با حضور رئیس جمهوری؛

کتاب «حقوق شهروندی» جدیدترین اثر سازمان «سمت» رونمایی شد

۰۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۷ کد : ۵۸۹۷۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۷۱
کتاب «حقوق شهروندی» جدیدترین اثر تولید شده در گروه حقوق سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها، در مراسمی با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، مسئولان عالی کشور و حجت‌الاسلام محمد ذبیحی رئیس سازمان سمت رونمایی شد.
کتاب «حقوق شهروندی» جدیدترین اثر سازمان «سمت» رونمایی شد

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان «سمت»، در همایشی با عنوان «حقوق اساسی و شهروندی» که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد از جدیدترین کتاب تولید شده توسط گروه حقوق سازمان «مطالعه و تدوین» با نام «حقوق شهروندی: کاوش‌ها و چالش‌ها» رونمایی گردید.
در این همایش که به دلیل رعایت الزامات جلوگیر از شیوع بیماری کرونا با حضور محدود برخی اهالی علم و فرهنگ در محل برگزاری جلسات کابینه برگزار شد از ۹ اثر دیگر و تمبر «قانون اساسی» نیز رونمایی شد.
در ابتدای همایش «حقوق اساسی و شهروندی» رییس‌جمهوری با بیان سخنانی بر اهمیت قانون اساسی تاکید کرد و تصریح کرد: مبنای منشور حقوق شهروندی اصل ۱۳۴ قانون اساسی است که یک منشور منقحی تدوین شد و بعد از چند سال از اجرای این منشور کسی یک اشکال مهم و اساسی مطرح نکرده است. در این منشور حقوق مردم و مسئولان اجرایی کشور به روشنی آمده است و همه آنهایی که در این کشور زندگی می‌کنند باید بدانند حقوق و تکالیفی وجود دارد که به وضوح و روشنی در این منشور آمده است.
وی منشور حقوق شهروندی را از افتخارات دولت تدبیر و امید دانست و ادامه داد: گزارش مفصلی معاونت اداری- استخدامی به من داد که چگونه این منشور در ادارات مختلف مورد توجه است و اجرا و عمل می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با تاکید براینکه دولت تنها به تدوین منشورحقوق شهروندی اکتفا نکرد بلکه آ ن را اجرایی و عملیاتی کرد افزود: مردم می‌خواهند در سایه حقوق زندگی راحتی داشته باشند و نظرات و آرای خودشان را در موقع لزوم به خوبی اظهار کنند و آرای خودشان را بتوانند نسبت به افرادی که مورد نظرشان است به صندوق بیندازند و تلاش کردیم تا در تمام انتخابات در حدی که در اختیار دولت هست، مردم بتوانند از آرای خود به خوبی استفاده کنند و بتوانند نظرات خود را بگویند.
وی با تاکید براینکه شرایط امروز آزادی‌های مردم در دانشگاه‌ها، اجتماعات، اعتراضات، روزنامه‌ها و رسانه‌ها به مراتب از قبل دولت یازدهم بهتر است، ادامه داد: البته تکنولوژی به ما کمک کرد و کار بزرگی در زمینه فضای مجازی در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد که اگر این دولت نبود، چنین فضایی قطعاً در اختیار مردم نبود و فداکاری، تلاش و ایستادگی زیادی شد تا مردم بتوانند از فضای مجازی استفاده کنند و فضای سایبری در اختیار آنان باشد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱ )