به میزبانی دانشگاه خوارزمی؛

ششمین کنگره بین‌المللی جغرافیدانان جهان اسلام برگزار شد

۲۹ آذر ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۹ کد : ۵۸۸۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۱
ششمین کنگره بین المللی جغرافیدانان جهان اسلام با همکاری انجمن جغرافیایی ایران و دانشگاه خوارزمی در تالار ابوریحان این دانشگاه، به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
ششمین کنگره بین‌المللی جغرافیدانان جهان اسلام برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خوارزمی، دکترغلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این کنگره بین‌المللی گفت: امروز آخرین روز از هفته پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۹ است و در این هفته با وجود شیوع ویروس کرونا شاهد توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی گسترده‌تری نسبت به سال‌های گذشته بودیم.
وی افزود: در بسیاری از موارد در عرصه‌های علمی بویژه در زمینه علوم انسانی در این هفته قوی‌تر از سال‌های گذشته ظاهر شدیم.
دکتر رحیمی درخصوص موضوع جغرافیای جهان اسلام گفت: یکی از مهم‌ترین و مشهورترین جغرافیدانان در جهان اسلام ابوریحان بیرونی بود که روش وی در طبیعت شناسی بسیار برجسته است.
وی با بیان اینکه بسیاری از دانشمندان اسلامی در دانش جغرافیا فعالیت گسترده‌ای داشته‌اند تصریح کرد: دانشمندان برجسته و ویژه‌ای تاکنون در دانش جغرافیا در جهان اسلام فعالیت داشته و کتاب‌های مختلفی منتشر شده است که باید مورد بررسی و نشر قرار بگیرد.
دکتر رحیمی همچنین گزارشی درخصوص جغرافیای ریاضی در آثار ابوریحان بیرونی در این کنگره ارائه داد.
دکترعزیزاله حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در کنگره گفت: دانشگاه خوارزمی افتخار دارد برای دومین بار میزبان کنگره جغرافیدانان باشد. این همایش قرار بود اردیبهشت ۹۹ برگزار شود، اما به دلیل شرایط کرونایی به تعویق افتاد و امروز فعالیت خود را آغاز کرد.
وی افزود: همان طور که از عنوان کنگره مشخص است دانشمندان جهان اسلام میدان کار گسترده‌ای در عرصه علم و پژوهش پیش روی دارند. علوم جغرافیایی با توجه به گستردگی حوزه و نقشی که در زمینه‌های مختلف زندگی بشر از نظر زندگی شهری، جغرافیای سیاسی، سنجش از راه دور دارد، نشان‌دهنده این است که در این رشته ظرفیت‌های بسیاری نهفته است که می‌تواند در توسعه زندگی شهری نقش‌آفرینی کند.
دکتر حبیبی اظهار داشت: حوزه اختصاصی کنگره جغرافیدانان بیانگر این نکته است که هر چقدر جوامع اسلامی درخصوص همکاری علمی بیشتر گردهم بیایند زمینه‌های وفاق، وحدت و همدلی را بیش از پیش فراهم می‌کنند.
رئیس دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: همایش جغرافیدانان جهان اسلام یک همایش منطقه‌ای است که باید در بستر گفتگو و مذاکره، همکاری و تبادلات علمی میان پژوهشگران شکل بگیرد.
وی افزود: امکان ایجاد روابط علمی در بستر مذاکرات و گفت‌گو بین علما وجود دارد.
دکتر حبیبی با اشاره به تنوع رشته و گرایش‌ها در حوزه جغرافیا گفت: برای توسعه و پیشرفت جوامع اسلامی در حوزه جغرافیا همفکری لازم است و این موضوع زمینه بسیار خوبی برای فعالیت‌های علمی است.
در ادامه این کنگره دکترحسن کامران رئیس انجمن جغرافیایی ایران گفت: انجمن جغرافیای ایران بیش از ۵۰ سال قدمت دارد که دارای اعضای علمی فعال می‌باشد و تا کنون شش کنگره بین المللی، ۱۴ کنگره علمی و ۴۰ همایش برگزار کرده است و دارای ۶ نشریه تخصصی می‌باشد.
وی همچنین تأکید کرد: کشورهای آذربایجان، پاکستان، عمان، افغانستان، ترکیه در این کنفرانس شرکت کردند در این کنگره ۱۰۰ مقاله ارائه که ۸۵ مقاله آن پذیرفته شده از دانشگاه‌های شهید مدرس، شهید بهشتی، مشهد، اصفهان مقالات خود را ارائه خواهند داد.
دکتر کامران پیشنهاد تأسیس اتحادیه جغرافیای جهان اسلام را ارائه کرده و گفت: با تشکیل این اتحادیه می‌توانیم براساس اشتراکاتی که از نظر وضعیت جغرافیایی داریم، مسائل خود را حل کنیم و در نهایت نسخه‌های علمی خود را به دولت‌ها ارائه دهیم و همان گونه که در برنامه آمایش سرزمینی همه کشورهای اسلامی تقریباً طرفدار آن هستند، بتوانیم با تشکیل این انجمن سایر مسائل مرزی و جغرافیایی را با زبان علمی حل کنیم.
در ادامه برنامه سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه مسئولیت جغرافیدانان بسیار بالاتر از تحلیل‌های جغرافیایی است، گفت: امروزه فعالیت جغرافیدانان بسیار مهمتر و بالاتر از تحلیل‌های جغرافیایی است که ارائه می‌شود و باید راهکار‌های درست در این زمینه ارائه شود.
وی افزود: هم اکنون جهان اسلام با وجود تفاوت‌ها از لحاظ قومیت‌های متفاوت و رنگ و نژاد متفاوت، اما دارای یک دین و یک پیامبر هستند و خداوند متعال دلیل تنوع انسان‌ها را تنها تمیز دادن از یکدیگر بیان کرده است.
سردار باقری تأکید کرد: همه مسلمانان یک امت واحده هستند و گروه‌های تروریستی عاملی برای از بین بردن وحدت در میان مسلمانان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه جهان اسلام با وجود قومیت‌های مختلف، اما دارای قابلیت‌های فراوانی است و می‌تواند به یک قدرت جهانی تبدیل شود، گفت: در آیات قرآن کریم بار‌ها به مسئله آشتی میان مسلمانان تأکید شده و مقام معظم رهبری هم بار‌ها بر این موضوع تأکید کردند که اتحاد مسلمانان در گرو بازگشت و عمل به دستورات اسلام است و این عامل باید به عنوان یکی از عوامل برتر اتحاد میان مسلمانان در میان جوامع اسلامی اجرا شود.
سردار باقری ادامه داد: همانطور که مقام معظم رهبری بر این مسئله بار‌ها تأکید کرده‌اند که اگر مسلمانان و در رأس آن‌ها رهبران اسلامی مطابق دستور اسلام عمل کنند و در مقابل بدست آوردن سرزمین فلسطین ایستادگی می‌کردند و در برابر اهانتی که عده‌ای به پیامبر اسلام (ص) نشان دادن مقاومت نشان می‌دادند، دیگر چنین وضعیتی در بین جهان اسلام حاکم نبود.
سردار باقری گفت: اولین عامل وحدت در جهان اسلام، همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید دارند بازگشت مسلمانان و کشورهای اسلامی به صراط مستقیم الهی و عمل به دستورات قرآن است. دومین عاملِ شکل گیری و توسعه و قوام وحدت در جهان اسلام، نقش آفرینی دانشمندان و نخبگان جوامع اسلامی است که با قلم و زبان و روش‌های جذاب هنری و بهره گیری از فناوری‌های نوین مجازی و مجامعی همانند اینگونه همایش‌ها، با تبیین مداوم و مکرر ضرورت‌ها و بیان شاخص‌های هم افزایی و انسجام و همگرایی جوامع و کشورهای اسلامی در برابر بیگانگان و غاصبان ممالک و منابع جهان اسلام، به روشنگری در میان مردم و نصیحت حاکمان و طرد معاندانِ این امر ضروری بپردازند. سومین عامل وحدت در جهان اسلام، مطالعه و توجه عمیق و اکتشاف و درک نیات خصمانه دشمنان اسلام و ایجاد دژ واحد و سنگرهای پیوسته کشورهای اسلامی در برابر آنان است. عامل چهارم تأکید بر کل نگری و پرهیز از بخشی نگری تا حد ممکن است.
وی در ادامه به نقش آفرینی نخبگان اسلامی اشاره کرد و گفت: نقش آفرینی نخبگان اسلامی مستلزم جامع نگری، دوری از تعصبات است و باید وحدت میان مسلمانان حفظ شود.
سردار باقری تأکید کرد: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از چنین همایش‌هایی در راستای همگرایی میان مسلمانان استقبال می‌کند و امنیت سرزمینی جهان اسلام با تأکید بر آرام‌سازی منطقه، تأمین رفاه و امنیت توسط خود کشور‌های منطقه مبنایی برای توسعه همکاری‌ها محسوب می‌شود.
گفتنی است در این کنگره دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتریداله کریمی پور، دکترحناچی، کرامت الله زیاری، محمدرضا حافظ نیا، محمد حسن رامشت، علی درویش بلورانی، سردار محمد رحیمی، اصغر طهماسبی از کشور ایران و همچنین سخنرانانی از کشورهای ترکیه، عمان، عراق، آذربایجان و پاکستان به‌صورت مجازی سخنرانی کردند.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: خوارزمی