همزمان با هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه حکیم سبزواری صورت گرفت؛

رونمایی ازدستگاه شبیه ساز نور خورشید Sun Simulator

۳۰ آذر ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۲ کد : ۵۸۹۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۳۰
همزمان با هفته پژوهش و فناوری ،دستاورد فناورانه محققان دانشگاه حکیم سبزواری تحت عنوان دستگاه شبیه ساز نور خورشید Sun Simulator، در بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار رونمایی شد.
رونمایی ازدستگاه شبیه ساز نور خورشید Sun Simulator

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر ریحانه صباغ زاده، مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه حکیم سبزواری با اعلام این خبر اظهار داشت: دستگاه شبیه ساز نور خورشید Sun Simulator دستاورد فناورانه محققان دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان یکی از ۸۹ دستاورد فناورانه منتخب کشور در بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار رونمایی شد.

وی افزود: “دستگاه شبیه ساز نور خورشید” طرح فناورانه شرکت فناور پیشگامان انتقال فناوری رضا می باشد که سرپرست تیم اجرایی طرح دکتر غلامعلی فرزی است و مهندس زینب جراحی و مهندس رضا چاره خواه دانشجویان دکتری دانشگاه حکیم سبزواری و مهندس افشین مقصودی اعضای این تیم اجرایی هستند.

دکتر فرزی مجری اجرای پروژه طراحی و ساخت دستگاه شبیه ساز نور خورشید نیز در خصوص کاربردهای این دستگاه گفت: دستگاه های شبیه ساز نور خورشید علاوه بر کاربردهای تحقیقاتی برای تست سلول ها و پنل های خورشیدی، در حوزه کشاورزی و صنعت کاربردهای گسترده ای دارند.

وی با اشاره به صنایعی که می توانند از این دستگاه استفاده کنند، افزود: در صنایع گوناگونی از جمله خودروسازی برای تست قطعات گوناگون خودرو مانند قطعات پلاستیکی، رنگ بدنه، لاستیک ها و…، می توان از دستگاه شبیه ساز نور خورشید استفاده کرد.

دکتر فرزی در ادامه گفت: همچنین در حوزه عمران و ساختمان برای تست مواد و مصالح به کار رفته در نمای ساختمان که تحت تابش خورشید می باشند مانند پنجره ها و … در حوزه کشاورزی برای کشت گیاهان در شرایط مختلف که نیاز به طیف سازی های متنوعی از تابش نور وجود دارد، و از طرفی برای تست آسفالت و موارد متعدد دیگری می توان از دستگاه شبیه ساز نور خورشید استفاده کرد.

وی با اشاره به ویژگی های این دستگاه گفت: استفاده حداقل از تجهیزات جانبی نور، قابل حمل بودن دستگاه در محیط آزمایشگاهی، کالیبره کردن آسان با استفاده از سلول خورشیدی کالیبره، گسترده بودن طیف لامپ در نواحی فرابنفش، مرئی و فروسرخ از جمله مزایای دستگاه ساخته شده توسط پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری به شمار می رود.

استاد گروه مهندسی مواد و پلیمر دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه این دستگاه توسط ترکیبی از لامپ های زنون و هالوژن در ابعاد ۵۰ *۹۰*۶۰ سانتی متر مکعب ساخته شده است، گفت: لامپ هالوژن عمدتاً ناحیه مادون قرمز و لامپ زنون هم بخش مرئی و فرابنفش را پوشش می دهد. شدت نورها به گونه ای تنظیم شده است که بیشترین تطابق با طیف نور خورشید را داشته باشد.

دکتر فرزی اظهار داشت افزود: با تنظیمات انجام گرفته توسط فتودیود، در فواصل مختلف شدت های مختلفی را می توان حاصل کرد، بنابراین برای کاربردهای مختلفی می توان از این شبیه ساز استفاده کرد که این فاصله ها را می توان با یک جک مکانیکی متحرک که نمونه روی آن قرار می گیرد، تنظیم نمود.

علاقه‌مندان می‌توانند با ورود به سامانه این نمایشگاه به آدرس http://www.msrt-expo.ir ، ضمن بازدید از محصولات عرضه شده، اطلاعات تکمیلی در خصوص هر محصول را مطالعه کنند.