کسب مقام برتر تیم دانشجویی دانشگاه یزد در مسابقات انجمن علمی بتن آمریکا

۱۵ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۲ کد : ۵۹۲۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۲
تیم بتن دانشکده عمران دانشگاه یزد در بیست و سومین دوره مسابقات سالیانه انجمن علمی بین‌المللی بتن آمریکا (ACI) شاخه ایران، جایگاه دوم در گرایش «مکعب بتنی هدفمند» را کسب کرد.
کسب مقام برتر تیم دانشجویی دانشگاه یزد در مسابقات انجمن علمی بتن آمریکا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، بیست و سومین دوره مسابقات سالیانه انجمن علمی بین المللی بتن آمریکا شاخه ایران، به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله، به همت مرکز تحقیقات بتن و همکاری انجمن علمی مهندسی بتن و سازه‌های بتنی ایران به‌صورت مجازی برگزار شد.

در این دوره از مسابقات، تیم بتن دانشکده مهندسی عمران این دانشگاه متشکل از محمدحسین سجودی‌زاده، محسن ابراهیمی و عارف کاکلی با سرپرستی دکتر مهدی خداداد سریزدی، موفق به کسب مقام دوم در گرایش «مکعب بتنی هدفمند» شد.

تیم بتن دانشکده مهندسی عمران دانشگاه یزد متشکل از محمد حسین سجودی زاده، محسن ابراهیمی، مصطفی زارع و صدرا ساده، در سال ۱۳۹۸ نیز در همین مسابقات و در بخش بتن متخلخل، حائز رتبه سوم شده بود.

* درخشش دانشجویان دانشگاه یزد در مسابقات بین‌المللی کن‌ست

دو تیم از دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد رتبه های اول و پنجم هشتمین دوره ملّی و دومین دوره بین‌المللی مسابقات کن‌ست ایران را به خود اختصاص دادند.

در هشتمین دوره ملّی و دومین دوره بین‌المللی مسابقات کن‌ست ایران تیم‌های دانشجویی وی‌کن و پرشین فالکون از دانشگاه یزد به ترتیب در رده‌های اول و پنجم تیم‌های برتر کلاس سنجش ارتباطی این مسابقات قرار گرفتند.

دکتر مصطفی شاه‌نظری رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد با اشاره به اینکه مسابقات کن‌ست، مسابقه‌ای دانشجویی است که در قالب تیم‌های ۳ تا ۵ نفره و با پروژه‌ای شبیه به محصول واقعی فضایی در مقیاس کوچک برگزار می‌شود، اظهار داشت: کن‌ست ماهواره‌هایی هستند که در ابعاد قوطی نوشابه ساخته شده‌اند و تفاوت آن با مأموریت فضایی این است که ماهواره کار خود را در فضا انجام می‌دهد، اما کن‌ست را به‌وسیله پهپاد از ارتفاع ۳۰۰ تا ۳۵۰ متری از سطح زمین بالا برده و با فرمان از روی زمین، رها شده و کن‌ست باید در حین فرود یک مأموریت مشخص را انجام دهد.

وی افزود: مسابقه کن‌ست طی دو کلاس برگزار می‌شود که کلاس اول آن سنجش ارتباطی است و مأموریت اصلی آن داده‌برداری و تصویربرداری از سطح زمین و پردازش تصاویر است.

دکتر شاه‌نظری هدف اصلی کلاس سنجش ارتباطی را تربیت تیم‌‌ها برای ساختن ماهواره‌های سنجش از راه دوری توصیف کرد که قابلیت‌هایی شامل گرفتن داده، پردازش داده، پردازش تصویر و آشنایی با الگوریتم‌های پردازش تصویر را دارد.

رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد اظهار اشت: طرح تیم وی‌کن دانشجویان دانشگاه یزد در مقایسه با سایر طرح‌های مشابه، دارای سامانه فرود متفاوتی بوده و به جای استفاده از چتر، از کوادکوپتر به‌عنوان سامانه فرود استفاده شده است که منجر به فرودی دقیق‌تر و ایمن‌تر می‌شود.

م. ح ۶۳/ ل. م ۵۴


( ۵ )