با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛

سردیس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه شهید باهنر کرمان رونمایی شد

۱۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۳ کد : ۵۹۲۸۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۰۵۸
مراسم گرامیداشت و رونمایی از سردیس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه شهید باهنرکرمان و مسئولان استان در تالار وحدت و همچنین در بستر فضای مجازی برگزار شد.
سردیس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه شهید باهنر کرمان رونمایی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید باهنر کرمان، در این مراسم که با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دفتر مقام معظم رهبری و بسیج در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شده بود، ابتدا دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تندیس سردار دل‌ها سپهبد شهید قاسم سلیمانی، چهره مقاومت (روبه‌روی دانشکده ادبیات دانشگاه شهید باهنر کرمان) رونمایی کرد.
وی سپس با حضور در تالار وحدت دانشگاه ضمن خیرمقدم خدمت همه عزیزان حاضر و همچنین بزرگوارانی که به‌صورت مجازی و برخط با این نشست در ارتباط بودند و همچنین تقدیر و تشکر از میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: خوشبختانه به برکت خون شهیدان، هرگاه نام شهید و نام ساداتشان اباعبدالله حسین (ع) و نام شهیدان دانشگاهی تمامی مراکز آموزش عالی کشور به میان می‌آید، شاهد وحدت نظر و نقش آفرینی شایسته‌ای مؤسسات و مراکز هستیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: اگر از روز شنبه ۱۳ دیماه ۹۹ رصد کنیم وضعیت مراکز آموزش عالی کشور را خوشبختانه در همه واحدهای آموزشی در سراسر کشور می‌بینیم که نسبت به اولین سالگرد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همچنین دیگر شهیدان و بزرگواران همه ورود داشتند و این برای نظام آموزش عالی کشور مایع مباهات و اقتدار است.
دکتر غفاری تصریح کرد: اولین سالگرد شهید بزرگوار و قهرمان ملی با ایام شهادت شهیدان دانشجو در ۱۶ دیماه ۱۳۵۹ مصادف شده است؛ فاصله بین ۳۱ شهریورماه تا ۱۶ دیماه فاصله زیادی نیست ولی در همان روزها و ماه‌های اول می‌بینیم که دانشجویان پیرو خط امام (ره) حضور چشمگیر دارند. شهید علم‌الهدی دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد یک دانشجوی جوان ۲۲ ساله است که در جایگاه فرمانده سپاه هویزه قرار می‌گیرد رشادت‌هایی که در آن دوره و زمانه بسیار حساس بود، نفش آفرینی کردند، تا ابد در تاریخ دانشگاه ایران خواهد بود. این حرکت ادامه داشت تا به امروز مواجه هستیم با سردار بزرگی که در تاریخ ایران سرداری بی‌نظیر است، قهرمان ملی، افتخار می‌کنیم که شهید سلیمانی در مقطعی دانش‌آموخته دانشگاهی است که امروز میزبان سالگرد او را عهده‌دار است و دوره کارشناسی سردارسلیمانی در رشته علوم اجتماعی در این دانشگاه بوده است.
وی اظهار کرد: آنچه که مهم است جدای از بحث قافیه‌ای آن و آنچه را تحت عنوان مناسک و رسومی می‌شناسیم که طبعاً جایگاه ویژه‌ای را در هویت بخشی و هویت‌آفرینی جوامع را دارد چه در مقیاس کلام او و چه در مقیاس خلق او که به نوعی مربوط می‌شود به تک‌تک کسانی که خود را متعلق به این سرزمین می‌دانند. چرا که اشاره فرمودند وقتی که می‌خواهند نام از خود ببرند و هویتی را برای خود و خویشتن خود تعریف کند طبعاً به سراغ داشته‌ها و افتخارات خود می‌روند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تاکید کرد: شهید سلیمانی افتخار است برای ایران و منطقه؛ کسی که منادی صلح در جهانی که امروز به عنوان جهان وحدت و ترور شناخته می‌شود مهم‌ترین نقش را ایفا نمود. اما پرسشی که فراروی ما دانشگاهیان قرار دارد این است که چگونه می‌توان راه و مسیر و مدرسه‌ای را استمرار بخشید و شاهد ترویج این نگاه و همچنین گسترش و تکثیر چنین شخصیت‌هایی در دانشگاه بود؟ طبعاً وقتی که رجوع می‌کنیم به شخصیت شهید سلیمانی در نگاه اول چیزی که به ذهن هر فرد می‌رسد این است که شهید سلیمانی یک شخصیت نظامی است و سروکار نظامیان اساساً با امنیت است چرا که این مأموریت ویژه اصلی و کلیدی این عزیزان و بزرگواران است کسانی که به نوعی آرامش و آسایش که ما امروز در پهنۀ کشور عزیزمان داریم در مراکز آموزشی و پژوهشی وامدار مجاهدت، گذشت و فدارکاری این عزیزان و بزرگواران است و جای پرسش هم است گویا چیزی فراتر از آن نقش و مأموریت و ایفای نقش نظامی‌گری و امنیت آفرینی برای شهید سلیمانی باید قائل باشیم.
وی خاطرنشان کرد: وقتی که رجوع می‌کنیم به آنچه را که امروز در دانشکده‌های حوزۀ امنیت روی آنها بحث می‌شود می‌بینیم که صحبت می‌شود از دو نوع گفتمان، دو نوع گفتمانی که متفاوت هستند ولی آنجایی که با همدیگر ترکیب و جمع می‌شوند اثرگذاری دیگری را دارد و آن ترکیب امنیت سخت و امنیت نرم است. به این خاطر وقتی که صحبت از قهرمان ملی برای شهید سلیمانی همچنان‌که در بیانات مقام معظم رهبری شاهد آن هستیم می‌شود، به نظر این قهرمانی فراتر از قهرمانی در میدان‌های نظامی است؛ بلکه در میدان‌های دیگر و اینجاست که می‌گوئیم شهید سلیمانی به عنوان یک سرمایه نمادین در خود هم امنیت‌آفرینی در مقوله سخت و هم به لحاظ امنیت نرم که اساساً امنیتی است که با دل و قلب انسان‌ها سرو کار دارد و موجب می‌شود که افراد در دل و دورن آدم‌ها جای و ارجعیت و جایگاه چه در زمان حیات ایشان و چه بعد از حیاتش پیدا کند.
به گفته دکتر غفاری، هر جا که ذکر از قهرمانی و مقاومت می‌شود اولین چیزی که به ذهن متقادر می‌شود نام شهید سلیمانی است اما طبعاً چنین هنری و پیدا کردن چنین قابلیت و توانمندی نیازمند این است که ما دانشگاهیان بیاییم رجوع کنیم به تجربه زیسته نزدیک به چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که شهید سلیمانی گام در مسیر رشد و تعالی این انقلاب نهاده‌اند و ببینیم که ایشان چه‌کار کردند؟ تجربه زیستی ایشان دفتری است که باید این دفتر به درستی تعبیر، تفسیر و تحلیل شود و به گمان این وظیفه اصلی ما دانشگاهیان است. بی‌تردید شهید سلیمانی برخودار از یک سرمایه نمادین است و شهیدان ما همه در حکم سرمایه‌های نمادین هستند که به نوعی باید به راه و مسیر آنها اقتدا کرد.

*شهید سلیمانی شایستگی نمایندگی یک مکتب را دارد
حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز با بیان اینکه جمع شدن صفات نیک و عالی در وجود شهید سلیمانی از او قهرمانی را می‌سازد که شایستگی نمایندگی یک مکتب را دارد، گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی قلمرو جبهه مقاومت را در عرصه بین المللی تعریف کرد.
وی افزود: مقام معظم رهبری درباره شهید سلیمانی تعبیر مکتب حاج قاسم را به کار می‌برند. این به معنی آن است ما با شخصی که به شهادت رسیده و در بین ما نیست مواجه نیستیم بلکه با یک مکتب با عنوان مکتب سلیمانی روبرو هستیم و در این مکتب قهرمانانی پرورش می‌یابند و از خود حماسه خلق می‌کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به اینکه یکی از معرف‌های ملت‌ها قهرمانان آن‌ها هستند تصریح کرد: ملت‌ها به الگو، اسوه، قهرمان و نماد نیاز دارند. هر ملتی اینگونه قهرمانان را در درون خود داشته باشد زمینه قهرمان سازی، حماسه سازی و قهرمان‌پروری بیشتری را در خودش خواهد داشت.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که شهید سلیمانی را قهرمان ملی عنوان کردند و قهرمانان برآمده از مکتب سلیمانی رحمت و عطوفت را در کنار شجاعت، حماسه را در کنار حکمت و عرفان و عزت طلبی را در کنار خضوع و تواضع عظیم می‌بینید، گفت: این مجموع صفات در یک فرد حماسه ساز و قهرمان ساز است. جمع شدن صفات نیک و عالی در وجود شهید سلیمانی از او قهرمانی را می‌سازد که شایستگی نمایندگی یک مکتب را دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی تصریح کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی عالی‌ترین مظهری است که در این زمان دیده‌ایم، حتی پهلوانان و قهرمانان ما در دوران دفاع مقدس کسانی بودند که بعد از شهادت محبوبیت و قرار گرفتن آنها در دل‌ها اتفاق افتاد اما شهید حاج قاسم سلیمانی کسی بود در زمان حیاتش یکی از محبوب ترین شخصیت‌ها بود. حاج قاسم با زبان صریح فریاد می‌زد اهل دسته بندی‌های سیاسی نیست و این دسته بندی‌های جامعه را نمی‌پسندید و با همین صراحت در دفاع از ولایت ذره‌ای در وجود خود تردید راه نمی‌داد.
وی با بیان اینکه شهید سلیمانی در وصیت‌نامه خود نیز به ولایت‌مداری و یاری رهبری تاکید می‌کند افزود: خصوصیات و ویژگی‌های حاج قاسم از ایشان نمونه‌ای را ساخته که شایستگی این مکتب را دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی با بیان اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی ذره‌ای از رعایت حقوق مردم تردید نمی‌کرد بیان داشت: حاج قاسم همان فرد مناجات‌ها و گریه‌های شب است و همان کسی است که به ترامپ می‌گوید، حریف تو من هستم.
گفتنی است در این مراسم همچنین از کتاب شاید پیش از اذان صبح دل‌نوشته احمدیوسف زاده معاون فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان درباره حاج قاسم رونمایی و همچنین سه سرو نماد پایداری و آزادی به نام سردار سلیمانی و دوهمرزم وفادارش شهیدان پورجعفری وابومهدی مهندس در دانشگاه شهید باهنر کرمان نامگذاری شد.
‌‌‌‌‌ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷