با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام؛

ساختمان جدید پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف به بهره‌برداری رسید

۰۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۲ کد : ۵۹۰۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۰
ساختمان جدید پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف، با حضور دکترمحسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت‌نظام و مسئولان این دانشگاه افتتاح شد.
ساختمان جدید پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر رضایی در آیین افتتاح پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف و اولین نشست خبری چهارمین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی با شعار" تا ۱۴۰۴ "، با بیان اینکه مهمترین مسئله دهه آینده ایران، موضوع اقتصاد است، گفت: تحریم‌ها از یک طرف و وضعیت حکمرانی اقتصادی و نحوه مشارکت و فعالیت فعالان و جناح‌های سیاسی در حل مسائل اقتصادی کشور از طرف دیگر باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به دیگر محورهای مهم کشور در ده سال آینده، امنیت را یکی از موضوعات مهم کشور دانست و افزود: امنیت و نزدیک شدن اسرائیل به ایران از سمت امارت، بحرین و قفقاز موضوع دیگر ده سال آینده است و به همین دلیل امنیت باید مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.
دکتر رضایی با اشاره به لزوم انتقال مدیریت کشور به نسل‌های سوم و چهارم انقلاب، ادامه داد: انتقال بین‌نسلی، موضوع دیگری است که ده سال آینده باید انجام شود و این آخرین فرصت انتقال مسئولیت‌ها از نسل اول و دوم به نسل‌های سوم و چهارم است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت‌نظام با اشاره به لزوم چابکی و کوچک بودن دولت‌ها، این مهم را یکی از ملزومات کشور دانست و اظهار داشت: بزرگی و حجیم بودن دولت‌ها چند مشکل و مانع اساسی در پیشرفت ایجاد می‌کند؛ اول اینکه هزینه‌های دولت را بالا می‌برد و فشار مالیاتی را روی کسب‌وکارها و تولیدکنندگان افزایش می‌دهد و در نتیجه رقابت‌پذیری کالا و محصول ایرانی را در بازارهای داخلی و خارجی کاهش می‌دهد؛ بنابراین بزرگی دولت، هزینه‌های دولت را زیاد کرده و روی زندگی و رفاه مردم اثرگذاری منفی دارد. از سوی دیگر، حجیم‌شدن دولت، کنترل و نظارت را ضعیف و زمینه‌ساز گسترش فساد در بدنه دولت خواهد شد؛ علاوه بر آن، کارآمدی و بهره‌وری خدمات دولتی کاهش می‌یابد و مردم کمتر از خدمات دولت برخوردار می‌شوند. به همین دلیل باید دیوان‌سالاری در دو بُعد کارکرد و حجیم‌بودن به طور جدی مورد اصلاح قرار بگیرد.
وی در ادامه با اشاره به اثرگذاری ملموس تحریم‌ها در اقتصاد ایران، تصریح کرد: تحریم‌های اقتصادی یک اقدام نامشروع و ظلم به ملت است و باید هر چه زودتر برطرف شود و آمریکایی‌ها را باید به لغو تحریم‌ها وادار کرد اما از دل تحریم نیز می‌شود فرصت‌هایی را به وجود آورد. تحریم نشان می‌دهد آسیب‌های اقتصادی کجاست و تابلوی خوبی از آسیب‌های اقتصادی کشور را ترسیم می‌کند؛ به عنوان نمونه تحریم‌های اقتصادی نشان داد که اقتصاد ایران تک‌پایه و صرفاً بر ستون نفت استوار است. این موضوع حاکی از آن است که ساختار اقتصادی ایران نیاز به تحول دارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت‌نظام اضافه کرد: تحریم نشان داد که ریل‌گذاری اقتصاد ایران اشتباه است و نیاز به اصلاح دارد؛ به عبارت دیگر پایه‌گذاری اقتصاد ملی یک کشور به این است که اقتصاد روی اراده و نوآوری مردم متکی باشد چراکه اقتصاد دولتی، ناکارآمد است. به عبارت بهتر، مردم باید به طور جدی در اقتصاد ملی مشارکت کنند اما مردم بدون مسئولیت‌دادن و مسئولیت‌خواستن و البته اختیار داشتن نمی‌توانند مشارکت کنند.
عضو شورای سیاست‌گذاری کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی تأکید کرد: تحریم‌های اقتصادی نشان داد تجارت ایران عمدتاً به مقاصد معینی گره خورده و مبادی ورود و خروج نیز عمدتاً به مناطق جنوبی مرتبط است و یا اینکه در اقتصاد ایران رانت‌هایی وجود دارد که در اثر تحریم‌‎ها عیان شدند. در واقع تحریم‌های اقتصادی از آسیب‌های اقتصاد ملی رونمایی کرد؛ بنابراین یک تصویر درست و روشنی از آسیب‌های اقتصادی داریم که باید در اصلاحات اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد.
دکتر رضایی با اشاره به نقش دانشگاه در جامعه، تأکید کرد: دانشگاه زمانی می‌تواند در خدمت جامعه باشد که در وهله اول حس بی‌نیازی مدیران کشور به علم و پژوهش از بین برود. رویکرد مدیران کشور که احساس می‌کنند همه امورات کشور را به تنهایی و با تیم خود و بدون‌نیاز به دانشگاه می‌توانند پیش ببرند، باید اصلاح شود و آنان بدانند که علم باید در هر تصمیم‌گیری دخالت داده شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: دانشگاه‌ها در ۴۰ سال اخیر از آموزش به سطح کاربردی رسیده‌اند و آمادگی بالایی در اداره کشور دارند. در ۴۰ سال دوم انقلاب و با تأکیدات مقام‌معظم‌رهبری روی علم، باید رابطه دانشگاه با اداره کشور را بازآفرینی و مدل‌سازی کرد. علاوه بر آن، کشور نیاز به قوانینی دارد که هر گونه تصمیم‌گیری در کشور را به کار پژوهشی و علمی منوط کند. رسیدن به این مرحله نیاز به انضباط و تعریف فرآیندهایی دارد که سبب شوند مسئله علم و پژوهش ر به طور جدی در تصمیم‌گیری‌ها دخیل شوند.
وی افزود: فعال کردن دانشگاه بدون مأموریت دادن به آنها در ارتباط با توسعه کشور، امکان‌‎پذیر نیست. باید همانطور که برای ادارات کشور مأموریت و پروژه و یا حتی مسئولیت تعریف می‌شود، برای دانشگاه‌های کشور نیز مأموریت تعریف شود.
دکتر رضایی تصریح کرد: خوشبختانه در بسیاری از استان‌ها واحدهای دانشگاهی گسترده‌ای شکل گرفته اما از زندگی مردم و اداره کشور جدا هستند؛ یعنی بین صنعت و دانشگاه و هر دو با فناوری و هر سه با زندگی مردم و هر چهار با اداره کشور، فاصله است. هر کدام این جزایر در حال بزرگ شدن و رشد هستند اما ارتباط و تعامل معناداری با هم ندارند، این هم‌افزایی زمانی انجام می‌شود که اداره دولت تنها به دولت ختم نشود بلکه دانشگاه نیز بخشی از مأموریت و توسعه کشور را به دوش بگیرد. دانشگاه از جنبه‌های آموزشی صرف خارج می‌شوند و به سمت کاربرد و تولید فناوری حرکت می‌کنند.
در ادامه این برنامه دکترسعید سهراب پور بنیان گذار پژوهشکده سیاستگذاری شریف و از روسای سابق دانشگاه صنعتی شریف در سخنانی اظهار کرد: حکمرانی در کشور ما موضوع جدیدی است و باید مدیران، وزرا، مسئولان نگاه ویژه ای به این مقوله داشته باشد تا به اهمیت این موضوع که دیگر کشور ها در طول ۱۰۰ سال گذشته رسیده‌اند، پی ببرند.
وی افزود: خوشبختانه کشور ما علی‌رغم تمام تحریم ها اقتدار خود را حفظ کرده و البته اگر غیرت و همدلی مردم نبود ما به این مهم نمی رسیدیم.
رییس شورای سیاست‌گذاری چهارمین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی خاطر نشان کرد: با حذف داعش در منطقه و رشادت‌های شهدای عزیزمان به ویژه سردار سلیمانی در این راه ما هم اکنون یکی از قدرت های مهم منطقه و جهان هستیم.
وی اظهار کرد: دشمن می داند که دیگر سیاست فشار بر علیه ایران جواب گو نیست و از همین رو باید با سیاست تعاملی به ما پیوندد و ما هم در این راه انتخاب‌های زیادی داریم.
دکترسهراب پور گفت: ماجامعه جوانی داریم وباید نگاهمان به این جوانان مثبت شود. فارغ التحصیلان بسیار زیادی از دانشگاه های خوب کشور هستند که به عنوان نیروی قوت ما محسوب می شوند و با تعامل با آنها می توان در جهت منافع ملی گام برداشت.
رییس اسبق دانشگاه صنعتی شریف در ادامه افزود: خوشبختانه اعتماد مسئولان به دانشگاه‌ها بیشتر از قبل شده است و هر بار که برای حل مسائل به دانشگاه‌ها روی آورده‌‌اند، نتایج خوبی را کسب کرده‌اند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی‌شریف تصریح کرد: بعد از اعمال تحریم‌ها، صنایع با سرعت بیشتری به سمت ایجاد و افزایش تعامل با دانشگاه حرکت کردند که این مهم سبب شد اعتماد دوسویه بیش از گذشته ایجاد شود؛ تعامل دانشگاه با نیروهای نظامی و دفاعی بهترین نمونه برای نشان دادن توان دانشگاه در حل مسائل کشور است.
دکترسهراب پور در پایان سخنانش بر اهمیت چهارمین کنفرانس سیاستگذاری و حکمرانی شریف نیز تاکید کرد و گفت: در حالی قرار است چهارمین کنفرانس را برگزار کنیم که اهمیت این موضوع تازه در کشور جا افتاده است و خوشبختانه مسئولان و حکمرانان بر اهمیت این موضوع واقف شده اند.
در ادامه این برنامه دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری شریف را جزو مهم‌ترین کنفرانس‌های این دانشگاه خواند و گفت: چهارمین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری شریف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که با وجود درگیری دنیا با ویروس کرونا از یک سو، مسئله تحریم های علیه کشور ایران و محقق نشدن برنامه تحریم کنندگان از سویی دیگر و همچنین سال آخر دولت دوازدهم و استقرار دولت جدید در کشور این کنفرانس از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
دکتر فتوحی لزوم تعامل بیشتر دانشگاهیان و مسئولان کشور تاکید کرد وافزود: برگزاری کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی اقدامی در جهت تعامل بیشتر دانشگاهیان با مدیران و مسئولان کشور است.
در ادامه این نشست دکتر موحدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی بر اهمیت تعامل بین دو قشر سیاستگذاران و حوزه‌های آکادمیک چون دانشگاه تاکید کرد سپس حاضرین در جلسه از ساختمان جدید پژوهشکده بازدید کردند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی شریف


( ۱ )