توسط پژوهشگران دانشگاه یزد صورت گرفت؛

توسعه خدمات هوافضای پهپادی در سطح کشور

۲۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۷ کد : ۵۹۳۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۱۰
پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد برای خدمات داده‌کاوی، نظارت بر بناهای تاریخی، منابع طبیعی و نقاط بحرانی، پرنده‌های هدایت‌پذیر از دور را به خدمت گرفت.
توسعه خدمات هوافضای پهپادی در سطح کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر مهدی رضائیان، استادیار دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد با بیان اینکه در سال‌های اخیر، در حوزه‌های غیرنظامی شروع به توسعه و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین شده است، گفت: از این پهپادها برای انجام وظایفی مانند عکس‌برداری به منظور نقشه‌برداری و به‌روزرسانی اطلاعات مکانی، نظارت بر خطوط لوله و تجهیزات آن، عملیات جستجو و نجات و نیز برای عکاسی و فیلم‌برداری تجاری استفاده می‌شود.
وی امتیاز در اختیار گرفتن نرم‌افزار درون سازمانی AImage"" را که حاصل تجربه بیش از بیست سال همکاری‌های بین دانشگاهی و صنعتی است، یادآور شد و افزود: این امکان فراهم شده تا با بکارگیری تکنیک‌ها و آلگوریتم‌های هوش مصنوعی و با دقت مناسب، مدل سه‌بعدی و دقیق ساختمان‌ها استخراج شود.
دکتررضائیان افزود: از این نرم‌افزار برای کاهش هزینه‌ها و ایجاد مزیت رقابتی استفاده می‌‌شود و با توجه به بهره‌گیری از دانش و نیروهای دانشگاهی در حوزه هوش مصنوعی گسترش این بسته نرم‌افزاری در مرکز توجه است.
وی با توجه به ارتباط نسبتاً قوی و ساختارمند دانشگاه با صنایع و ارگان‌های علاقه‌مند به داده‌های پهپاد، اظهارداشت: این امکان برای ما فراهم شد تا بتوانیم مدل کسب و کار مرتبط با داده‌کاوی و بازرسی با پهپاد را در شهر یزد طراحی کنیم و نقاط بحرانی و استانداردهای لازم را مورد بررسی قرار دهیم.
گفتنی است پهپادها، پرنده‌های بدون سرنشینی هستند که برای نظارت و جمع‌آوری اطلاعات تصویری استفاده می‌شوند و در ابتدا عمدتاً کاربردهای نظامی داشته‌اند.
ل. س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: یزد


( ۲ )