دکتر غفاری در همایش ملی نقش دانشگاه در جهش تولید تاکید کرد:

نقش پررنگ خانواده بزرگ آموزش عالی در جهش تولید/ اقتدار جامعه؛ در گرو قدرت علمی و فناورانه

۳۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۹ کد : ۵۹۵۳۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۰۱۸
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه "همایش ملی نقش دانشگاه در جهش تولید" که امروز (سه‌شنبه) در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، با اشاره نقش پررنگ خانواده بزرگ آموزش عالی در جهش تولید گفت: اقتدار یک جامعه در گرو اقتدار علمی و فناوری آن جامعه است.
نقش پررنگ خانواده بزرگ آموزش عالی در جهش تولید/ اقتدار جامعه؛ در گرو قدرت علمی و فناورانه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غفاری در این نشست با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با جامعه دانشگاهی کشور اظهار داشت: مقام معظم رهبری در اکثر دیدارهای خود با جامعه دانشگاهی بر شتاب علم و فناوری تاکید کرده‌اند و اینکه اهداف متعالی جامعه اسلامی بر پایه بنیادهای علمی پایه‌گذاری شده است و حتی در دوران جاهلیت هم جامعه از نقش قلم و علم بی‌بهره نبوده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه افزود: در بحث "جهش تولید" صحبت از یک جریان و یک فرآیند فراگیر است که شامل همه حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه می‌شود و جامعه‌ای موفق است که از کنشگران فعال برخوردار باشد.
دکتر غفاری با اشاره به نقش دانشگاه‌ها و علم و دانش در فرایند تولید گفت: اقتدار یک جامعه در گرو اقتدار علمی و فناوری آن جامعه است.
وی تصریح کرد: جامعه انقلابی ما تحولات عدیده‌ای را پشت سر گذاشته است و امروزه از یک کارگزاری و کنشگری بالا برخوردار است و با مدیریت درست می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده بهینه کرد.
دکتر غفاری با اشاره به هجمه‌های کشور‌های استعمارگر خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از جهش تولید می‌شود نقش خانواده بزرگ آموزش عالی پررنگ‌تر می‌شود و دو عرصه مطرح می‌گردد یکی فعالیت‌های تخصصی در قالب تولید علم و فناوری که قسمت ملموس این عرصه است و بر‌آمده از واحدهای دانشگاهی و پژوهشی است و دومین عرصه که جهت‌دهنده است همان ذهنیت و فرهنگ ذهنی کنشگران اجتماعی است.
به گفته وی، این فرهنگ کنشگری باعث ارتقای جامعه علمی کشور می‌شود و کسب این فرهنگ نیز در نهادهای آموزشی صورت می‌گیرد و باید میل به تعالی، میل به استقلال و توسعه در تفکر کنشگران ایجاد شود که چنین تفکری در دوران دفاع مقدس هم در ذهن رزمندگان بود که آنها نیز افق پیشرو را پیروزمندانه می‌دانستند؛ لذا با تمام سختی‌های جنگ از تلاش‌شان برای پیروزی دست نمی‌کشیدند و اکنون آموزش عالی کشور در زمینه جهش تولید از نقش مهمی برخوردار است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷