برگزاری همایش ملی آسیب شناسی روانی در دانشگاه محقق اردبیلی

۱۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۲ کد : ۵۹۱۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۰
اولین همایش ملی آسیب شناسی روانی با پذیرش ۳۲۲ مقاله به میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
برگزاری همایش ملی آسیب شناسی روانی در دانشگاه محقق اردبیلی

به گزارش اداره کل روابط عمومی دانشگاه محقق اردبیلی، دکترداود سیف زاده سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در شرایط کرونایی برگزاری همایش آسیب های روانی یک نیاز مهم است تا جامعه بتواند از نتیجه مقالات این همایش بیشتر بهره مند شود.
وی با بیان اینکه آسیب های روانی در دهه های اخیر شیوع پیدا کرده است، ادامه داد: باید این مسئله مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد و برگزاری این چنین همایش هایی نقش مفیدی در کاهش آسیب ها داشته باشد.
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی افزود: برگزاری این چنین همایش هایی سبب می شود که تعامل علمی بین پژوهشگران تقویت شود.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی و رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل هم گفت: انسان دنبال آرامش و آسایش است و سرچشمه خوشبختی انسان زمانی تحقق پیدا می کند که انسان در آرامش باشد.
وی با بیان اینکه انسان اگر آرامش روحی نداشته باشد هیچ آسایشی نخواهد داشت، تصریح کرد: خداوند انسان را به صورت دو بعدی آفریده است که بعد اول بعد جسمی و بعد دوم بعد روحی و روانی است.
حجت الاسلام والمسلمین حسنی با بیان اینکه همانطور که انسان به تربیت جسم می پردازد باید به تربیت روح هم بپردازد، اظهار کرد: اخلاقیات غذای روح است و اساس زندگی انسان بستگی به روح و روان انسان دارد.
وی ادامه داد: با یاد خدا دل ها آرامش پیدا می کند و بدون نماز محال است که انسان به آرامش برسد.
دکترمحمد نریمانی رئیس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه محقق اردبیلی و رئیس اولین همایش ملی آسیب شناسی روانی گفت: ۴۰۰ مقاله به این همایش ارسال شده بود که از این تعداد ۳۲۲ مقاله پذیرش شد که ۶۰ مقاله به صورت شفاهی در سه پنل ارائه شد.
دکترنریمانی افزود: اختلالات عصبی رشدی، طیف اسکیزوفرنی و اختلالات روان پریشی، اختلالات دوقطبی و اختلالات مربوط، اختلالات افسردگی، اختلالات اضطرابی، وسواس فکری-عملی و اختلالات مربوط، اختلالات مرتبط با آسیب و عامل استرس زا، اختلالات تجزیه ای، نشانه جسمانی و اختلالات مربوط، اختلالات تغذیه و خوردن، اختلالات خواب-بیداری، کژکاری های جنسی- ملال جنسیتی، اختلالات اخلال گر، کنترل تکانه و سلوک، اختلالات مرتبط با مواد و اعتیادآور، اختلالات عصبی-شناختی، اختلالات شخصیت، اختلالات نابهنجاری جنسی، آمادگی روانی ورزشکاران و اختلالات مرتبط با آن، اختلالات روانی مرتبط با جرایم (سرقت، نزاع و درگیری، قتل، اعتیاد) و اختلالات روانی مرتبط با تصادفات و تخلفات رانندگی از جمله محورهای این همایش بود.
رئیس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه محقق اردبیلی و رئیس اولین همایش ملی آسیب شناسی روانی گفت: براساس تحقیقاتی که در مقالات علمی تاثیر روانشناختی کرونا صورت گرفته، حدود ۱۸ مقاله در این مورد در سال ۲۰۲۰ منتشر شده که ۱۲ مقاله در چین و بقیه در سایر کشورها بوده است.
وی افزود: براساس نتایج این تحقیقات، در بحث آسیب های کرونایی به اثرات روانشناختی فردی، خانوادگی و فرزندان پرداخته شده که در آنها وسواس بعد از کرونا، خشم و عصبانیت، اختلالات خواب، خشونت خانوادگی، تغییر سبک زندگی در سطح خانواده و همچنین مشکلات رفتاری فرزندان، مدیریت زمان و نگرانی از ارزشیابی دروس از آسیب های کرونا در این سه بخش بوده است.
گفتنی است در این همایش مقالات شفاهی در سه پنل ارائه شد و از مدیرکل بهزیستی استان اردبیل که سخنران کلیدی مراسم بود، تجلیل شد.
ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: محقق اردبیلی