به منظور استانداردسازی آموزش صورت پذیرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری آموزشی در حوزه مدیریت سبز بین وزارت علوم و دانشگاه‌های تربیت مدرس، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان

۰۲ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۵ کد : ۵۸۹۶۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۴۶۶
تفاهم‌نامه همکاری آموزشی در حوزه مدیریت سبز، در راستای استانداردسازی آموزش و افزایش آگاهی، توانمندسازی نیروی انسانی در سطوح مختلف حوزه دانشگاه سبز و مشارکت گسترده‌تر دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف مدیریت سبز، بین معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های تربیت مدرس، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان به امضاء رسید.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری آموزشی در حوزه مدیریت سبز بین وزارت علوم و دانشگاه‌های تربیت مدرس، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در جلسه‌ای با حضور دکتر محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر جمشید اسماعیلی مدیر کل نظارت بر طرح‌‌های عمرانی و معاونان اداری و مالی دانشگاه‌‌های تربیت مدرس، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان که به صورت بر خط در این جلسه حضور داشتند، تفاهم‌نامه‌های همکاری آموزشی با موضوعات مختلف مدیریت سبز شامل حوزه "آموزش مدیریت پسماند و مدیریت مصرف کاغذ و اقلام مصرفی در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری"، "آموزش توسعه استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و کنترل سیستم‌های حرارتی و برودتی، تهویه مطبوع و کنترل سیستم روشنایی در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری" و "آموزش مدیریت مصرف آب و روش های نوین تصفیه فاضلاب و بازچرخانی پساب و توسعه پوشش گیاهی همساز با اقلیم و مقاوم در برابر کم آبی و شیوه های نوین آبیاری" به ترتیب با سه دانشگاه تربیت مدرس، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان امضاء و مبادله گردید.
دکتر نظرپور در این جلسه با اشاره به حضور فعال دانشگاه‌‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در زمینه اقدامات اجرایی مدیریت سبز اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌های آموزشی مذکور، علاوه بر استانداردسازی آموزش و افزایش آگاهی، آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی در سطوح مختلف حوزه دانشگاه سبز، زمینه مناسب برای مشارکت گسترده‌تر دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف مدیریت سبز را فراهم خواهد کرد که از اهداف اصلی و برنامه‌‌های توسعه‌‌ای وزارت علوم تحقیقات و فناوری به‌شمار می‌رود.
وی با توجه به اهمیت اقدامات زیست محیطی و مدیریت سبز به موضوع مستندسازی اقدامات انجام شده توسط دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: مستندکردن اقدامات حوزه‌های مختلف مدیریت سبز در دانشگاه‌ها، امکان تبادل تجربیات دانشگاه‌ها در این حوزه فراهم آمده و در آینده نیز این مسیر طبق برنامه‌ریزی ادامه خواهد یافت تا به وضعیت مطلوب و قابل قبول در شاخص‌های مدیریت سبز دست یابیم.
دکتر نظرپور با بیان اینکه آموزش جزء ارکان اصلی مدیریت سبز می‌باشد، تصریح کرد: ضرورت تدوین و ارائه برنامه‌های آموزشی در حوزه فنی، اجتماعی و فرهنگی و توجه به شاخص‌ها و استانداردهای جهانی در ارتقای کیفی شاخص‌های مختلف مدیریت سبز تاثیر بسزائی دارد.
به گفته وی، تربیت نیروهای فنی و فرهنگی در بخش.های مختلف عم از مدیران، اساتید هیئت علمی، کارمندان و دانشجویان مفهوم مدیریت سبز را نهادینه کرده و خط مشی مشخص منطبق با شاخص.های جهانی را ترسیم می‌نماید. این در حالی است که نتایج ناشی از برنامه‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف مدیریت سبز خصوصاً کاهش ردپای کربن و حفظ شرایط محیطی تاثیرگذار بوده که این نتایج به سایر بخش‌های جامعه قابل انتقال است.
سپس دکتر جمشید اسماعیلی، مدیر کل نظارت بر طرح‌‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پس از قدردانی از اقدامات ارزنده دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، آموزش را مقدمه نهادینه کردن دانشگاه سبز عنوان کرد.
در ادامه جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری، دکتر موسوی، معاون اداری و پشتیبانی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر فاطمی، معاون ادای و مالی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر رئیسی معاون اداری و مالی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز گزارشی در خصوص موضوع تفاهم‌نامه و خلاصه عملکرد دانشگاه‌های مربوطه در زمینه مدیریت سبز ارائه کردند.
در پایان جلسه تفاهم‌نامه‌های همکاری توسط دکتر نظرپور و معاونان اداری و مالی دانشگاه‌های تربیت مدرس، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان به امضاء رسید.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷