رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خبر داد:

تشکیل دبیرخانه وحدت حوزه و دانشگاه در ۱۵ استان کشور

۲۷ آذر ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۳ کد : ۵۸۸۳۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۳۳۰
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در ۱۵ استان کشور دبیرخانه وحدت حوزه و دانشگاه با تلاش مدیران حوزه، رؤسای دانشگاه ها و مسئولان نهاد نمایندگی در استان‌ها شکل گرفته است.
تشکیل دبیرخانه وحدت حوزه و دانشگاه در ۱۵ استان کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رستمی در نشست مشترک مدیریت حوزه‌های علمیه کشور با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه که بعدازظهر امروز (پنج‌شنبه) در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دهه ۸۰ در نشستی با مسئولان وقت نهاد؛ نهاد نمایندگی در واقع ابتدا نهاد نمایندگی حوزه علمیه در دانشگاه‌ها است.
وی با اشاره به مجموعه فعالیت‌های فارغ‌التحصیلان حوزه علمیه در محیط های دانشگاهی، گفت: حدود ۱۷۰۰ عضو هیئت علمی طلبه، ۲۰۰۰ مبلغ طلبه در فضای دانشگاه‌های ما فعال هستند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه به ۴۰ مرکز علوم اسلامی و حوزوی دانشگاهی اشاره کرد که به تربیت دانشجویان می‌پردازند.
وی تصریح کرد: این مراکز به تربیت افراد با توانمندی مهندسی و مدیریت همراه با آشنایی با دانش حوزوی می‌پردازد.
دکتر رستمی افزود: ۱۰ درصد دروس دوره کارشناسی، دروس معارف اسلامی و مجموعه دروس با فضای حوزوی است و در مجموع ۲۰۰ عنوان کتاب درسی در این زمینه تألیف شده است.
وی همچنین با اشاره به شکل‌گیری مراکز پاسخ‌گویی به شبهات گفت: با توجه به فعالیت‌های این حوزه ۷۰ جلد کتاب موضوعی درباره پاسخ‌گویی به شبهات در دسترس دانشجویان قرار گرفته که این بخشی از برکات حوزه علمیه است.
حجت الاسلام و المسلمین رستمی در ادامه به دغدغه‌های شهید فخری‌زاده پیرامون فلسفه اسلامی و علوم پایه اشاره کرد و گفت، دغدغه این شهید بزرگوار این بود که فلسفه اسلامی علی‌رغم غنا و ظرفیت خود، دور از تحولات اجتماعی قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: در این راستا، بحث فلسفه مضاف و علوم انسانی بسیار مهم است اما هنوز ارتباط عمیق و وثیقی در این میان وجود ندارد.
وی در پایان با اشاره به اینکه "فرصت تولید و عرضه این محتواها را در حوزه‌های مختلف علوم انسانی داریم"، خاطرنشان کرد: بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب، تولید انبوه دانش که منجر به سبک زندگی و فناوری شود ضروری است که در این بخش، حوزه نقش اصلی را دارد.
به گفته دکتر رستمی، " بیش از ۱۰۰ عنوان درس با پسوند اسلامی داریم که نظارتی بر محتوا و اساتید آنها نیست. هم حوزه باید به این بخش توجه کند و هم ما به عنوان نهاد نمایندگی باید در این بخش فعال باشیم."
م.ح ۶۳/ ل.م ۵۴


( ۱ )