به همت محققان دانشگاه شهیدبهشتی صورت گرفت؛

طراحی و ساخت نرم افزار پویشگر تخصیص بهینه آب

۰۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۴ کد : ۵۹۰۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۷
نرم افزار پویشگر تخصیص بهینه آب توسط محققان پارک علم و فناوری دانشگاه شهیدبهشتی طراحی و ساخته شد.
طراحی و ساخت نرم افزار پویشگر تخصیص بهینه آب

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهیدبهشتی، اهمیت بخش کشاورزی و امنیت غذایی از جهت افزایش تولید محصولات و درآمد کشاورزان در ایران، همواره مورد توجه سیاست گذاران و برنامه ریزان قرار دارد. در وضعیت کنونی آب، بعنوان یک نهاده با ارزش در کشاورزی محسوب می شود که می بایست به شکل بهینه استفاده و مدیریت شود. یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با طراحی "نرم افزار پویشگر تخصیص بهینه آب" در راستای مدیریت صحیح کاربری و استفاده بهینه از آب دستاورد موثری را ارائه کرده است.
سیده زهرا درواری مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه زیرساخت مکان آشنا درباره روند شکل‌گیری این شرکت، گفت: در ابتدای سال ۱۳۹۸ با معرفی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بعنوان یک واحد فناور در مرکز رشد واحدهای نوآوری و کارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی مستقر شدیم و مراحل ثبت و تأسیس خود را آغاز کردیم.
به گفته درواری، این شرکت با هدف تحقیق، تولید و توسعه راهکارهای هوشمند مبتنی بر علوم و فناوری های اطلاعات مکانی در زمینه های مختلف، تلاش دارد تا با بهره گیری از تجارب، توانمندی های تخصصی و دستاوردهای نوین حوزه های سنجش از دور، سامانه‌های اطلاعات مکانی و سرویس‌های مکان محور، خدمات خود را به سازمانهای مختلف در زمینه های بنیادی و کاربردی ارائه کند.
وی مأموریت اصلی شرکت توسعه زیرساخت مکان آشنا را تولید و توسعه زیرساختهای مناسب نرم افزاری و محتوای داده ای، همچنین ارائه مشاوره و خدمات فنی در زمینه های کاربردی علوم و فناوریهای مکانی در سطوح ملی و بین المللی عنوان کرد.
درواری با اشاره به محصول اصلی این شرکت یعنی "نرم افزار پویشگر تخصیص بهینه آب" تاکید کرد: در حال حاضر، با تکیه بر ایده محوری این نرم افزار، تلاش می گردد تا با ظرفیت سازی مناسب در زمینه کشت محصولات کشاورزی متناسب با وضعیت اراضی کشاورزی و منابع آب در دسترس یک منطقه، نیاز مشتریان درخصوص بهبود مدیریت تقاضای آب، الگوی کاربری و افزایش ذخیره آب مجازی پاسخ داده شود. همچنین، مدیریت داده‌ها و اطلاعات پایه و جمع‌آوری شده در قالب یک پایگاه داده یکپارچه، می تواند پاسخگوی نیاز سازمانهای مرتبط با مدیریت، برنامه ریزی و خدمات رسانی بخشهای آب و کشاورزی باشد.
وی درخصوص سایر اهداف این شرکت، به فعالیت در حوزه های مختلف علوم و فناوری های مکانی اشاره کرد و گفت: تولید، جمع آوری، تأمین و پردازش داده و اطلاعات مکان محور، پردازش و تفسیر داده های سنجش از دور ماهواره ای و هوایی، تحلیل و مدلسازی پیشرفته و هوشمند در GIS، تولید پایگاه و سیستم های اطلاعات مکانی، ارائه سرویس ها و خدمات ارزش افزوده مکانی، پژوهش، آموزش و ظرفیت سازی در این علوم و فناوری ها، از دیگر خدمات ما محسوب می‌شوند.
به گفته درواری مشتریان فعلی محصول اصلی این شرکت مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی را شرکت های بخش خصوصی ارائه دهنده خدمات مرتبط با مدیریت کاربری و منابع آب شامل می گردد.
وی افزود: مشتریان بالقوه محصول اصلی شرکت شامل کشاورزان اراضی کشاورزی آبی، سازمان های متولی مدیریت، برنامه ریزی و خدمات رسانی بخش های آب و کشاورزی، افراد و شرکت های ارائه دهنده خدمات در این بخش ها می باشند.
مدیرعامل این شرکت مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی درخصوص فروش و استقبال مشتریان از خدمات شرکت و محصول اصلی آن گفت: خوشبختانه طی اولین سال فعالیت، موفق شده ایم تا ضمن فروش خدمات مرتبط با محصول اصلی شرکت به بخش خصوصی داخلی، در سطح بین المللی نیز در زمینه پردازش تصاویر ماهواره ای جهت برنامه ریزی کاهش گازهای گلخانه ای همکاری کنیم.
وی توسعه خدمات دانش بنیان در زمینه تولید محتوای مکانی دقیق و ارائه بسته های خدمات فنی در سطح بین المللی را از جمله فعالیت های در دست انجام این شرکت عنوان کرد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: شهیدبهشتی


( ۱ )