با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم؛

آزمایشگاه تحقیق و توسعه مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به بهره‌برداری رسید

۱۳ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۴ کد : ۵۹۱۹۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۶۷
آزمایشگاه تحقیق و توسعه مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، با حضور دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر نجفی نژاد، رئیس دانشگاه و جمعی از روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استان گلستان به بهره‌برداری رسید.
آزمایشگاه تحقیق و توسعه مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، این آزمایشگاه با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال تکمیل و به عنوان آزمایشگاه همکار، در جهت رفع نیازهای دستگاه‌های اجرایی راه اندازی شده است و شرکت‌های فعال در این مرکز قابلیت ارائه خدمات میکروب‌شناسی و آزمون‌های سنجش قدرت ضدمیکروبی، خدمات تشخیص مولکولی میکروبی، غذایی و جانوری محیط زیستی، تولید کیت‌های تشخیص مولکولی و سایر خدمات حوزه بیوتکنولوژی نظیر تولید مخمر و کیت‌های تغذیه کشت هیدروپونیک را دارند.
دکتر رحیمی همچنین با حضور در اولین جلسه شورای مدیریت آموزش عالی استان گلستان با بیان اینکه طرح آمایش آموزش عالی در اواخر سال ۱۳۹۴ با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصویب شد و از سال ۱۳۹۵ به وزارت علوم ابلاغ گردید، گفت: تشکیل این شورا مستند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: مراکز و موسسات آموزش عالی باید در طرح ساماندهی، نقش‌پذیری و مشارکت در تولید علم در مجامع بین‌المللی و مشارکت فعال در زمینه توسعه فناوری‌های خود داشته باشند.
وی افزود: موفقیت در جامعه، مستلزم حضور در دانشگاه‌ها است و لازم است دانش‌آموزان در راستای مهارت‌آموزی و اشتغال‌آموزی در دانشگاه‌ها حضور یابند.
دکتر رحیمی با بیان اینکه شورای عالی استان مرجعی بسیار مهم است و در آن تمامی روسای دانشگاه‌های استان حق رأی دارند، تصریح کرد: در این شورا باید مزیت‌های نسبی استان را شناسایی و برای موسسات، مأموریت‌هایی متناسب با این زمینه‌ها تعریف کرد.
وی با اشاره به اینکه باید زمینه فعالیت‌های مراکز رشد را در موسسات آموزشی فراهم کرد، گفت: مهم‌ترین متقاضیان فعالیت در این مراکز، دانشجویان هستند و می‌توانند ایده‌های خود را به محصول تبدیل کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین بر افزایش خدمات بین آزمایشگاهی موسسات آموزش عالی استان تاکید کرد و افزود: با این کار می‌توان با صنعت تعامل بیشتری ایجاد و زمینه‌های رفع مشکلات در آن را فراهم نمود.
‌‌‌‌‌ در ادامه این جلسه دکتر نجفی نژاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: در حال حاضر علی‌رغم همه محدودیت‌ها و مشکلات، آموزش عالی استان در جهت کیفی‌سازی رشد چشمگیری داشته و شاهد حضور چندین عضو هیئت علمی از دانشگاه‌های استان در فهرست دانشمندان یک درصد دنیا هستیم.
رئیس دانشگاه معین استان گلستان خاطرنشان کرد: در زمینه توسعه رشته‌ها، تلاش‌های بسیار خوبی صورت گرفته و تلاش شده است که از موازی‌کاری جلوگیری شده و رشته‌ها در حوزه نیازهای منطقه‌ای تعریف شود.
دکتر رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه روسای دانشگاه‌ها استان، همچنین از شرکت‌های دانش‌بنیان، واحدها و هسته‌های فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز بازدید کرد.
گفتنی است در حال حاضر ۸۵ هسته و واحد فناور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان مشغول به فعالیت می‌باشند و از این میان ۶ شرکت دانش‌بنیان هستند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷