دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری خبر داد:

رونمایی از ۸۹ دستاورد پژوهشی و فناوری برگزیده در بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری

۲۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۳ کد : ۵۸۸۷۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۶۴۵
دکتر عبدالساده نیسی، مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری، از رونمایی مجازی از ۸۹دستاورد پژوهشی و فناوری منتخب مراکز دانشگاهی، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری وابسته به وزارت علوم در بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی خبر داد.
رونمایی از ۸۹ دستاورد پژوهشی و فناوری برگزیده در بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نیسی با ارائه گزارشی از برنامه‌های انجام‌شده در سال ۱۳۹۸ به تشریح برنامه‌های پیش روی نمایشگاه در سال ۱۳۹۹ از جمله رونمایی از فناوری‌های منتخب، معرفی فناوری به سرمایه‌گذار، ارزیابی فناوری‌ها در نمایشگاه، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، رویداد هم‌سرمایه‌گذاری، ارزیابی غرفه‌ها در نمایشگاه و اطلاع‌رسانی آنلاین پرداخت.
وی پیرامون ثبت فناوری‌ها در سامانه در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به مقایسه پرداخت و گفت: در سال ۹۸، ۴۱۰۳ فناوری در سامانه ایران تک هاب ثبت شدند که این میزان تا تاریخ ۲۵ آذر ۹۹، برابر با ۲۹۳۸ فناوری بود. همچنین در سال ۹۸، ۱۸۰۴ فناوری متقاضی ارزیابی TRL بودند که در سال ۹۹ این میزان به ۱۶۲۴ رسید. در سال ۹۸ نیز ۷۶ دستاورد پژوهشی و فناوری برای رونمایی انتخاب شدند که در سال ۹۹ این میزان به ۸۹ عدد رسید.
بر اساس گزارش مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، کارگاه‌های آموزشی برگزارشده در بیستمین نمایشگاه در سال ۹۸ را ۱۵ کارگاه عنوان کرد و گفت: تعداد ۱۵ کارگاه آموزشی در محل نمایشگاه توسط مشارکت‌کنندگان در بیستمین نمایشگاه در فضای کارگاهی ستاد برگزار شد که تعداد این کارگاه‌های آموزشی به صورت وبینار و مجازی در بیست و یکمین نمایشگاه در سال ۹۹ به ۲۱ کارگاه افزایش یافته است.
دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری در مقایسه تعداد مراکز حاضر در نمایشگاه بیستم در سال ۹۸، به حضور ۴۱ دانشگاه، ۲۴ پژوهشگاه، ۳۴ پارک علوم و فناوری، ۲۵ مرکز رشد و ۲۰ مؤسسه تحقیقات و در مجموع ۱۴۴ مرکز در نمایشگاه سال ۹۸ اشاره کرد.
وی همچنین ضمن اشاره به حضور ۱۵۶ مرکز در بیست و یکمین نمایشگاه در سال جاری از شرکت ۷۶ دانشگاه، ۲۲ پژوهشگاه، ۳۶ پارک علم و فناوری، ۱۶ مرکز رشد و ۶ مؤسسه تحقیقاتی خبر داد.
به گفته دکتر نیسی، طرح‌های ثبت‌شده در سامانه ایران تک هاب توسط مؤسسات دولتی و خصوصی نیز در بیستمین نمایشگاه در سال ۹۸، ۲۴۴۷ طرح توسط دانشگاه‌ها (۶۰ درصد)، ۶۴۱ طرح توسط پارک‌های علم و فناوری (۱۵ درصد)، ۴۱۱ طرح توسط مراکز رشد (۱۰ درصد)، ۲۳۸ طرح توسط پژوهشگاه‌ها درصد) و ۳۶۶ طرح توسط شرکت‌های فناور خصوصی درصد) بوده است. در سال ۱۳۹۹ و در بیست و یکمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن‌بازار، طرح‌های ثبت‌شده در سامانه ایران تک هاب توسط مؤسسات دولتی و خصوصی تا تاریخ ۲۵ آذر ۹۹، ۱۳۸۷ طرح توسط دانشگاه‌ها (۴۸ درصد)، ۶۶۴ طرح توسط پارک‌های علم و فناوری (۲۳ درصد)، ۴۶۶ طرح توسط مراکز رشد (۱۶ درصد)، ۲۷۲ طرح توسط پژوهشگاه‌ها درصد) و ۱۴۹ طرح نیز توسط شرکت‌های فناوری خصوصی درصد) ثبت شده است.
مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تصریح کرد: در تعداد طرح‌های ارائه شده توسط استان‌ها در بیستمین نمایشگاه در سال ۹۸، یزد با ۶۱ طرح کمترین میزان و استان البرز با ۹۲۷ طرح بیشترین طرح‌های ثبت شده را داشته‌اند. دیگر استان‌ها به ترتیب عبارتند از: تهران با ۷۴۹ طرح، گلستان با ۲۵۲ طرح، گیلان با ۲۱۷ طرح، خراسان رضوی با ۱۸۸ طرح، اردبیل با ۱۸۶ طرح، مازندران با ۱۱۶ طرح، اصفهان با ۱۰۹ طرح، قزوین با ۹۳ طرح، همدان با ۹۱ طرح، سیستان و بلوچستان با ۸۶ طرح، زنجان با ۷۲ طرح و سمنان با ۷۰ طرح. همچنین سایر مراکز خصوصی نیز ۳۵۰ طرح ارائه کردند.
وی افزود: همچنین در تعداد طرح‌های ارائه شده توسط استان‌ها در بیست و یکمین نمایشگاه در سال ۹۹، قزوین و آذربایجان شرقی هر یک با ۶۰ طرح کمترین میزان و تهران با ۶۷۹ طرح بیشترین میزان طرح‌های ارائه شده را داشتند. باقی استان‌ها به ترتیب عبارتند از: مازندران با ۲۳۲ طرح، گیلان با ۲۱۵ طرح، اصفهان ۱۴۸ طرح، اردبیل ۱۴۷ طرح، گلستان ۱۲۲ طرح، خراسان رضوی ۱۱۷ طرح، چهارمحال بخنیاری ۹۳ طرح، کرمانشاه ۹۲ طرح، زنجان ۷۹ طرح، البرز با ۷۵ طرح، آذربایجان غربی ۷۴ طرح، سیستان و بلوچستان ۷۰ طرح و کرمان با ۶۵ طرح.
دکتر نیسی خاطرنشان کرد: تعداد و درصد توزیع فناوری‌ها و طرح‌های ثبت شده بر اساس حوزه‌های فناوری در بیستمین نمایشگاه در سال ۹۸ به ترتیب زیر بودند: ۸۵۹ مورد در حوزه فناوری‌های زیستی (۲۰.۹ درصد)، ۶۳۸ مورد در حوزه سخت افزار، برق و الکترونیک و مخابرات (۱۵.۵ درصد)، ۵۳۰ مورد در حوزه تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاهی (۱۲.۹ درصد)، ۴۷۳ مورد در حوزه فناوری نانو (۱۱.۵ درصد)، ۴۶۸ مورد در حوزه فناوری اطلاعات (۱۱.۴ درصد)، ۲۲۹ مورد مواد و کامپوزیت (۵.۶ درصد)، ۲۲۲ مورد در حوزه اپتیک و فوتونیک (۵.۴ درصد)، ۱۵۸ مورد در حوزه پزشکی (۳.۹ درصد)، ۱۴۰ مورد داروهای پیشرفته (۳.۴ درصد)، ۹۷ مورد صنایع نفت، گاز و پتروشیمی (۲.۴ درصد)، ۷۸ مورد صنایع دستی (۱.۹ درصد)، ۵۱ مورد هوافضا (۱.۲ درصد)، ۵۱ مورد در حوزه انرژی‌های نو (۱.۲ درصد)، ۳۸ مورد فناوری نرم و هویت ساز (۰.۹ درصد)، ۲۳ مورد تربیت بدنی و علوم ورزشی (۰.۶ درصد)، ۲۲ مورد صنایعچوب و مواد سلولوزی (۰.۵ درصد)، ۱۳ مورد محصولات پیشرفته سایر حوزه‌ها (۰.۳ درصد) و ۱۳ مورد در حوزه مهندسی زلزه و ژئوفیزیک (۰.۳ درصد).
وی درخصوص تعداد و درصد توزیع فناوری‌ها و طرح‌های ثبت شده بر اساس حوزه‌های فناوری در بیست و یکمین نمایشگاه در سال ،۹۹ به تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید (۱۷.۲۰ درصد)، فناوری اطلاعات و ارتباطات (۱۶.۵۰ درصد)، فناوری زیستی (۱۲.۵۰ درصد)، سخت افزارهای رایانه‌ای، برق قدرت (۹.۸۰ درصد)، پزشکی (۹.۶۰ درصد)، انرژ های تجدیدپذیر (۹.۰۰ درصد)، فناوری نانو (۷.۳۰ درصد)، نفت و صنایع وابسته (۶.۳۰ درصد)، اپتیک و فوتونیک (۳.۰۰ درصد)، فناوری‌های ساختمان و مسکن (۳.۰۰ درصد)، هوافضا (۱.۵۰ درصد)، هوا و اقلیم، آب، خاک و فرسایش (۰.۸۰ درصد)، فناوری‌های نرم و هویت ساز، فرهنگی (۰.۸۰ درصد)، فناوری صنایع دریایی (۰.۷۰ درصد)، محصولات شیمیایی پیشرفته (۰.۶۰ درصد)، معدن (۰.۵۰ درصد)، محصولات پیشرفته سایر حوزه‌ها (۰.۴۰ درصد)، فناوری‌های راهسازی (۰.۳۰ درصد)، انرژی هسته‌ای (۰.۱۰ درصد) و فناوری‌های ریلی (۰.۱۰ درصد) اشاره کرد.
دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری بیان کرد: تعداد قراردادهای ثبت شده در سال ۹۸ در حوزه خرید برابر با ۱۶۰ و در حوزه سرمایه‌گذاری برابر با ۱۳۲ بوده است. مبلغ این قراردادها در حوزه خرید ۳۶۹۴.۹ میلیارد ریال و در حوزه سرمایه گذاری ۲۲۶۴.۶۲ میلیارد ریال بوده است. همچنین تعداد قراردادها ثبت شده در سال ۹۹ در حوزه خرید ۱۲۳ قرارداد و در حوزه سرمایه گذاری ۱۷۳ قرارداد بوده است. مبلغ قراردادها نیز در حوزه خرید برابر با ۳۹۶۲.۲ میلیارد ریال و در حوزه سرمایه گذاری ۲۰۷۹.۴ میلیارد ریال بوده است.
م. ح ۶۳/ ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۱۰ )