توسط محققان دانشگاه اراک به دست آمد:

ارائه ترکیب جدید دارویی برای درمان بیماری سرطان/ کسب عنوان مقاله و پایان‌نامه برتر سال انجمن بین‌المللی تیسول

۱۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۸ کد : ۵۹۲۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۷
تیم تحقیقاتی گروه شیمی دانشگاه اراک، موفق به طراحی و سنتز دارویی جدید با خواص ضدسرطانی و مؤثر در جهت تخریب سلول‌های سرطانی شدند.
ارائه ترکیب جدید دارویی برای درمان بیماری سرطان/ کسب عنوان مقاله و پایان‌نامه برتر سال انجمن بین‌المللی تیسول

به گزارش اداره کل روابط عمومی دانشگاه اراک، این تیم تحقیقاتی متشکل از دکتر محمد علی بداغی‌فرد، عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر مهدیا حمیدی‌نسب محقق گروه شیمی و با مشاوره و راهنمایی دکتر اکبر مبینی خالدی، عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر خوبی عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران است. این کار ارزشمند تحقیقاتی در قالب رساله دکتری خانم حمیدی نسب انجام شده است.
دکتر بداغی‌فرد محقق این طرح پژوهشی اظهار داشت: موضوع اصلی این طرح پژوهشی، دستیابی به ساختارهای فعال و مؤثر در درمان بیماری‌ها بود، که منجر به طراحی ترکیباتی شد که بتواند در بافت‌های زنده برهمکنش مناسبی در جهت مهار عوامل بیماری‌زا ایجاد نماید. یکی از داروهایی که هم اکنون در تخریب سلول‌های سرطانی به کار می‌رود داروی دوکسوروبیسین نام دارد. در این طرح پژوهشی ۲۰ ترکیب جدید از مشتقات مونو پیرازولوفتالازین و ترکیبات جدید بیس-پیرازولوفتالازین طراحی و سنتز شده‌اند. بررسی فارماکولوژیکی خواص این ترکیبات با همکاری دانشکده داروسازی دانشگاه تهران نشان داد که برخی از ترکیبات ساخته‌شده فعالیت بسیار مناسبی در مورد سلول‌های سرطانی انسانی از خود بروز دادند. که در نهایت ۳ مشتق آن عملکردی بهتر از داروی دوکسوروبیسین داشته‌اند که میزان این بهبود دو تا چهار برابر از داروی نام برده بوده است.
وی در تشریح مزایای این ترکیب نسبت به نمونه‌های مشابه قبل گفت: هنگام استفاده دارو جهت تخریب سلول‌های سرطانی، ممکن است سلول‌های سالم اطراف دچار آسیب شوند، بنابراین اگر دارویی ساخته شود که میزان این آسیب را به حداقل برساند دارویی مؤثرتر است.
ترکیب جدید ارائه شده نسبت به نمونه‌های مشابه قبل سمیت کمتر برای سلول‌های زنده دارند. این ترکیب همچنین نسبت به نمونه مرجع خود تخریب بهتر و فعالیت مؤثرتری نشان داده است.
دکتر بداغی‌فرد اظهار داشت: با توجه به نتایج حاصل، این طرح پژوهش می‌تواند کاندید مناسبی جهت پژوهش‌های گسترده‌تر بالینی و مطالعات پزشکی و پس از انجام روندهای آزمایش به تولید انبوه برسد.
نتایج این تحقیق در مجله بسیار معتبر  Bioorganic & Medicinal Chemistryاز انتشارات الزویر در سال ۲۰۲۱ پذیرفته و به چاپ رسیده است.


* کسب عنوان پایان‌نامه برتر سال توسط فارغ‌التحصیل دوره دکترای دانشگاه اراک در مجامع بین‌المللی
دانش‌آموخته دکتری گروه زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه اراک موفق به کسب عنوان بین‌المللی مقاله و پایان‌نامه برتر سال شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، برای نخستین بار، مقاله علمی و پایان‌نامه از ایران و دانشگاه اراک به‌عنوان مقاله و پایان‌نامه برتر سال توسط انجمن بین‌المللی «آموزش زبان انگلیسی به سخنوران دیگر زبان‌ها (تیسول)» (TESOL=Teaching English to the Speakers of Other Languages) برگزیده شد.
خانم آذر تاج‌آبادی دانش‌آموخته دکتری رشته آموزش زبان انگلیسی گروه زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه اراک موفق به کسب عنوان مقاله و پایان‌نامه برتر سال از طرف انجمن بین‌المللی تیسول شد.
دکتر موسی احمدیان، عضو هیئت علمی گروه زبان دانشگاه اراک و استاد راهنمای این پایان‌نامه پژوهشی در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه اراک گفت: خانم آذر تاج‌آبادی که به تازگی پایان‌نامه دکتری خود را با راهنمایی اینجانب و مشاوره آقایان دکتر حمیدرضا دولت‌آبادی و دکتر هوشنگ یزدانی و با امتیاز عالی دفاع کرده است، در دو مسابقه برگزار شده توسط موسسه تیسول شرکت نموده و به کسب مقام برتر دست یافت. در بخش مقاله معتبر علمی، ایشان موفق به کسب عنوان: TESOL Award for Distinguished Research Recipient 2021 (جایزه سال ۲۰۲۱ محقق برجسته) برای مقاله چاپ شده از پایان‌نامه خود در مجله Language Teaching Research (index: SSCI/ISI) با ضریب تاثیر ۲,۶ و درجه کیفی Q1 شد.
دکتر احمدیان ضمن اشاره به سابقه برگزاری این مسابقه، اظهار کرد: در طول پانزده سال برگزاری این مسابقه، این اولین بار است که محققی از ایران برنده جایزه مقاله برتر تیسول می‌شود و باعث خرسندی است که نام دانشگاه اراک در فهرست برگزیده‌شدگان از دانشگاه‌های شناخته‌شده و مطرح دنیا همچون میشیگان، کالج لندن، بریتیش کلمبیا، نانیانگ، اکلند، و تمپل آورده خواهد شد.
وی افزود: علاوه بر این، در قسمت دوم مسابقات، کمیته برنامه‌ریزی همایش در بخش تحقیقات دانشجویان تحصیلات تکمیلی تیسول، پایان‌نامه دکتری خانم تاج‌آبادی را با عنوان «بررسی تأثیر انگیزه‌ها و الگوهای تعاملی بر بازخورد همسالان، راهبردهای تکیه‌گاه، پیشرفت نگارش، و نگرش انگلیسی آموزان بر اساس چهارچوب استورچ» در جمع پایان‌نامه‌های برتر پذیرفته است.
به موجب این موفقیت‌ها، وی در دو نقش سخنران افتخاری همایش تیسول و سخنران کلیدی بخش تحقیقات دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این همایش که در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ مارس ۲۰۲۱ برگزار می‌شود، شرکت خواهند نمود. این همایش در ایالت تگزاس آمریکا برگزار می‌شود، که در سال میلادی جدید به دلیل رعایت پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت به‌صورت غیرحضوری و بر خط انجام خواهد شد.
گفتنی است انجمن تیسول بزرگ‌ترین انجمن تخصصی آموزش زبان انگلیسی است که در سال ۱۹۶۶ در ایالت متحده آمریکا تأسیس شد و در حال حاضر حدود چهل و چهار هزار عضو فعال از ۱۰۹ موسسه و دانشگاه در سراسر جهان دارد. این انجمن برگزارکننده یکی از معتبرترین دوره‌های تربیت مدرس زبان انگلیسی و منتشرکننده دو مجله بسیار معتبر علمی TESOL Quarterly و TESOL Journal است. همچنین بزرگ‌ترین همایش سالانه مدرسان، محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی آموزش زبان انگلیسی هر ساله توسط این انجمن برگزار می‌شود.
م.ح63/ل.م54