روسای مراکز مشاوره دانشگاه‌ها مطرح شد:

ضرورت تقویت جایگاه مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها

۰۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۶ کد : ۵۹۵۴۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۰۲
سرپرست دفتر و مشاوره سلامت سازمان امور دانشجویان با اشاره به نقش مهم مراکز مشاوره در حمایت از دانشجویان به ویژه در ایام کرونا، بر ضرورت تقویت جایگاه مراکز مشاوره در ساختار دانشگاه‌ها تاکید کرد.
ضرورت تقویت جایگاه مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر مجید صفاری نیا در نشست مجازی روسای مراکز مشاوره دانشگاه‌ها با ابراز امیدواری به ابلاغ نهایی سند ملی مشاوره و سلامت در سال جاری گفت: با ابلاغ این سند به حمایت فعالیت‌های مراکز مشاوره افزوده خواهد شد.
وی افزود: با شیوع کرونا در کشور مراکز مشاوره از جمله بخش‌هایی در دانشگاه‌ها بودند که حتی در ایام تعطیل هم فعالیت داشتند و خدمات آموزشی و مشاوره‌ای ارائه می‌دادند.
سرپرست دفتر و مشاوره سلامت سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه هنوز زمان پایان بیماری کرونا مشخص نیست گفت: مراکز مشاوره برنامه های آتی مداخله در بحران خودرا با لحاظ کردن شرایط حاضر تا تیرماه آینده تدوین و اجرا کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اظهار داشت: بیماری کرونا علاوه بر پیامدهای اجتماعی اقتصادی، پیامدهای روان شناختی نیز دارد گفت: قطعاً حل مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی نیازمند مداخلات روان‌شناسی است.
وی با اشاره به آمار کشوری فوت ۵۷ هزار نفر بر اثر کرونا گفت: بخشی دانشجویان نیز در بیماری کرونا عزیزان خودرا از دست دادند بنابراین باید در زمینه سوگ به دانشگاهیان خدمات آموزشی و مشاوره‌ای ارائه دهیم.
دکتر صفاری نیا افزود: با بررسی یک جامعه آماری ۲۳۰ هزار نفری از دانشجویان مشخص شد ۵ درصد دانشجویان به کرونا مبتلا شدند اعلب این دانشجویان در منازل بستری و تحت درمان بودند و حدود ۱۴۶ نفر نیز در بیمارستان بستری شدند.
سرپرست دفتر و مشاوره سلامت سازمان امور دانشجویان محور فعالیت‌های مراکز مشاوره را شامل مداخلات بالینی در حوزه کاهش اضطراب و افسردگی، افزایش سواد سلامت در بین دانشجویان و تعامل با معاونت های دانشگاهها برای حل مشکلات دانشجویان اعلام کرد.
وی تاکید کرد: علاوه بر جلب حمایت های معاونت های داخل دانشگاه باید روسای مراکز تلاش کنند از دستگاههای اجرایی استان مانند استانداری، بهزیستی، اموزش و پرورش و … کمک های مالی و پشتیبانی جلب کنند تا برنامه های خودرا با بهترین کیفت اجرا کنند.
دکتر صفاری نیا در پایان از روسای مراکز مشاوره خواست در برگزاری کارگاههای آموزشی از توانمندی اعضای هیات علمی و محققان منطقه خود استفاده کنند و از روش های نوین ارتباط مجازی بهره ببرند.
در ادامه این ارتباط مجازی روسای مراکز مشاوره دانشگاه‌ها و کارشناسان دفتر مشاوره و سلامت درخصوص عملکردها و برنامه‌های آتی تبادل نظر کردند.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷