ابداع "دستگاه تمام خودکار آزمون ته‌نشینی" توسط پژوهشگران دانشگاه یزد

۱۴ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۱ کد : ۵۹۲۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۵
پژوهشگران دانشگاه یزد موفق به ابداع "دستگاه تمام خودکار آزمون ته‌نشینی" به منظور انجام تست‌های ته‌نشینی از مخلوط کردن نمونه‌ها تا شبیه‌سازی فرآیندهای مشابه در تیکنر و همچنین تعیین پارامترهای تیکنر مناسب شدند.
ابداع "دستگاه تمام خودکار آزمون ته‌نشینی" توسط پژوهشگران دانشگاه یزد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر شهرام آقایی استادیار دانشکده مهندسی برق و مهندس آرش طهری دانشجوی دکترای مهندسی معدن دانشگاه یزد با ارائه طرح دستگاه تمام خودکار آزمون ته‌نشینی موفق شد عنوان تنها طرح برگزیده در بیست و دومین جشنواره جوان خوارزمی، را در بخش رقابتی دانش پژوهان و فناوران با ماهیت نوآوری کسب کنند.
دکتر شهرام آقایی در خصوص این طرح گفت: دستگاه تمام خودکار آزمون ته‌نشینی به منظور انجام تست‌های ته‌نشینی از مخلوط کردن نمونه‌ها تا شبیه‌سازی فرآیندهای مشابه در تیکنر و تعیین پارامترهای تیکنر مناسب، ارائه شده است.
وی با ابراز خرسندی از استقبال خوب معادن، مراکز دانشگاهی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی از این طرح، افزود: ارتقای عملکرد این دستگاه برای انجام همزمان سه آزمایش، شرایط مقایسه‌ای را در انجام تحقیقات و آزمایش‌ها فراهم آورده و جایگزین مناسبی برای روش پرخطا و زمان‌گیر دستی است.
وی با قدردانی از همکاری مصطفی موسوی نژاد دانشجوی کارشناسی مهندسی برق در بخش‌هایی از این پروژه، استفاده سایر دانشجویان از چنین فرصت‌هایی را یکی از عوامل کسب تجربه، پرورش خلاقیت و کارآفرینی عنوان کرد.
گفتنی است از این دستگاه دو اختراع ثبت و تاییدیه‌های علمی و عملکردی آن نیز اخذ شده و ضمن قرارگیری در بین طرح‌های برگزیده دانشگاه و استان، درسال رونق تولید به عنوان یکی از ۱۱ طرح برگزیده ممتاز کشوری در رونق تولید انتخاب شد. این طرح همچنین گواهی اختراع نوآورانه از بنیادملی نخبگان را نیز کسب کرده است.
ل. م ۵۴

کلید واژه ها: یزد


( ۱ )