طراحی و ساخت سامانه هوشمند تشخیص پوشش ماسک توسط محققان دانشگاه تبریز

۲۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۷ کد : ۵۸۸۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۸۷۲
سامانه هوشمند تشخیص استفاده از ماسک توسط محققان مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد.
طراحی و ساخت سامانه هوشمند تشخیص پوشش ماسک توسط محققان دانشگاه تبریز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکترعلی پورزیاد، مدیر مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز با اشاره به طراحی نرم‌افزار و ساخت لوازم سخت‌افزاری سامانه هوشمند تشخیص پوشش ماسک در مرکز رشد ونوآوری دانشگاه تبریز گفت: این سامانه با استفاده از تکنولوژی به روز یادگیری عمیق طراحی شده و با دقت بسیار بالا و به‌صورت آنی، استفاده یا عدم استفاده از ماسک در افراد را تشخیص داده و هشدارهای لازم را به‌صورت سمعی و بصری به‌وسیله زنگ هشدار و یا رنگ اعلام می‌کند.
مدیر مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز این دستاورد فنآورانه را در امتداد فعالیت‌های شرکت‌های مرکز رشد دانشگاه تبریز در عرصه پیشگیری و مقابله با شیوع کرونا دانست و گفت: در شرایط کنونی شیوع بحران کرونا و ضرورت استفاده از ماسک با استفاده از این سیستم و امکان اتصال به کنترل گیت‌ها و درب‌های ورودی ادارات، بانک ها، سازمان ها، کارخانجات، بزرگ وسایر اماکن عمومی از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری می‌کند.
دکتر حامد علیزاده مدیرشرکت مهندسی آذر صنعت کهربا تراشه، طراح این سامانه نیز با اشاره به سایر قابلیت‌های فنی این سامانه گفت: این سامانه قابلیت یکپارچه سازی با سیستم دوربین‌های نظارتی موجود را دارا است و نیاز به هیچ سخت افزار اضافی ندارد. همچنین در مکان‌هایی که مجهز به دوربین و یا رایانه نیستند، به صورت پکیج کامل شامل دوربین و پردازنده مستقل ارایه می‌شود و هیچ محدودیتی در تعداد افراد مورد بررسی و تعداد دوربین‌های نظارتی تحت کنترل ندارد.
مدیرشرکت مهندسی آذر صنعت کهربا تراشه سهولت نصب و به کارگیری، پشتیبانی و خدمات بیشتر و قیمت بسیار پایین را ازمزایای این سامانه نسبت به مشابه خارجی دانست و گفت: قیمت تمام شده محصول به نسبت تعداد دوربین حالت معکوس دارد و هرقدر تعداد دوربین زیاد باشد قیمت تمام شده محصول کمترخواهد شد.
گفتنی است این شرکت مستقر در مرکز فناوری دانشگاه تبریز که در زمینه فناوری های نوین مبتنی بر هوش مصنوعی و پردازش سیگنال فعالیت می کند و از دیگر محصولات نوآورانه این شرکت، سامانه هوشمند تشخیص کلاه بهداشتی می‌باشد که در خطوط تولید صنایع غذایی وجود پوشش کلاه بهداشتی در افراد را به‌صورت لحظه‌ای و خودکار بررسی کرده و هشدارهای لازم را اعلام می‌کند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: تبریز


( ۱ )