سومین اختراع محققان دانشگاه سمنان در سطح بین‌المللی به ثبت رسید

۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۰ کد : ۵۹۴۶۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۹
اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوختی متانول مستقیم،(Nanocomposite membrane for direct methanol fuel cells) » با مشارکت محققان دانشکده شیمی دانشگاه سمنان در اداره ثبت اختراعات آمریکا (US Patent) به ثبت رسید.
سومین اختراع محققان دانشگاه سمنان در سطح بین‌المللی به ثبت رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، دکتر سعدالدین معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: دکتر علی عموزاده و تیم همکار وی با مشارکت دانشگاه سمنان موفق به ثبت نهایی اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوختی متانول مستقیم،(Nanocomposite membrane for direct methanol fuel cells) » در اداره ثبت اختراعات آمریکا به شماره US10873100B2 شدند.
وی افزود: این اختراع که از محل حمایت های مالی کانون پتنت ایران بهره مند شده بود، پس از طی مراحل سخت و دقیق داوری و با استناد به ماهیت نوآوری و تیم توانمند علمی، خوشبختانه به نتیجه رسید و درتاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ موفق به اخذ گرنت (ثبت نهایی) شد.
دکتر علی عموزاده مخترع و مدیر این تیم تحقیقاتی با اشاره به اینکه پایان یافتن سوخت‌های فسیلی، آلایندگی زیست‌محیطی آنان و وابستگی شدید بشر به این نوع از سوخت سبب شده تا تولید انرژی پاک و پایدار به یکی از مهم‌ترین مسائل در تامین انرژی آینده بشر تبدیل شود گفت: محققان بسیاری تلاش می کنند که در جستجوی منابع جدید و پایدار انرژی باشند.
وی افزود: به تازگی، در کنار انرژی‌های خورشیدی، بادی، زمین‌گرمایی و زیست‌توده، انرژی حاصل از پیل سوختی نیز اهمیت فراوانی پیدا کرده است که بدون ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و صوتی سبب تولید انرژی الکتریکی با بازدهی بالا می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه سمنان ادامه داد: در این گونه پیل ها نقش اساسی بر عهده غشا است که سبب بهبود عملکرد نهایی پیل می شود و در طی سالیان اخیر مطالعات فراوانی جهت بهبود خواص غشاها انجام گرفته است.
دکترعموزاده تصریح کرد: در این اختراع، از نانوذرات Fe3O4@TDI@TiO2-SO3H جهت سنتز غشای پیل سوختی متانولی بهره گرفته شده است که سبب بهبود خواص و عملکرد پیل شده و نتایج بسیار مطلوبی را از نظر توان نهایی پیل در پی داشته است.
این مخترع بین المللی با بیان اینکه، روش بیان شده برای سنتز این نانوذرات، سومین روش در دنیا جهت مغناطیسی شدن نانوذرات است که به نوبه خود برای اولین بار توسط همین گروه تحقیقاتی در دنیا ارائه شده است، گفت: در سنتر این نانو ذرات ماده صنعتی پرکاربرد و بسیار ارزان ۴،۲- تولوئن دی ایزوسیانات به کار گرفته شده است.
این روش در جهت ادامه و بهبود اختراع قبلی دکترعموزاده با عنوان "Nanocomposite Blend Membrane" (غشای مخلوط نانوکامپوزیتی) که با شماره US 2017/0348648A1 در مورخ ۷ دسامبر ۲۰۱۷ ثبت مقدماتی و ۳۱ مارس ۲۰۲۰، ثبت نهایی شده است می باشد.
همچنین در این اختراع علاوه بر دکترعلی عموزاده، دکترالهام تبریزیان و حوریه مزدارانی از دانشگاه سمنان و دکترحسین بیدقی و دکترمهران جوانبخت از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در به ثمر نشستن این پروژه همکاری داشته اند.
گفتنی است پیش از این نیز دو اختراع از اعضای هیئت علمی دانشگاه سمنان در سطح بین المللی به ثبت رسیده بود.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: سمنان


( ۱ )