به همت پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفت؛

استخراج اطلاعات مفید از کلان داده‌های خام

۰۳ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۹ کد : ۵۹۰۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۸۲
پژوهشگران پارک علم و فناروی دانشگاه شهیدبهشت موفق به استخراج اطلاعات مفید از کلان داده‌های خام شدند.
استخراج اطلاعات مفید از کلان داده‌های خام

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهیدبهشتی، افت و خیز وضعیت سازمان‌ها و شرکت‌ها در عصر اطلاعات به این بستگی دارد که چطور داده‌هایشان را جمع آوری و آنالیز و براساس نتایج به دست آمده اقدام به تصمیم گیری کنند چراکه می توان از گردآوری اطلاعات و تحلیل داده های روی وب‌سایت‌ها به داده‌های ارزشمندتری رسید و به همین دلیل امروزه اطلاعات یا داده ها حتی از طلا هم ارزشمندتر هستند.
در این راستا شرکت راهکار هوشمند آوید در سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را با هدف تحلیل اطلاعات کلان داده های خام موجود در وب سایت ها و سایت های سازمانی در پارک علم وفناوری دانشگاه شهیدبهشتی آغاز کرد. هدف این شرکت رسیدن به اطلاعات مفید از طریق پردازش اطلاعات خام موجود روی سرویس های تحت وب است.
به گفته امیر اکبری مدیرعامل شرکت راهکار هوشمند آوید، ایده اولیه شکل گیری شرکت این بود که می توان از گردآوری اطلاعات و تحلیل داده های روی وب سایت ها به داده های ارزشمندتری رسید به همین منظور تلاش کردیم با راه اندازی «موتور باخبر» نسبت به گردآوری اطلاعات از سطح وب اقدام کنیم و سپس با استفاده از هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی سامانه ای را با نام «خبرزی» راه اندازی کردیم که بسته به نیاز مشتری قادر است اطلاعات مفید را از کلان داده ها استخراج کرده و در نهایت با استفاده از «سامانه خبردار» در قالب نمودار و جداول اطلاعاتی این اطلاعات را به کاربران نمایش دهند.
مدیرعامل این شرکت مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی گفت: چندین سرویس دیگر نیز در سال ۱۳۹۹ به جهت ارائه خدمات بهتر و تکمیلی به خدمات شرکت اضافه شده است که «سامانه سیگنال» به منظور تحلیل اطلاعات و نظرات کاربران در حوزه بورس و نمادهای بورسی، «سامانه آژیر» برای تحلیل اطلاعات و ترند یابی در حوزه شبکه های اجتماعی و موضوعات مهم از نظر کاربران و «سامانه پریمز» به جهت ارائه خدمات بهتر و تکمیلی در راستای خدمات خبرزی به مدیران روابط عمومی برای ارتباط بهتر با خبرنگاران و مشتریان یا کاربرانشان از جمله آنها هستند.
وی درخصوص ماموریت اصلی شرکت راهکار هوشمند آوید تاکید کرد: ارائه ابزار مناسب به جهت درک بهتر و کسب اطلاعات مفید از ترکیب یا تجمیع و پردازش اطلاعات مفید پیرامونی فارغ از نوع اطلاعات (متن / تصویر / صوت) ماموریت اصلی ما است که در نهایت در قالب یک گزارش خلاصه در قالب تصویر و یا جداول اطلاعاتی یا بولتن های گزارشی به جهت درک بهتر و نتیجه گیری از اطلاعات ارائه می شود.
اکبری گفت: هدف ما رسیدن به سطح مناسبی در پردازش اطلاعات بومی و زبان فارسی در تمام حوزه های داده ای از قبیل متن / تصویر / صوت است به گونه ای که بتوان هر گونه ورودی اطلاعات را به زبان قابل فهم برای ماشین تبدیل و در انتها خروجی مناسبی از پردازش اطلاعات را داشته باشیم.
اکبری در پایان درخصوص برنامه های آینده این شرکت گفت: ما می خواهیم تا تحولی را در صنعت ها ایجاد کنیم و با آنها از اهمیت دیتاهایشان صحبت کنیم. رشد ما در گرو آگاهی صنعت ها از داده ها و اطلاعاتشان است و این موضوع که در ایران به این داده ها کمتر اهمیت داده می شود جای تاسف دارد. از برنامه های مهم شرکت آوید آگاه سازی و آموزش و فرهنگ سازی استفاده بهینه اطلاعات و داده های آماری است که برخلاف شرکت ها و برند های خارجی که بسیار حساس به داده های آماری و دریافت بازخوردهای مشتریان خود هستند دربازار داخلی ما این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته و همین موضوع باعث می شود که در برخی از مواقع درک برندهای خارجی از نیازمندی مردم ما بسیار بیشتر از برندهای داخلی باشد. ما می خواهیم با قابلیت هایی که سامانه پردازش محتوای ما ایجاد می کند درک بهتری از بازار و مصرف کنندگان بازار در اختیاز تولید کنندگان و صنعتگران و تصمیم گیران کشور قرار دهیم و از طریق پردازش نظرات کاربران شبکه های اجتماعی به درک بهتر نیازمندی کاربران برسیم تا بتوانیم آگاهی دقیق تری را به مسئولین تصمیم گیر کشور و فعالان بازار و تولید کنندگان از وضعیت بازار بدهیم و به یان ترتیب به رونق کسب و کارهای کشور کمک کنیم.

از دیگر مشکلات جامعه ما عدم یکپارچه سازی خدمات و غیرشفاف بودن در حوزه پردازش اطلاعات و داده های ارزشمند است که برای استفاده از آنها نیاز به یک متخصص همواره وجود دارد. در مقابل ما تصمیم داریم تا با ارائه خدماتمان به صورت یکپارچه و تسهیل در نوع و استراتژی های پردازشی و آموزش های عمومی استفاده از سیستم کمک کنیم تا کاربرانمان که عموماً فعالان کسب و کارها هستند بتوانند به سهولت از سیستم های پردازشی استفاده کنند و به این ترتیب چالش کمتری در ابزارهای تخصصی داشته باشند.

* قرار گرفتن نام چهار عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در فهرست یک درصد پژوهشگرانِ پراستنادِ جهان

چهار عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در فهرست یک درصد برترِ پژوهشگرانِ پراستنادِ جهان قرار گرفتند.
دکترحمیدرضا خواصی عضو هیئت علمی دانشکده علوم شیمی و نفت، دکترمصطفی زندیه عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری، دکتر کیوان ناوی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر و دکتر سهرابعلی یوسفی عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی در فهرست یک درصد برترِ پژوهشگرانِ پراستنادِ جهان قرار گرفتند.
هر سال پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بر اساس مقاله‌های پژوهشگرانِ ایرانیِ منتشر شده در نشریه‌های پایگاه WOS اقدام به اعلام فهرست پژوهشگرانِ ایرانیِ حاضر در لیستِ یک درصدِ برترِ پژوهشگرانِ پراستنادِ جهان می‌نماید.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: شهید بهشتی