با حضور دکتر نیلی احمد آبادی صورت گرفت؛

افتتاح آکادمی تیراندازی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران

تعداد بازدید:۴۶۳
آیین افتتاح آکادمی تیراندازی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با حضور دکترمحمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران ، هادی بشیریان رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و جمعی از مدیران وزارت علوم، وزرات ورزش و جوانان و فدراسیون تیراندازی برگزار شد.
افتتاح آکادمی تیراندازی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، در این آئین هادی بشیریان، رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی با اظهار رضایت ازاین که دانشگاه تهران با راه‌اندازی خط تیراندازی برای دانشجویان این تسهیلات را فراهم آورده است، گفت: رشته تیراندازی جزو رشته‌های اصلی یونیورسیاد دانشجویان است ودر دوره قبلی مسابقات که در ناپل ایتالیا برگزار شد، نخستین مدال تپانچه دانشجویان در تاریخ ورزش کشور توسط دانشجویان دانشگاه الزهرا (س) به دست آمد.
وی تصریح کرد: فدراسیون ورزشی دانشجویان، کمک به توسعه این رشته را جزو وظایف خود می‌داند و این آکادمی را که امروز در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران راه اندازی شده است، می‌توان به‌عنوان پایگاهی برای برگزاری مسابقات دانشجویان در نظر گرفت.
بشیریان گفت: همچنین باید در این زمینه لیگ دانشجویی نیز راه اندازی شود تا دانشگاه‌ها بتوانتد با یکدیگر این رویداد را برگزار کنند و امیدوارم بتوانیم همکاری خوبی در این زمینه با دانشگاه تهران داشته باشیم.
دکترمهدی حسنلو، معاون دانشجویی و فرهنگی پردیس دانشکده‌های فنی نیز در این آئین گفت: با تدبیر رئیس پردیس فنی، آکادمی تیراندازی پایه‌گذاری و راه‌اندازی شده و بخشی از هزینه‌های آن توسط کمک خیرین اهدا و بخشی دیگر از بودجه فنی اختصاص یافته است.
وی افزود: در این مجموعه یازده خط الکترونیک تدارک دیده شده و به جرأت می‌توان گفت این تنها سالن وزارت علوم است که با این امکانات و به روزترین تکنولوژی‌های این رشته راه‌ندازی شده است..
دکترحسنلودر ادامه تصریح کرد: تیم تیراندازی دانشکده‌های فنی در سطح دانشگاه و حتی وزارت علوم شرکت‌کننده داشته و اعضای آن توانسته‌اند جزو تیم‌های ملی هم قرار گیرند و همیشه نیاز چنین امکاناتی در پردیس احساس شده است.
وی افزود: تدارک و تجهیز این آکادمی پنج ماه به طول انجامیده و مساحت ۱۵۰ متر سالن تجهیز شده است، این مجموعه دارای اسلحه‌خانه، رخت‌کن و انبار است و طبق گفته متخصصان تیراندازی اگر در مجموعه‌ای هشت خط الکترونیکی در نظر گرفته شود، حتی امکان برگزاری مسابقات ملی هم در آن وجود خواهد داشت در صورتی که در این سالن یازده خط الکترونیک فراهم شده است.
همچنین سالن تیراندازی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی پیشرفته و دانش فنی روز دنیا ساخته شده است. سیبل‌های الکترونیک این سالن، جزو تجهیزات مدرن تیراندازی در دنیا محسوب می‌شود که با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، مختصات محل برخورد گلوله به هدف را با دقت بسیار بالا و به صورت آنی محاسبه کرده و در مانیتور تیرانداز نمایش می‌دهد.
یکی از مزیت‌های سیبل‌های بکار گرفته شده در این سالن در مقایسه با روش‌های سنتی، این است که احتمال خطا و تفسیر عامل انسانی را رفع کرده و فاصله زمانی بین شلیک و اعلام نتیجه را به صفر کاهش می‌دهد.
گفتنی است این سالن، با سیبل‌های فاصله ۱۰ متر (AS10)، به منظور کار با سلاح‌های بادی (کالیبر ۴.۵) طراحی شده و می‌توان آن را به صورت انفرادی یا برای برگزاری مسابقات رسمی فدراسیون تیراندازی براساس آخرین قوانین ISSF به کار گرفت.
ل. س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی