در هفته پژوهش و فناوری و از سوی دانشگاه صنعتی سهند اعلام شد؛

انعقاد بیش از ۱۲ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی در ۲سال اخیر/ امضای ۴۰ توافقنامه ملی و بین‌المللی

۰۱ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۲ کد : ۵۸۹۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۵
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی سهند، همزمان با هفته پژوهش و فناوری، از امضای حدود ۴۰ توافقنامه ملی و بین‌المللی و انعقاد بیش از ۱۲ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی طی دو سال اخیر در این دانشگاه خبر داد.
انعقاد بیش از ۱۲ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی در ۲سال اخیر/ امضای  ۴۰ توافقنامه ملی و بین‌المللی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه صنعتی سهند، علی برادر خوش فطرت، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی سهند در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده این دانشگاه، از انعقاد حدود ۴۰ توافقنامه ملی و بین‌المللی شامل تفاهم‌نامه‌های همکاری با صنایع و دانشگاه‌های داخل و خارج کشور، صندوق حمایت از پژوهشگران، انواع تفاهم‌نامه‌ها برای امریه و طرح سربازی فارغ‌التحصیلان و همچنین انعقاد بیش از ۱۲ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی طی سال ۹۹-۹۸ در این دانشگاه خبر داد.
وی تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی سهند را ۱۸۳ نفر عنوان کرد و گفت: تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه ۱۷۱۰ و تعداد دانشجویان دکترای تخصصی ۴۸۸ نفر است.
خوش فطرت با تشریح برخی از اقدامات پژوهشی و فناوری انجام شده در دانشگاه صنعتی سهند تبریز تا شهریور ماه سال جاری، اظهار کرد: در طول امسال، ۲۰ طرح پژوهشی خارج از دانشگاه منعقد شده و ۱۰ طرح پژوهشی خارجی اتمام یافته در دانشگاه داشتیم؛ تعداد طرح‌های پژوهشی داخل دانشگاه در حال اجرا ۱۰ مورد و تعداد طرح‌های پژوهشی داخلی خاتمه یافته پنج مورد است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی سهند تعداد پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری دانشگاه صنعتی سهند در سال ۹۸-۹۹ را ۴۷۱ مورد و تعدادی پایان نامه‌هایی که مورد حمایت مالی صنایع یا دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته‌اند را ۱۶ مورد عنوان کرد و گفت: تعداد مقالات چاپ شده در نشریات ISC هفتاد و پنج مورد و تعداد مقالات چاپ شده در نشریات ISI چهارصد و هشتاد و شش مورد بوده و ۱۴۹ مورد مقاله نیز به طور مشترک با نویسندگان خارجی نوشته شده است.
خوش فطرت ادامه داد: تعداد شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی سهند، ۱۶ مورد، تعداد واحدهای فناور ۲۶ مورد، تعداد هسته‌های نوآوری، هشت مورد و تعداد اختراعات ملی و بین‌المللی، ۲۳ مورد است.
وی با تشریح برخی از فعالیت‌ها و دستاوردهای اخیر در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی سهند، اظهار کرد: پذیرش پژوهشگران پسادکتری با حقوق، حمایت از مقالات مروری، فرصت‌های مطالعاتی، افزایش حمایت از پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری، راه اندازی مرکز کارآفرینان و متخصصان خارج از کشور با اعتبار اولیه ۵۰۰ میلیون تومان، از جمله‌ی این اقدامات به شمار می‌آیند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی سهند توسعه و ارایه هفت محصول با تکنولوژی‌های بالا و متوسط در بحران مربوط به بیماری کرونا و آغاز اجرای شش طرح پژوهشی، عقد قراردادهای پژوهشی مشترک با دانشگاه‌های خارج از کشور (ترکیه و چین) را از دیگر دستاوردهای دانشگاه صنعتی سهند در حوزه‌ی پژوهش، عنوان کرد.
خوش فطرت در ادامه با اشاره به چالش‌های موجود و راهکارها در حوزه پژوهش، اظهار کرد: تامین هزینه‌های انجام پژوهش و فرآیند مالی و هزینه کرد طرح‌های پژوهشی از جمله چالش‌های موجود در این زمینه هستند.
وی در بخش پایانی سخنانش، افزایش انگیزه هیئت علمی‌ها برای نوشتن پروپوزال و پیگیری‌های بعدی، عقد تفاهم نامه‌ها و اجرا و پیگیری مستمر آن‌ها تا رسیدن به مرحله عقد قرارداد و پیگیری‌های بعدی و کوتاه کردن فرایند واریزی‌های طرح‌های پژوهشی را ازجمله راهکارها برای برطرف کردن چالش‌های موجود بر سر راه پژوهش، عنوان کرد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی سهند


( ۲ )